Спеціальні потреби

Євромайдан - вияв гідності і рішучості українців у побудові власного майбутнього. У США згадують події 5-річної давнини


21 листопада виповнюється п'ять років з часу початку Євромайдану, коли українці вийшли на мирний протест після рішення тогочасного керівництва країни відмовитись від підписання угоди з Євросоюзом.

Насильницькі дії режиму Януковича проти мирного протесту студентів спонукали до масових протестів. Вже в грудні тисячі мирних протестуючих вийшли на Майдан незалежності в Києві. Революція Гідності тривала до лютого 2014 року, коли тогочасний президент Янукович втік з країни.

Спогадами про ті події поділився на сайті тогочасний посол США до України Джеффрі Пайєтт: він згадав і про розгін студентського протесту, і те, як протестуючі знайшли прихисток в Михайлівському соборі, і загибель Небесної сотні, і візит сенатора США Джона Маккейна, який продемонстрував підтримку протестуючим на Майдані.

"Але понад усе я пам'ятаю людей: гідність українського народу, силу, яку вони продемонстрували, їхню рішучість у побудові кращого майбутнього на яке вони заслуговують!" – йдеться у відео-зверненні поширеному Посольством.

Про ті часи, згадував і дипломат Державного департаменту США Девід Мілі в інтерв'ю "Голосу Америки".

Мілі, який перебував в Києві під час протестів на Майдані був глибоко вражений відданістю та самоорганізацією людей. "Це тривало декілька місяців, день за днем люди організовувались самі на мирний протест. Я ніколи не забуду цю самоорганізацію і силу духу, яку вони виявили протягом цього часу. Знаю, що часом було насильство і насильство було після цього, але людьми на той час рухало прагнення до життя у некорумпованому вільному середовищі, з можливістю розвивати зв'язки з Європейським Союзом. Цього я ніколи не забуду", - говорить Мілі.

Частково саме завдяки цьому візиту українці пам'ятають, що США дуже підтримували їх прагнення до свободи на той час
Девід Мілі про візит сенатора Маккейна на Майдан

Він окремо згадав про візит сенатора Джона Маккейна до України, який засвідчив підтримку США Революції Гідності. "Вважаю, його візит мав великий вплив. Частково саме завдяки цьому візиту українці пам'ятають, що США дуже підтримували їх прагнення до свободи на той час", - переконаний дипломат.

Джон Маккейн був дуже зворушений тим, що відбувалось в той час в Україні, ділиться спогадами дипломат США, який супроводжував Маккейна під час перебування сенатора в Києві в грудні 2013 року.

"Одного вечора я супроводжував сенатора Маккейна на Майдан і ми пішли до будинку Профспілок на сьомий поверх. Тривала демонстрація, у якій брали участь 250 тисяч людей, наскільки я пам'ятаю. Грала рок-група "Океан Ельзи", - говорить Мілі.

Девід, це один з найбільш надзвичайних моментів мого життя
Маккейн сказав Девіду Мілі

"Сенатор Маккейн та я стояли і дивились у вікно і в певний момент вокаліст "Океану Ельзи" звернувся до людей, щоб вони включили свої мобільні телефони і повернулись в напрямку до нас. Всі зробили це одночасно і сенатор Маккейн повернувся до мене і сказав: "Девід, це один з найбільш надзвичайних моментів мого життя" і я погоджуюсь", - згадує дипломат.

Сенатор Маккейн поїхав на Майдан в 2013 році попри застереження Держдепа, - згадує Стівен Нікс з Міжнародного республіканського інституту. Цю організацію Маккейн очолював більше 20 років.

"Сенатор Маккейн та я поговорили і він вирішив не зважати на особисту безпеку і ризикнути. Він сказав: "Мусимо їхати, щоб показати свою підтримку народу України у цей надзвичайно важливий час. Не можна, щоб нас переконав острах за власну безпеку. Організуй це, Стів." А він мене часто називав "Стіві-хлопче". "Організуй це, Стіві-хлопче, і їдьмо!" - згадує ​Директор євразійських програм Міжнародного республіканського інституту Стівен Нікс.

Я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам
Стівен Нікс про візит Маккейна на Майдан

Візит Маккейна тими вихідними допоміг запобігти кровопролиттю на Майдані, - переконаний Нікс.

Я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам

"До і після візиту лідери опозиції говорили нам, що його присутність переконала владу не втілювати загрозу придушити протест", - згадує Нікс.

"Це мало статись тими ж вихідними, коли відбувся візит сенатора Маккейна. Так, ми поїхали з думкою, що його присутність запобігла насильству. Ми всі знаємо, що люди загинули на Майдані. Це жахлива трагедія, але я особисто переконаний, що присутність там сенатора Маккейна запобігла більшим жертвам", - каже Нікс.

Дивіться також: Українська журналістка Анастасія Станко отримує престижну міжнародну премію

Українська журналістка Анастасія Станко отримує престижну міжнародну премію. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

XS
SM
MD
LG