Спеціальні потреби

Актуально

Колишній посол США в ОБСЄ Даніель Баєр: події в Авдіївці – звичний метод тиску Росії

"Росія має припинити підтримувати створений нею конфлікт в Cхідній Україні" - колишній посол США в ОБСЄ Даніель Баєр. Відео

Даніель Баєр, який очолював місію США в ОБСЄ до 20 січня, розповів "Голосу Америки" про виклики спостережної місії в Україні та можливості досягнення угоди між Вашингтоном та Росією.

До 20 січня цього року Даніель Баєр був послом США в ОБСЄ, де одним з основних фокусів його роботи була ситуація в Україні. По закінченню терміну він запропонував ознайомити Білий дім з викликами, які існують в роботі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та своєю оцінкою ситуації зсередини. На жаль, каже він, його пропозицією у Білому домі не зацікавилися. Втім, його поглядами зацікавилися ми – в Українській службі "Голосу Америки". Інтерв’ю було записане під час дуже короткого перебування дипломата у Вашингтоні на шляху із Відня до рідного міста Болдер, штат Колорадо.

Тетяна Ворожко: Що б Ви сказали Білому дому? Якими є Ваші основні висновки з того, що Ви побачили на місці?

Даніель Баєр: Одна з речей, яку має зробити Білий дім, - швидко ознайомитися з ситуацією і тісно співпрацювати з нашими партнерами в Європі, щоб надати чіткий сигнал Російській Федерації щодо можливостей деескалації конфлікту в Східній Україні і вирішення цього конфлікту мирно і відповідно до Мінських угод.

ТВ: Робота Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Східній Україні має бути подовжена. Чи існують якісь проблеми в цьому процесі?

ДБ: Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ має річний мандат, який закінчується в березні. Його треба відновити вже цього місяця. Це політичний процес, який відбувається у Відні. Також має бути бюджет на підтримку цієї операції. Це досить дорого - мати майже тисячу людей, які працюють в зоні конфлікту. Вони мусять мати відповідне спорядження, машини, тощо. Інший виклик полягає в тому, що це цивільна неозброєна місія, яка діє в зоні конфлікту. Вже понад два роки сепаратисти, підтримувані Росією, блокують їм доступ, хоча вони мають мандат на роботу на всій території України, який вони отримали і від Росії разом з 55-ма іншими країнами. Росія і сили, які вона підтримує, постійно блокують доступ місії. Вже понад два роки ми продовжуємо закликати Росію, щоб вона припинила підтримувати глушіння і збиття дронів, знущання, стрільбу та погрози на адресу спостерігачів.

ТВ: В Україні поширеною є думка про упередженість місії, мовляв, там чимало росіян, людей інших національностей, які симпатизують Росії. Чи Ви бачите для цього якісь підстави?

ДБ: Так, в Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ в Україні (СММУ) є росіяни. Там присутні спостерігачі з 40 країн. Згідно з політичною домовленістю, всі країни-учасниці можуть надсилати спостерігачів. Я не думаю, що вони упереджені. Вони працюють в надзвичайно важких умовах, намагаючись повідомляти якомога чіткіше про факти, які вони бачать. Вони мають бути аполітичними. Політичні рішення мають приймати політичні лідери. Ми всі б хотіли, щоб було зібрано більше фактів, які підтверджують, що, як ми знаємо, є правдою. Але вони роблять надзвичайно цінну роботу.

ТВ: Який висновок місії США в ОБСЄ щодо ескалації насилля в Авдіївці?

ДБ: Я, очевидно, вже не є частиною адміністрації. Я би відправив до заяви посла Гейлі та американської делегації в ОБСЄ і виконуючої обов’язки голови місії Кейт Бернс. Але ми це бачили вже кілька разів протягом останніх двох років: коли Російській Федерації щось не подобається на місці чи коли вона хоче натиснути на уряд в Києві, вона посилює військові дії. Важливо зрозуміти, що це не просто кілька пострілів. Така тривала провокація і військові дії, які ми бачимо в Авдіівці, можливі виключно за умов складної і постійної логістичної підтримки. Ти мусиш бути здатним доставити пальне, амуніцію, їжу, бійців на лінію фронту. Така логістична підтримка може надходити виключно від Російської Федерації, як це відбувається вже останні 3 роки.

ТВ: І Ви змогли це розповісти Білому дому?

ДБ: Я запропонував і досі пропоную надати брифінг новій адміністрації і розповісти, якими будуть важливі віхи в найближчі місяці. І незалежно від того, чи вони скористаюся моєю пропозицією чи ні, дуже важливо постійно надсилати сигнал Російській Федерації щодо необхідності виконання Мінської угоди і мирної деескалації в Україні. І наслідки – американські санкції як за російське вторгнення і окупацію Криму, так і за створення конфлікту у Східній Україні - мають залишатися в силі, поки Росія не виконає умов.

ТВ: Існує ідея щодо досягнення угоди з Росією – так званої «Великої угоди». Чи Ви з цим згодні?

ДБ: Ні. Це не правильно на двох рівнях. По-перше, існує певна переконаність, що відносини між США та Росією, а також між Росією та нашими партнерами в Європі ускладнились через наші дії. Насправді це сталося через дії Росії в середині країни та за її межами. Існує зв’язок між російськими репресіями в середині країни і її зовнішньою агресією. Російські лідери вирішили підірвати правила міжнародної системи. І ідея, що можна досягти угоди і це зникне, не відповідає реальності.

Друга причина – стратегічна і моральна. Сполучені Штати і наші партнери зробили величезні інвестиції протягом останніх 70 років, щоб побудувати цю систему, яка базується на законах. І це не просто закони. В їх основі - ідея поваги до кожної особистості. Якщо США відмовляться від трьох чвертей століття важких зусиль заради короткотермінової угоди, це буде стратегічно короткозорим та морально неправильним.

ТВ: Але чи може Росія щось запропонувати США, щоб виправдати цю угоду?

ДБ: Росія може поступитися Кримом і повернути цю територію Україні. Крим – частина України, згідно з міжнародним правом. І Росія має припинити підтримувати створений нею конфлікт в Східній Україні. У довготерміновій перспективі це в російських інтересах. Це не в інтересах російського народу, щоб Росія була ізгоєм в міжнародній системі, щоб Росія не була партнером у вирішенні міжнародних проблем, що може вирішити і їхні проблеми і побудувати краще майбутнє і для них. Це не лише кроки, які ми просимо Росію здійснити заради безпеки Європи та світу. Ми просимо Росію це зробити і заради російського народу.

ТВ: На жаль, інтереси російського народу та російської еліти не співпадають…

ДБ: І це дуже важливий момент, який часто гублять політичні коментатори. Коли ви чуєте європейських коментаторів, які кажуть «російські інтереси», «Росія визначає свої інтереси таким чином» - ні, це не Росія визначає свої інтереси. Це Кремль визначає інтереси Кремля. І інтереси Кремля полягають в тому, щоб залишатися при владі і продовжувати робити величезні гроші за рахунок російського народу і часто за рахунок людей в сусідніх країнах. Експлуатація і репресії російського народу не в інтересах російського народу, навіть якщо Кремль бачить це в якості важливого інструменту утримання влади.

Дивіться також: Посол США в ООН: "США - разом з народом України, який майже три роки страждає від російської окупації і військового втручання"

Всі новини дня

Лісова служба США допомагає борцям з лісовими пожежами на Хмельниччині. Відео

Лісова служба США допомагає борцям з лісовими пожежами на Хмельниччині. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Лісова служба США спорядила перших добровольців-борців з лісовими пожежами на Хмельниччині.

Пентагон має можливість передати Україні зброї ще на 5,4$ млрд

Завантаження 155-мм снарядів для України, 29 квітня 2022, Делавер. AP Photo/Alex Brandon

Сполучені Штати можуть зараз передати Україні зброї ще на 5,4 мільярда доларів, поки в Конгресі не розглянули запит на додаткове фінансування. Таку суму можуть використати в рамках програми президентських повноважень (PDA) - за нею озброєння постачають із власних складів США. Про це українській службі Голосу Америки повідомили в американському Міноборони.

"В Міноборони США залишаються повноваження, щоб забезпечити термінові потреби України на полі бою", - відповіли на запит Голосу Америки.

При цьому в Пентагоні додали, що для поповнення власних запасів, із яких надсилають зброю Україні, на сьогодні залишилось всього 1,6 мільярда доларів.

AP повідомляє, що через це в Міноборони звернулись до Конгресу про те, що "Сполучені Штати змушені сповільнити поповнення власних збройних сил, щоб застрахуватися від невизначеного фінансування у майбутньому".

При цьому в Пентагоні додали, що для програми USAI (ініціатива сприяння безпеці України) коштів не залишилось. За цією програмою Сполучені Штати можуть контрактувати зброю у виробників і після цього постачати її Києву. В американському Міноборони кажуть, що ця програма створена для забезпечення потреб українського війська у середній та довгій перспективі.

Хоча зараз наявних коштів має вистачити для продовження постачань зброї для України в найближчому майбутньому, в Пентагоні очікують, що американський Конгрес схвалить запит адміністрації США на додаткове фінансування у 24 мільярди доларів, яке дозволить продовжувати підтримку Києва і надалі.

Зокрема до цього законодавців закликав міністр оборони США Ллойд Остін: "Я закликаю Конгрес виконати зобов'язання Америки щодо надання терміново необхідної допомоги народу України, який бореться за захист своєї країни від сил тиранії. Америка повинна дотримуватися свого слова і продовжувати тримати лідерство".

Єврокомісія може розморозити кошти для Угорщини, щоб Будапешт не блокував початок переговорів з Україною про вступ до ЄС

Виділення коштів, заморожених з грудня минулого року, означало б перемогу прем’єр-міністра Віктора Орбана, який блокував допомогу Україні, доки Угорщина не отримає доступу до фондів ЄС, зауважує FT. На фото Орбан у парламенту в Будапешті, Угорщина, 25 вересня 2023 року. REUTERS

Європейська комісія може розблокувати мільярди євро з фондів ЄС для Угорщини для того, щоб забезпечити підтримку Будапешта збільшення бюджету блоку, що включає значну фінансову допомогу Україні та підтримку початку переговорів про вступ до ЄС. Про це повідомляють західні видання, посилаючись на європейських високопосадовців.

Угорщина розвиває тісніші зв’язки з Росією, ніж інші країни ЄС, і вважається ключовим потенційним противником рішення, яке має бути прийняте в грудні щодо того, чи розпочинати переговори про вступ до ЄС із Києвом, для чого знадобиться одностайна підтримка 27 країн блоку, інформує Reuters.

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття збільшених витрат, частина з яких піде на програму фінансової підтримки Києва. Очікується, що Україна впродовж наступних чотирьох років отримає допомоги від ЄС на 50 мільярдів євро.

Агентство додає, що підтримка Києва є пріоритетним питанням для ЄС через рішення Конгресу США минулого тижня вивести допомогу Україні на 6 мільярдів доларів за рамки нового законопроєкту про державне фінансування.

Як повідомляє Financial Times (FT), європейські фонди, які Брюссель не виділяв Будапешту через проблеми з верховенством права, можуть бути розблоковані, якщо Угорщина схвалить допомогу ЄС Україні та початок переговорів про вступ, які, за очікуванням, можуть розпочатися вже у грудні.

Виділення коштів, які були заморожені з грудня минулого року, означало б перемогу прем’єр-міністра Віктора Орбана, оскільки він пообіцяв не погоджуватися на збільшення бюджету ЄС, доки Угорщина не отримає доступу до фондів ЄС, зауважує FT.

За словами трьох посадовців ЄС, з якими спілкувалися журналісти FT, ідеться про близько 13 мільярдів євро, доступ до яких комісія може відкрити до кінця листопада. У травні Угорщина запровадила судові реформи у відповідь на вимоги Брюсселя, які й дозволили Єврокомісії розблокувати 13 мільярдів євро, повідомили посадовці на умовах анонімності.

Загалом у грудні минулого року ЄС заморозив 22 мільярди євро, виділені Угорщині, вирішивши, що вона не дотримується правил захисту прав людини та верховенства права. Ці фонди призначені для покращення інфраструктури менш розвинених країн блоку.

Президент Мексики розкритикував американську підтримку України і закликав США допомагати Латинській Америці

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес-Обрадор під час своєї щоденної пресконференції, 7 вересня 2023. REUTERS/Raquel Cunha

Президент Мексики Андрес Мануель Лопес-Обрадор назвав американську військову допомогу Україні "ірраціональною" під час пресконференції 2 жовтня, посиливши свою критику програм США з підтримки України.

Відвідуючи Вашингтон для зустрічей з американськими посадовцями 29 вересня, Лопес-Обрадор закликав уряд США виділити більше грошей на потреби Латинської Америки, зокрема, для подолання бідності.

"Те, що вони виділяють на війну в Україні - це більше, набагато більше, ніж те, що вони дають, щоб допомогти подолати бідність у Латинській Америці та Карибському басейні", - заявив президент Мексики, якого цитує видання New York Post.

Він також зауважив, що політика обмежень щодо деяких країн Латинської Америки, включаючи Кубу, Нікарагуа, Венесуелу та інші, змушує жителів цих країн "емігрувати", зокрема і до США, перетинаючи територію Мексики. Водночас на думку експертів, зауважує New York Post, наплив мігрантів з Венесуели, Куби та інших країн викликаний радше неефективною економічною політикою й внутрішньополітичними негараздами у цих країнах.

Лопес-Обрадор давно критикував західну допомогу України, водночас намагаючись зберегти відносну нейтральність у питанні війни Росії проти України. Калька тижнів тому, у відповідь на різку критику, президент Мексики змушений був виправдовувати присутність російських військових на параді, присвяченому Дню незалежності Мексики, зазначає Reuters.

Проте Мексика свого часу підтримала декілька важливих резолюцій ООН, які засуджували війну Росії проти України, додає Reuters.

Коментарі Лопеса-Обрадора прозвучали після зустрічі держсекретаря США Ентоні Блінкена, міністерки торгівлі Джини Раймондо та торгової представниці Кетрін Тай з їх мексиканськими колегами у Вашингтоні 2 жовтня, пояснює New York Post. Мова на зустрічі йшла не про проблему бідності, а про торгово-економічні зв'язки двох країн, а також про кризу з вживанням наркотику фентанілу у США та Мексиці.

Після зустрічі держсекретар Блінкен, якого цитує New York Post, зауважив: "Створюючи належні стимули та бізнес-середовище, й використовуючи сильні сторони наших двох націй, ми маємо чудову можливість зробити Північну Америку найконкурентнішим, найпродуктивнішим і найдинамічнішим регіоном у світі".

Наступного тижня Блінкен разом з іншими американськими посадовцями відвідає Мексику, де зустрінеться з Лопесом-Обрадором для обговорення міграції та безпеки на кордоні двох країн.

У статті використано матеріали Reuters

Україна й Польща домовились про транзит експорту зерна

Жнива на Київщині, 10 серпня 2023. AP Photo/Efrem Lukatsky

Варшава та Київ домовилися прискорити транзит експорту українського зерна через Польщу до третіх країн.

За угодою, в якій також бере участь Литва, частина українського зерна, призначеного для світових ринків, проходитиме транзитом безпосередньо через Польщу без проходження перевірки якості на польському кордоні.

"Ми домовилися про важливе питання", - сказав журналістам міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус після онлайн-зустрічі з міністрами України та Литви.

Також, як повідомив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський, протягом наступних двох днів буде перенесено ветеринарний, санітарний та фітосанітарний контроль з українсько-польського кордону в литовський порт Клайпеди для всіх аграрних вантажів, які прямують в цей порт, що пришвидшить транзит територією Польщі.

Напруженість між Польщею та Україною послабилась після серії гарячих суперечок протягом останніх тижнів щодо заборони на продаж у своїх країнах українського зерна, яку Польща, Угорщина та Словаччина вирішили продовжити, щоб захистити місцевих фермерів, стурбованих низькою ціною на українське зерно.

Однак після переговорів минулого тижня Телус повідомив, що Сольський пообіцяв обговорити з міністром економіки України можливість відкликання скарги проти Польщі у Світовій організації торгівлі, яку подав Київ через обмеження для українського збіжжя.

Нагадаємо, напередодні можливі альтернативні "коридори" для експорту українського зерна обговорили президент України Володимир Зеленський і президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

При цьому Україна продовжує експорт сільськогосподарської продукції Чорним морем по так званих гуманітарних коридорах після одностороннього виходу Росії із Чорноморської зернової угоди і початку постійних атак на українську зернову інфраструктуру.

Київ нині також повідомив, що хоче залучити 700 мільйонів доларів на підтримку сільського господарства України для програми доступного кредитування і грантової допомоги для промисловості.

У статті використано матеріали AFP

Більше

XS
SM
MD
LG