Спеціальні потреби

Потепління відносин США з Іраном – не всі задоволені


Потепління відносин США з Іраном – "гріє" не всіх
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Потепління відносин США з Іраном – "гріє" не всіх

Бажанням однієї частини населення та керівництва Ірану можуть завадити інші, радикально налаштовані щодо США
В Ірані у понеділок відзначили 34 річницю захоплення посольства США у Тегерані. Дипломатичну місію США захопили невдовзі після Ісламської революції в Ірані. 52 американських дипломатів залишались заручниками 444 дні.

Дипломатичні відносини між країнами залишаються розірваними донині. Але з приходом до влади нового президента Ірану Гасана Роугані у взаєминах Ірану та США наступило потепління. Задля пом’якшення санкцій Роугані пішов на певне зближення з Вашингтоном, зокрема щодо ядерної програми. Чи вдасться міжнародній спільноті досягти домовленості з Іраном і чи зможе новий президент Ірану подолати опозицію частини іранського суспільства?

У понеділок біля споруди колишньої дипмісії США у Тегерані зібрались тисячі радикально налаштованих іранців. Вони палили американські прапори, вигукуючи гасло «Смерть Америці». Така демонстрація ненависті до США відбувається у час, коли новий президент Ірану намагається знайти компроміс з Заходом щодо їхньої ядерної програми. Головне завдання іранської влади – послаблення санкцій, які за роки їх дії значно підкосили економіку Ірану. США та міжнародна спільнота ж переслідують свої завдання – не дати Ірану розробити ядерну зброю. Державний секретар США Джон Керрі переконаний, що дипломатичний діалог з Іраном сьогодні є правильним шляхом пошуку такого компромісу:

Перша за 30 років "висока" зустріч США-Іран
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00
«Дехто вважає помилкою навіть спробувати обговорити цю проблему. На мій погляд, для Сполучених Штатів, відповідальною перед людством країни, не зробити такої спроби буде надзвичайно безвідповідально і навіть небезпечно. Ми не піддамося цій тактиці залякування».

Водночас красивими розмовами, каже держсекретар, все не завершиться. США очікують від Ірану конкретних дій:

«Ми уважно за усім стежимо. Дії повинні бути реальними і підтвердженими. Вони повинні бути ефективними. І ніякі слова не можуть замінити ці дії».

Серед тих, хто не довіряє останнім заявам Ірану - їх сусіди у регіоні: Саудівська Аравія та Ізраїль. Ці країни переконані, що Іран намагається лише приспати увагу Заходу, і продовжувати таємно збагачувати уран і працювати над технологією розробки ядерної зброї. На думку експертів, Вашингтон не зробив достатньо для того, щоб послабити стурбованість сусідів Ірану. Колишній посол США у Бахрейні Адам Ерелі вважає, що застереження Ізраїлю мають серйозні підстави:

«Я думаю, їхня мета - розробка ядерної зброї. І вони не підуть на жодні обмеження, які заважають їм, навіть заради зняття санкцій».

Ми уважно за усім стежимо. Дії повинні бути реальними і підтвердженими
Джон Керрі, держсекретар США

Іран роками стверджує, що їхня ядерна програма носить виключно мирний характер і не направлена на розробку ядерної зброї. Водночас уряд відмовлявся надати інспекторам ООН повний доступ до своїх ядерних об’єктів. Але жовтневі переговори з ООН вивели проблему з глухого кута. Професор Американського університету Акбар Ахмед, вважає, що прогресивні сили в Ірані сьогодні зрозуміли, що іншого виходу, як домовлятись з міжнародною спільнотою нема:

«Я думаю, в Ірані вже зрозуміли, що вони можуть і повинні працювати за міжнародними правилами, у рамках Об’єднаних Націй, якщо хочуть покращення взаємин».

Іран і США - від погроз до дипломатії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
Але бажанням однієї частини населення та керівництва Ірану можуть завадити інші, радикально налаштовані щодо США, представники іранського суспільства. Їх дії, як от подібні демонстрації з гаслами «Смерть Америці» закладають сумніви у майбутньому Ірану і ставлять під питання перспективи перемоги в країні прогресивно налаштованих сил.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG