Спеціальні потреби

Чому торгівля людьми залишається серйозною проблемою, і як з нею боротися?


ভারত থেকে উদ্ধার করা নেপালী মহিলা যাদের পাচার করা হয়েছিল।
ভারত থেকে উদ্ধার করা নেপালী মহিলা যাদের পাচার করা হয়েছিল।

За різними підрахунками, сьогодні річний дохід торговців людьми становить 32 мільярди доларів, а кількість жертв трудової та сексуальної експлуатації досягає 12 мільйонів чоловік. Такі цифри привели експерти під час слухань Гельсінської комісії США на тему торгівлі людьми і діяльності транснаціональних злочинних угруповань у США.

«Сьогодні за прибутком і масштабом діяльності торговці людьми поступаються хіба що наркодиллерам. Але діяльність наркоторговців пов'язана з ризиком – вони часто вступають у протистояння з іншими злочинними угрупованнями, а торговцям людьми для отримання прибутку потрібно лише залякувати своїх жертв», – зазначив голова комісії конгресмен Кріс Сміт.

«Попит на людей, особливо з метою сексуальної експлуатації, сьогодні залишається високим», – сказав Пієрія Банадео, представник нью-йоркського офісу Управління ООН по боротьбі з наркоманією і злочинністю.

Торговці людьми продовжують використовувати обман і насильство в своїй роботі, і останні тенденції вказують на те, що жінки все частіше виступають в якості спільників злочинних угруповань.

Інша особливість торгівлі людьми – злочинці, що діють у розвинених країнах, найчастіше торгують людьми з бідних країн. Так, наприклад, минулого місяця втратили свободу п'ятеро братів з України, які шляхом обману привозили своїх співвітчизників у США через Мексику в цілях трудової та сексуальної експлуатації.

А в травні цього року був засуджений до 12 років ув’язнення уродженець Узбекистану, який разом зі спільниками примушував до важкої праці мігрантів з 14 країн, включаючи Ямайку, Домініканську Республіку та Філіппіни.

На відміну від інших злочинних угруповань, торговці людьми часто працюють незалежно один від одного, вони значно менші за розміром і тому їх складніше виявити, розповідає Мартіна Ванденберг, громадський адвокат організації «The Freedom Network USA», що працює з жертвами торгівлі людьми. Іноді ці угруповання складаються з членів сім'ї і тому дуже стійкі.

Ванденберг підкреслює, що торговці людьми «підживлюються» корупцією, і нерідко самі правоохоронні органи сприяють організованій злочинності в бідних країнах.

Багато жертв часто нічого не розповідають, побоюючись, що їх будуть залякувати пов'язані зі злочинцями поліцейські і судді. Постраждалі думають так тому, що у них на Батьківщині правоохоронні органи корумповані.

«Вони бояться простого затримання поліцейськими, для них це страшніше рабства. Торговці людьми користуються цим», – зазначає Ванденберг.

Однак експерт додає, що найбільше жертви торгівлі побоюються за своїх близьких, яких вони залишили в рідній країні:

«Жінки і чоловіки часто психологічно травмовані і відчувають великий стрес, вони бояться, що злочинці будуть мстити їх близьким, особливо дітям, у випадку, якщо вони спробують просити про допомогу».

Одне з вирішень цієї проблеми полягає у забезпеченні захисту жертвам та свідкам під час розслідувань та слухань у суді, вважає Ванденберг.

Правоохоронні органи США часто розкривають тільки явні випадки торгівлі людьми. В основному затримують торговців, які примушували жінок займатися проституцією. Випадки рабства, коли чоловіків, жінок і дітей примушують працювати у важких умовах і при маленькій оплаті, залишаються непоміченими.

«Слідкуйте не тільки за тими, хто приїжджає в США нелегально, а й тими, хто тут легально. Торговці людьми дуже розумні», – попереджає Ванденберг. За її словами, злочинці часто грають на бажанні людей приїхати на роботу до Америки. Жертвам обіцяють робочу візу за 350-500 доларів, але вже в США примушують працювати безкоштовно і в жорстоких умовах. Однак коли людина приїжджає в країну з оформленою візою, правоохоронним органам США важко з'ясувати, чи заманили цього чоловіка чи жінку обманом.

«Вилучати у торговців гроші, це паралізує їх роботу», - продовжує Ванденберг. За її словами, якщо заморожувати рахунки злочинців, вони не можуть займатися своєю діяльністю в повному масштабі. Також, відзначає Ванденберг, США необхідно більше уваги приділяти корупції в держустановах тих країн, звідки вивозяться жертви торгівлі людьми. Зазвичай головними співучасниками злочинів стають правоохоронні органи, працівники митного контролю і навіть дипломати, які користуються своїм імунітетом.

«Боротьба з торгівлею людьми і організованою злочинністю сьогодні один з головних пріоритетів Департаменту юстиції та адміністрації президента США», – заявив на слуханнях Грег Андерс, який представляє Головний відділ у кримінальних справах Міністерства юстиції США.

За його словами, торгівля людьми існує з однієї причини – вона приносить великий прибуток. Андерс зазначив, що його департамент продовжує працювати над поліпшенням законів щодо припинення відмивання грошей і захисту свідків.

Експерти погоджуються, що дуже важливо інформувати людей про ризик, з яким вони стикаються, погоджуючись влаштуватися на роботу в іншій країні. За останні 10 років міжнародне співтовариство досягло чималих успіхів у боротьбі проти торгівлі людьми, зазначив Пієрія Банадео. Проте злочинці не дурні і до всього пристосовуються, – підсумував він.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG