Спеціальні потреби

Під виглядом допомоги у боротьбі з коронавірусом Москва і Пекін намагаються послабити демократіі - експерти


Кампанія пропаганди та дезінформації, запущена Кремлем у 2014-2016 роках, набирає нових обертів під час пандемії коронавірусу. Тактику Москви почав активно переймати Китай. Про це заявили експерти Центру аналізу європейської політики.

Китай зараз використовує різні конспірологічні теорії навколо вірусу з китайського міста Ухань. Таким же чином діяла російська влада після отруєння Сергія Скрипаля, вважає віце-президент Центру аналізу європейської політики Едвард Лукас.

Новини про те, що до боротьби з епідемією підключаються збройні сили, використовуються китайською і російською пропагандою як доказ слабкості Євросоюзу і Заходу

Нагадаємо, що раніше офіційні особи КНР звинуватили США в поширенні коронавірусу. Озвучуються різні версії - від військових експериментів до навмисної спроби послабити Китай економічно. Теорії про американське походження вірусу активно поширюються і у російському сегменті Інтернету. Аналогічним чином ситуація розвивалася і після отруєння у Солсбері: російські офіційні особи звинуватили західні спеслужби в отруєнні Скрипаля, а в ЗМІ було вкинуто низку конспірологічних версій.

Китайська пропаганда представляла пожертвування з боку китайських компаній і приватних підприємців, як жест доброї волі офіційного Пекіна, а продаж медичного обладнання - як гумантарную допомогу, зазначає Лукреція Погетті, аналітик з Інституту китаєзнавства ім. Герхарда Меркатора.

Крім того, з'явилися і відверті «фейки»: наприклад, відео, де італійці на балконах нібито співають китайський гімн, або статті про те, що епідемія коронавірусу нібито почалася в Італії минулого року.

Підкреслюється, що «ефективна політична система» Китаю швидко поклала кінець епідемії

Натомість реальні новини, наприклад про те, що до боротьби з епідемією підключаються збройні сили, використовуються китайською і російською пропагандою як доказ слабкості Євросоюзу і Заходу - при цьому підкреслюється, що «ефективна політична система» Китаю швидко поклала кінець епідемії.

Експерти охарактеризували дві фази інформаційної війни в епоху пандемії: активні дії і зусилля по відволіканню уваги. До активних дій, за словами Лукаса, відноситься піар-кампанія Китаю, який демонструє «ефективну боротьбу з вірусом і відправку медичних засобів постраждалим країнам»: «А відволікання уваги - поширення конспірологічних теорій про походження вірусу».

На думку Лукаса, тактично Китай домігся деяких успіхів у сфері інформаційної війни, однак стратегічно він програє, оскільки Євросоюз, який зараз панікує через кризу, рано чи пізно прийде до тями.

Найбільш активно для поширення неперевіреної інформації про коронавіруси використовуються групи в месенджерах WhatsApp і Telegram

Москва ж, на думку експерта, отримує вигоду у ситуації, що склалася, підтримуючи ультраправі сили в ЄС, які критикують запізнілу реакцію низки європейських держав на пандемію.

Виконавчий директор EU DisinfoLab Олександр Алафіліпп заявив, що найбільш активно для поширення неперевіреної інформації про коронавіруси використовуються групи в месенджерах WhatsApp і Telegram - там неможливо відстежити походження інформації. У свою чергу, великі платформи - як Facebook - роблять серйозні зусилля з протидії дезінформації, вважає експерт.

«У 2014 році, Росія почала масштабну кампанію дезінформації проти європейських країн, - каже заступник директора чеського аналітичного центру «Європейські цінності» Якоб Янда. - Росія не понесла відповідальності за ці дії. Китай засвоїв відповідні уроки, і використовує російський досвід в якості зброї проти демократій».

Дивіться також: Українки Нью-Йорку заснували український книжковий клуб

Українки Нью-Йорку заснували український книжковий клуб. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

  • 16x9 Image

    Російська служба "Голосу Америки"

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG