Спеціальні потреби

Ільмі Умеров: мій арешт - реакція на документ, прийнятий два дні тому в ООН


Ільмі Умеров
Ільмі Умеров

Суд незаконно анексованого Росією Криму в Симферополі виніс вирок заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову, призначивши покарання у вигляді двох років колонії.

Міжнародна спільнота та Україна різко засудила вирок.

"Вирок Ільмі Умерову, провідному критику російської окупації та лідеру кримськотатарського народу, є найбільш нещодавнім посяганням на основоположні права та свободи на півострові, і мусить бути негайно скасований", - йдеться в заяві Amnesti International.

Сам Ільмі Умеров наразі перебуває в Криму - він залишиться на волі до розгляду апеляції більш високою інстанцією. Умеров дав ексклюзивне інтерв'ю російській службі «Голосу Америки».

Даніла Гальперович: Як Ви оцінюєте вирок? Чому рішення судді було жорсткіше, ніж вимагав прокурор?

Зараз навіть дещо гірше, ніж за часів Радянського Союзу, тому, що дають дуже великі строки
Ільмі Умеров

Ільмі Умеров: Якщо я скажу, що зі мною розправляються за мою думку, за мою позицію, це буде дещо банально звучати, хоча це - першорядне. Загалом, вважаю, що це - реакція на документ, прийнятий два дні тому Генеральною Асамблеєю ООН стосовно ситуації з правами людини в Криму. Там йдеться про злочини, які вчиняє цей окупаційний режим, встановлений в Криму. Думаю, вирок - реакція на це.

Д.Г.: Вас піддали примусовій психіатричній експертизі, зараз вирішили відправити до колонії- поселення. Вашою справою займалось ФСБ Росії. Наскільки, на Вашу думку, теперішні російські спецслужби повторюють дії радянського КДБ, яке також переслідувало кримських татар?

І.У.: Гадаю, зараз навіть дещо гірше, ніж за часів Радянського Союзу, тому, що дають дуже великі строки. Мені оголосили лише два роки, а Ахтему Чийгозу ні за що - 8 років. Потім, у нас є група вірян, так звана «справа Хізб ут-Тахрір» – там строки взагалі 17 років, 12 років, 5 років. Люди, які просто дотримуються всіх канонів ісламу, отримують вироки на такі строки. А партія Хізб ут-Тахрір, як мені відомо, заборонена тільки в Росії. Вони провадили свою діяльність в Криму за української юрисдикції і не були заборонені. Зараз з ними розправляються, звинувачуючи в причетності до цієї організації, причому без доказів. Такими прикладами, кажучи про великі строки, я хочу підкреслити, що ситуація навіть гірше ніж за радянських часів.

- Як Ви будете відповідати на винесений вирок?

Ще до відкриття кримінальної справи вони почали все фабрикувати, маніпулювати з перекладами. дописали мені фрази, яких я не говорив, використали неякісний, підігнаний під кримінальну статтю переклад, назвавши його «стенограмою»
Ільмі Умеров

І.У.: Формально, звичайно, ми будемо подавати апеляцію до так званого «Верховного суду Криму». Ілюзій з приводу скасування цього вироку ми не маємо, хоча, якщо чесно, я хотів би розраховувати тільки на виправдання. Тому що відкрита кримінальна справа і такий вирок - це все абсолютна фабрикація! Ще до відкриття кримінальної справи вони почали все фабрикувати, маніпулювати з перекладами. дописали мені фрази, яких я не говорив, використали неякісний, підігнаний під кримінальну статтю переклад, назвавши його «стенограмою». Провели «експертизу», і тепер, посилаючись на цю експертизу, виносять вирок, а експертиза зроблена з неякісного перекладу. Насправді, було б справедливіше, якби експертизу робили з кримськотатарської мови, мови, якою я давав інтерв'ю на телеканалі АТР 19 березня 2016 року.

Д.Г.: На Вашу думку, чи може Ваш вирок вплинути на ставлення світової спільноти до становища кримських татар та репресіям проти них з боку Росії?

І.У.: Вважаю, світова спільноти не облишить цю тему. Україна також від неї не відмовиться - Україна затвердить закони, що гарантують права кримськотатарського народу. Тоді вона матиме ще більше аргументів на користь повернення своїх території. Загалом, насправді, я виступаю за поновлення територіальної цілісності як Російської Федерації, так і України в кордонах 1991 року. Ці кордони визнані в світі, визнані договорами між двома країнами - між Україною та Росією. Здійснивши цю агресію, здійснивши анексію частини території України, Росія, по-перше, порушила власне законодавство. Це не мусить залишитись без покарання.

Дивіться також: Сергій Тарута про зустрічі у Конгресі і миротворців ООН на Донбасі

Сергій Тарута про зустрічі у Конгресі і миротворців ООН на Донбасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:43 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG