Спеціальні потреби

Посилюється міжнародний тиск на режим лівійського диктатора


Міжнародна спільнота посилює свій тиск на лівійського диктатора Муаммара Каддафі з вимогою припинити протистояння і піти у відставку. У вівторок Міністерство фінансів США заморозило принаймні 30 мільярдів доларів, що знаходяться на рахунках лівійського уряду. Також Австрія та Німеччина заморозили рахунки, що належать членам родини Каддафі.

Під час засідання Комітету закордонних справ Палати представників США Державний секретар США Гілларі Клінтон розповіла про плани міжнародного співтовариства щодо ситуації в Лівії:

«Вчора вночі я повернулася з Женеви, де відбувалися цілодобові зустрічі, присвячені подіям в Лівії. Ми підтримуємо лівійський народ у їхній вимозі, що Каддафі має піти зараз – без подальшого насилля чи відтермінування. Наш дипломатичний марафонський забіг приніс результат у вигляді чітких та швидких кроків, які мають на меті ізолювати режим Каддафі та позбавити його грошей.

Агентство США з міжнародного розвитку зосередилося на допомозі Лівії продуктами харчування та медпрепаратами. Також вони відправляють дві команди до Тунісу та Єгипту, куди прибуває величезна кількість біженців, що тікають від насилля. Наші військово-морські сили займають позиції, аби бути готовими у разі необхідності допомогти гуманітарній цивільній місії. І ми не виключаємо жодних дій, якщо лівійський режим продовжуватиме вбивати власних людей», – завила Клінтон.

У ніч з понеділка на вівторок, сили, лояльні до президента Лівії Муаммара Каддафі, спробували відбити місто Завайя. Утім, повстанці, що утримують місто, відбили атаку, в якій використовувалися танки та протиповітряні ракети. Мешканець міста, який представився лідером повстанців, розповів про сутички по телефону «Голосу Америки»:

«Озброєні сили, які захищають Каддафі, розпочали атаку із заходу міста Завайя. Потім ми вбили трьох озброєних солдатів, підпалити їхню машину, а решта з них втекла».

Утім, він розповів, що у повстанців не вистачить зброї опиратися важко озброєним силам Каддафі у разі повторення атак і закликав до міжнародної допомоги:

«Я думаю, що повинно бути міжнародне вторгнення. Сили мають оточити Каддафі, заарештувати та звільнити від нього Лівію. Тому що, якщо буде і далі так тривати, ми будемо бачити щоденні масові вбивства».

На підтвердження цих слів до «Голосу Америки» було надіслане відео, на якому син Каддафі, Саїф, обіцяє зброю тим, хто його підтримає.

На кордоні з Тунісом, куди тікають від насилля іноземці та лівійці, утворилася тіснява. Працівники ООН та Червоного півмісяця кажуть, що не можуть впоратися із ситуацією та закликають міжнародне співтовариство допомоги.

«Цифри такі величезні. Ми не маємо передишки, щоб організувати ефективну систему», – каже Айман Гарабех, працівник Управління верховного комісара ООН у справах біженців.

ООН побудував табір біженців уздовж кордону з Лівією на 10 тисяч людей. Вони планують поставити ще більше наметів, аби вмістити 20 тисяч біженців. Ті, хто тікає з Лівії, часом залишаючи позаду усе своє майно, розповідають про сцени насилля.

Але в інтерв’ю західній пресі сам Каддафі та його син Саїф відкидають усі звинувачення у масових вбивствах. В інтерв’ю АВС Каддафі заявив, що він планує залишитися в Лівії тому, що люди його люблять:

«Вони люблять мене. Всі мої люди зі мною. Вони віддадуть своє життя, аби мене захистити».

Посол США при ООН Сюзан Райс дивується поведінці Кадафі:

«Чесно кажучи, це його ілюзії. Він може сміятися та розмовляти з американськими та закордонними журналістами в той час, коли він вбиває власних людей. Це лише підкреслює, наскільки він не відповідає посаді та відірваний від реальності».

Тим часом стокгольмський Міжнародний інститут досліджень миру заявив, що згідно з його джерелами, люди, близькі до Каддафі минулого тижня двічі літали до Мінська. Вони припускають, що Каддафі намагається евакуювати свою родину чи вивезти цінності до Білорусі, на яку накладені міжнародні санкції. Міністр закордонних справ Білорусі цю інформацію відкидає.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG