Спеціальні потреби

Роль телескопа Габбл в освоєнні космосу


8 мільярдів 700 мільйонів доларів – саме стільки керівництво Національного аерокосмічного агентства – НАСА просить у Конгресу на побудову та запуск нового космічного телескопа імені Джеймса Веба. Апарат, запуск якого планується на жовтень 2018-го року, повинен замінити на орбіті телескоп названий на честь Едвіна Габбла. Ця автоматична обсерваторія працює у космосі вже понад 20 років і допомогла вченим зробити нові відкриття та підтвердити чи спростувати чисельні теорії. Саме фотокамери Габбла відкрили людству недосяжні раніше куточки Всесвіту.

24 квітня 1990-го року корабель багаторазового використання «Дискавері» вивів на орбіту апарат, що назавжди змінив теорію про існування Всесвіту. Ця технологічна новинка називалася космічний телескоп Габбла. Автоматична обсерваторія, оснащена високоякісними камерами, знаходиться над атмосферою, і дозволяє бачити планети, зірки, галактики та інші далекі об’єкти у сотні разів чіткіше ніж із Землі.

Телескоп, названий на честь американського астронома Едвіна Габбла, будували 10 років. Понад 10 тисяч людей були залучені до його проектування та будівництва, що коштувало півтора мільярда доларів.

Ненсі Ґрейс Роман витратила роки на лобіювання ідеї запуску орбітального телескопа. Працюючи в аерокосмічному агентстві НАСА, вона багато подорожувала по країні, зустрічалася з різними фахівцями, збираючи інформацію необхідну для створення такого апарата.

«Астрономи протягом довгого часу хотіли отримати кращу картинку того, що відбувається за межами атмосфери. Оскільки дивитися через атмосферу, це все одно що дивитися через старе скло, що має дефект, і дає розмите зображення», – зазначає Ненсі Ґрейс Роман.

Роман ініціювала створення комітету астрономів для підтримки проекту, водночас інженери НАСА почали працювати над створенням самої обсерваторії.

Едвард Вайлер тісно працював з Ненсі у ті часи над розробкою телескопа. Згодом він зайняв її посаду, головного астронома НАСА.

«Коли Габбл запустили, він у 10 разів перевищував усі можливості телескопів, що були на Землі. Уперше в історії астрономії людині вдалося за один стрибок піднятися на 10 сходинок. Останній раз це зробив Галілей, коли перестав покладатися на очі і подивився у телескоп», – розповідає Едвард Вайлер.

Попри деякі проблеми з головним дзеркалом, які негайно вдалося усунути, запуск Габбла на орбіту та зроблені з його допомогою відкриття стали подіями історичного значення.

«Габбл здатний бачити об’єкти, світло яких в мільярди разів слабкіше від того, що здатне охопити людське око і навести чітку різкість. Для прикладу, ви можете побачити світлячка на Місяці, чого б ніколи не роздивилося око людини», – додає астроном Вайлер.

Ненсі Ґрейс Роман досі зворушується, коли згадує про перші знімки Габбла:

«Для мене найбільш пам’ятним було зображення центру кульового скупчення. На цьому фото можна бачити кожну зірку окремо, її колір, це було просто фантастичне видовище».

З часу запуску на орбіту 21 рік тому телескоп Габбла розширив і збагатив знання людства про космос. Іміджі далеких зірок і галактик, наприклад, дозволили астрономам точніше вирахувати день народження Всесвіту – близько 14 мільярдів років. Завдяки обсерваторії учені підтвердили існування темної енергії – сили, що прискорює розширення Всесвіту, та існування так званих чорних дір у більшості галактик.

«Чорні діри вважалися науковою фантастикою, цікавою теорією, в яку ніхто не вірив. А телескоп довів їх існування», – зазначає астролог Вайлер.

4-го липня телескоп завершив своє мільйонне наукове обстеження. Не дивлячись на те, що проект вважається однією з найуспішніших місії у космічній науці, вчені уже готують йому заміну – ще потужнішу обсерваторію, яка дозволить продовжити людству освоєння космічного простору.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG