Спеціальні потреби

Спостерігачі від Міжнародного республіканського інституту США моніторять вибори в Україні


Україна має довести вірність демократії - екс-конгресмен
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
Direct link

Україна має довести вірність демократії - екс-конгресмен

Їх місія на дільницях – бути присутніми, ставити запитання членам комісій, робити нотатки, але не втручатись.

На нинішні парламентські вибори до Верховної Ради прибула рекордна кількість закордонних спостерігачів. Центрвиборчком офіційно зареєстрував майже 4 тисячі спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій – більше, ніж під час усіх попередніх парламентських кампаній. Серед інших, свою місію надіслав IRI -- Міжнародний республіканський інститут США, який традиційно бере участь у спостереженні за виборами в Україні. Делегацію очолили конгресмен Дейвид Драйєр та колишній конгресмен Джим Колбі.

День виборів, центр Києва, за кілька хвилин до восьмої ранку. Ось-ось відкриються виборчі дільниці, а значить, розпочинається робочий день і для міжнародних спостерігачів. Вони мають оцінити, наскільки чесно пройшло голосування, і розповісти про побачене світу.

Колишній конгресмен Джим Колбі на цих виборах в Україні очолює делегацію Міжнародного республіканського інституту США. Його місія – бути присутнім, ставити запитання членам комісії, робити нотатки – однак не втручатись.

На кожній дільниці спостерігачі цікавляться стандартним набором запитань. Скільки виборців зареєстровано і скільки проголосувало. Хто входить до складу виборчої комісії, і які партії представлені. Скільки надійшло заяв про голосування вдома, і чи вибув хтось із кандидатів. На нинішніх виборах додалося також нове питання – про відеокамери. На цій дільниці, каже конгресмен, камери ненав’язливі і розташовані правильно.

Наступна дільниця, яку відвідує місія, також у самому центрі Києва. Місто прокинулось, виборців побільшало, і скриньки поволі наповнюються. Колишній конгресмен Колбі має чималий досвід спостереження за виборами в різних країнах світу. В Україні для нього це вже третя кампанія. Президентські вибори - 2010, на яких він також був спостерігачем, західні місії визнали відповідними демократичним стандартам. Натомість до цих парламентських висловлювали застереження ще на етапі підготовки. Європа і США закликали українську владу провести чесні вибори, назвавши їх тестом на відданість демократії.

«Це, безумовно, важливі вибори для України. Це можливість для влади продемонструвати відданість демократії та готовність рухатись вперед, зміцнюючи й убезпечуючи демократичні інститути в цій країні. Це надзвичайно важливо з погляду стосунків України з Європейським Союзом і, безумовно, Сполученими Штатами. Ми хочемо мати міцні добрі відносини з Україною, і якщо влада продемонструє свою відданість демократії, то вона цьому допоможе», – говорить Колбі.

Колишній конгресмен каже, поки що зарано робити будь-які висновки. Він планує відвідати ще з десяток дільниць у Києві і околицях. Інші члени делегації моніторять вибори по всій України. Робочий день спостерігачів закінчиться пізно вночі, коли буде завершено підрахунок голосів. А свій офіційний висновок про те, наскільки вільним і чесним було голосування, місія оприлюднить вже за кілька днів.
XS
SM
MD
LG