Спеціальні потреби

У галузі прав людини за минулий рік Україна зробила крок назад – доповідь Держдепартаменту США


Нью-Йорк – Ступінь поваги до прав людини в Україні все ще неналежний. Минулого року, фактично, зроблено крок назад. Такий висновок зробили у доповіді про становище прав людини у країнах світу, яку щороку готує Державний департамент Сполучених Штатів. Проте відзначені й деякі позитивні зрушення.

Доповідь про права людини готує зовнішньополітичне відомство, оскільки Сполучені Штати у своїй зовнішній політиці беруть до уваги, з-поміж інших факторів, ставлення урядів до прав і свобод людини.

Державний секретар Джон Керрі, презентуючи звіт на прес-конференції у Вашингтоні, підкреслив зв’язок між дотриманням прав людини і успіхами країни.

«У тих країнах, де поважають права людини, люди живуть краще, економіка процвітає, верховенство закону сильніше, уряди ефективніші і більш відповідальні. Це країни, що ведуть вперед на світовій арені і сприяють стабільності у своїх регіонах», – підкреслив він.

Вибори, в’язні, корупція…

Розділ, присвячений правам людини в України за минулий рік, є одним з найбільших за обсягом у доповіді держдепартаменту. Серед порушень прав людини відзначають, перш за все, політично мотивоване переслідування опозиційних політиків.

Іншою важливою проблемою вважають порушення міжнародних стандартів справедливості й прозорості під час парламентських виборів 28 жовтня 2012 року.

Третя за важливістю проблема – посилення тиску з боку влади на засоби масової інформації, включно з підвищенням рівня насильства щодо журналістів. Відзначено байдуже ставлення до цього явища.

Серед інших порушень засадничих прав людини доповідь вказує на знущання з ув’язнених у тюрмах, включно з побиттям і тортурами, погані й нездорові умови утримання в’язнів, неефективна і корумпована юридична система.

Окремо зазначає звіт «постійну корупцію в усіх гілках влади» і безкарність чиновників. До порушень прав людини також відносять переслідування активістів громадських організацій і випадки насильства щодо осіб нетрадиційної сексуальної орієнтації.

Звіт вказує також і на позитивні зрушення в ділянці прав людини в Україні. Таким Держдепартамент називає підпорядкованість СБУ цивільній владі. Також відзначено, що, незважаючи на антисемітську риторику деяких членів партії «Свобода», на загал за останні роки зменшилася кількість антисемітських публікацій і випадків вандалізму щодо єврейських цвинтарів і синагог.

«Цей звіт, на мій погляд, підтверджує відданість Америки сприянню справі засадничих свобод і гідності всіх людей, а також нашу підтримку мужнім людям в усьому світі, які працюють для цього, подекуди з неймовірною мужністю», – зазначив держсекретар Джон Керрі.

Серед країн, де порушення прав людини є повсякденним і повсюдним явищем, звіт виокремлює Сирію, в якій точиться громадянська війна, Сомалі, де панує фактичне безвладдя, і Зімбабве з довічним президентом Мугабе. Розділ доповіді про права людини в Росії підкреслює силу централізованої влади і слабкість громадянського суспільства, практичне верховенство не закону, а президента.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG