Спеціальні потреби

237 осіб загинули від терактів в Іраку у червні


Серія скоординованих вибухів, що сталися у ряді іракських міст у понеділок, забравши життя більше 100 людей викликає побоювання, що в країні, після виведення американських військ, посилюють свою активність екстремістські групи.

Чимало аналітики також вважають, що післявоєнний розвиток подій в Іраку значно мірою впливатиме на рішення міжнародної спільноти про можливість військової інтервенції у Сирію.
«Ми дозволяли Саддаму Гуссейну вбивати курдів, шиїтів, арабів. Сьогоднішній екстремізм та етнічне насильство – наслідок подій Іраку минулого періоду».
Надім Шехаді, аналітик королівського інституту міжнародних відносин
Загалом, останні інциденти в Іраку нагадують події найкривавішого періоду Іракської кампанії. У понеділок бомбові напади сталися у 19-ти містах по всій країні. Сунітське місто Таджі на півночі від Багдада - одне з тих, які постраждали найбільше. Нападам були піддані також шиїтський район столиці Садр Ситі, північні міста Кіркрук та Мосул. Про те, що Аль-Кайда готує нові напади, лідер угруповання в Іраку попередив ще минулого тижня. Цю інформацію підтверджують і дані міжнародної розвідки. Експерт вивчення радикалізації Корлевського коледжу у Лондоні Шіраз Махер говорить так:

«З усіх інтернет форумів та з розмов самих аль-кайдівців ми бачимо, що угруповання ніколи не сприймало себе як силу, котра пішла зі сцени. Після виведення американських військ з Іраку вони, схоже, перегрупувалися та починають діяти з новою силою».

У червні принаймні 237 людей загинуло внаслідок терактів. Це був найкривавіший місяць з часу виведення американських військ з Іраку.

«Навіть тепер Аль-Кайда продовжує нападати на цивільні інституції, тому що вони бачать у них джерело західної пропаганди. І звичайно починається Рамадан, а на цей місяць завжди припадав пік активності Аль-Кайди в Іраку», - додає Шіраз Махер.

Насильство в Іраку стало звичною практикою ще за часів правління Саддама Гуссейна, говорить аналітик королівського інституту міжнародних відносин Надім Шехаді:

«Ми дозволяли Саддаму Гуссейну вбивати курдів, шиїтів, арабів. Сьогоднішній екстремізм та етнічне насильство – наслідок подій Іраку минулого періоду».

Шехаді говоирть, що досвід Іраку стримує Захід від рішучих кроків в Сирії:

«Захід боїться, що якщо усунути диктатора, країна розпадеться. Але на мій погляд, це не правильне уявлення. Перехідний період в Іраку став важким через те, що відбувалося там ще до війни».

Шехаді додає, що розправа уряду Сирії над повстанцями розпалює в країні етнічну ворожнечу:

«Коли ми, нарешті, зробимо цей крок - це буде саме те, перед чим ми опинимося. Звичайно, інтервенція має певну ціну але невтручання, особливо у Сирії, коштуватиме нам ще дорожче».

Аналітики кажуть, таким наслідком може стати затяжний етнічний конфлікт, і не лише у Сирії, а і сусідньому Лівані, конфлікт, який підігріватиметься Аль-Кайдою.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG