Спеціальні потреби

Ісландський рецепт виходу з економічної кризи - уряд відмовився платити борги банків


Мешканці північно-європейської країни побоюються, що приєднавшись до ЄС Ісландія втратить економічну стабільність, яку змогла повернути після кризи 2008-го.

Міністри фінансів країн Євросоюзу домовились щодо фінансової допомоги банківської системи Іспанії, криза якої загрожує не лише економіці країни а й Європи загалом. Перші тридцять із запланованих ста мільярдів євро почнуть надходити до Іспанії вже цього місця. Іспанія стала четвертою економічною потугою Єврозони, банківська система якої опинилась у кризовому стані.
Падіння вартості ісландської крони у зв’язку з кризою, врешті сприяло відбудові економіки країни.

Якщо раніше участь у Євросоюзі вважалася гарантією економічної стабільності, то у світлі останніх подій мешканці багатьох країн сумніваються щодо доцільності приєднання до Європейського Союзу.

Мають сумніви й ісландці, які підтримали ідею вступу до ЄС, у 2008 році коли рухнули банки Ісландії.

Коли у 2008 році збанкрутували фінансові інституції Ісландії, країна бачила порятунок у приєднання до Європейського союзу. Уряд, за підтримки населення, розпочав процес вступу до ЄС.

Через чотири роки, справи в Ісландії налагодилися. Але тепер вже економіка Євросоюзу переживає не легкі часи. Тож ісландці розділилися у поглядах на те чи варто продовжувати інтегруватися в об’єднання європейських держав.

Падіння вартості ісландської крони у зв’язку з кризою, врешті сприяло відбудові економіки країни. Іноземцям тепер набагато дешевше відвідати всесвітньо відомі гейзери. У травні цього року країну відвідала рекордна кількість туристів.

Завдяки слабкій кроні, добре йдуть справи і у рибальстві – провідній промисловості Ісландії. Саме ця галузь викликає найбільше занепокоєння опонентів приєднання до ЄС. Ісландці не хочуть ділитися своїми обмеженими рибними запасами з іншими членами Євросоюзу.

У 2008 уряд Ісландії не рятував банки країни і не допомагав їм виплачувати борги. Таким чином уряд мав більше можливостей підтримати своє шоковане суспільство. У нього залишилися кошти на виплату пенсій, допомоги з безробіття, інших субсидій.

Експерти кажуть, що Європа може повчитися на досвіді Ісландії.
Головний висновок, дозвольте своїм банкам збанкрутувати під урядовим контролем. Гроші краще витратити на соціальні програми, як то на освіту та охорону здоров’я
бізнесмен Свейн Валфелс..

Чимало ісландців, тепер категорично проти вступу до ЄС. Їх лякає в першу чергу ситуацію в Греції. Однак, прихильники приєднання до Євросоюзу, такі як
бізнесмен Бенедікт Йоханессон, пропонує рівнятися на інші, успішні держави.

"Чому рівнятися на Грецію? Чому б не подивитися на Данію, Голандію, Швецію, Фінляндію, Німеччину, країни які ближче до нас", - каже підприємець.

Переговори про приєднання Ісландії до ЄС почались у 2010 році. Країна вже отримала право на вільну торгівлю, обмін капіталом, робочою силою, товарами та послугами у межах Євросоюзу. Однак, для повноцінного приєднання, потрібно отримати схвалення ісландців на референдумі. У ситуації що склалася, важко передбачити, як проголосують 320 тисяч мешканців самобутньої острівної держави.
XS
SM
MD
LG