Спеціальні потреби

Папа Римський прийняв відставку глави УГКЦ Любомира Гузара


Глава УГКЦ Блаженніший Любомир Гузар

10 лютого Папа римський Бенедикт XVI прийняв відставку глави Української греко-католицької церкви Любомира Гузара. Новину повідомив сам глава УГКЦ на прес-конференції в Києві.

Як пояснив беззмінний глава українських греко-католиків, який 10 років стояв біля керма Церкви, його прохання про відставку було пов’язане зі станом здоров’я і подане до Риму давно – ще коли йому виповнилось 75 років.

При цьому глава українських греко-католиків заперечив, що на його рішення вплинула політична ситуація в Україні.

«За кілька днів мені 78 років. Я вже не маю тої сили фізичної на таку дуже важливу відповідальну позицію. А ситуація політична це є щось дуже змінне. І в моєму рішенні 10 років тому, і в моєму рішенні 2 роки тому, і в тих останніх днях я не брав під увагу політичну ситуацію, бо вона з дня на день міняється. Церква – це тривала інституція, яка пережила вже не одну ситуацію більш чи менш приємну. Так що я не керувався тим, не брав під увагу специфічно сьогоднішні політичні обставини в Україні», – сказав кардинал Гузар, відповідаючи на запитання журналістів.

Він повідомив також, що нового главу УГКЦ обере виборчий Синод, який відбудеться упродовж двох місяців. До того часу, поки буде обрано нового верховного ієрарха, обов’язки адміністратора Церкви виконуватиме архієпископ Львівський Ігор Возняк.

На запитання журналістів про те, кого він бачить своїм наступником, блаженніший Любомир відповів, що не обирає і не призначає наступника; про наступника подбає Синод. А на запитання про можливих кандидатів сказав, що таких кандидатів 50 – за числом єпископів у Синоді.

На прес-конференції Любомир Гузар прокоментував, крім того, деякі дражливі питання сучасного церковного життя в Україні. Він назвав небезпечною ситуацію, коли влада надає привілеї одній із конфесій, а діалог з усіма іншими церквами відсутній:

«В нас є справді сьогодні доволі складна ситуація. Всі нарікають, що одній церкві надається дуже багато привілеїв. І немовби то тільки тому, що наш президент є членом тієї церкви. Я дуже радий тому, що наш президент є віруюча людина, що він належить до однієї конкретної церкви і що він до тої церкви приходить на богослужіння... Але тут є інша річ. Ставлення держави до церков є під знаком запитання. І те, що сьогодні Українська православна церква (р.п. Московського патріархату) одержує певні привілеї, це є дуже, дуже небезпечна річ для церкви. А в цей час інші церкви мають певні труднощі: з Київського патріархату переманюють священиків. Наша Греко-католицька церква також має свої клопоти... Органи правопорядку заохочують духовенство співпрацювати з ними... Це є також небезпечне для церкви, бо підриває довір’я до церкви», – наголосив кардинал Гузар.

Як він додав, «Мусить настати між владою і церквами серйозний діалог. Влада не хоче з нами говорити. Не було ще до сьогодні, за цілий рік, зустрічей ані з президентом, ані з іншими представниками влади, серйозної зустрічі, де би ті справи можна було обговорити».


За словами блаженнішого Любомира, нинішня українська влада, намагаючись контролювати церкву, повторює помилки столітньої давності.
Кардинал Гузар поділився також своїм баченням майбутнього Української греко-католицької церкви. Він впевнений, що колись греко-католики об’єднаються з православними в єдину Київську церкву:

«Ми не почуваємо себе вповні собою, доки при Божій помочі не будемо об’єднані з нашими православними братами. Це може взяти довгий час, але це є для нас суттєве питання. Об’єднаний народ це значить Київська церква – так, як ми були за князя Володимира».

Як каже ієрарх, об’єднанню перешкоджає «брак внутрішнього запалу українців до єдності»:

«Ми ще не є до того готові. Ми ще маємо забагато перешкод, забагато тягаря з минулого. Нам ще бракує внутрішнього запалу до єдності. І тому ми ще є 4 вітки, а не одна Київська церква. Ми досі говоримо про 4 церкви – Православна, Православна Київського патріархату, УАПЦ, Греко-католицька церква. Але то не є 4 церкви. То є одна церква, поділена. І дай Боже, щоб ми перестали бути поділеними. Це не є легкий шлях. Бо довгий час ми ділилися, і є дуже багато передсудів, непорозумінь. Є також і вплив з-поза теренів України: декому дуже залежить, щоб ми і далі були поділені. А що нам потрібно: збудити прагнення єдності. Якщо того не буде, якщо не будемо направду цього хотіти, воно не станеться. Але якщо збудимо в нашому народі оте бажання, прагнення єдності, тоді це здійсниться. Не договорами єпископів. Прагненнями цілого народу», – вважає Блаженніший.

На прощальній прес-конференції кардинал Гузар поділився також власними планами на майбутнє. З відходом від керівництва УГКЦ патріарх не має наміру цілковито покидати життя Церкви і сусільства. «Я ще не дав собі вимурувати печі, на якій би я міг засісти як старий чоловік», – зауважив він, повідомивши, що планує проводити зустрічі з молоддю та розпочати роботу над начитуванням книг своєї другої аудіотрилогії під назвою «Суспільство».

Відео - найголовніше

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00
XS
SM
MD
LG