Спеціальні потреби

Як "Голос Америки" зберігає незалежність від уряду США, пояснює директорка цього ЗМІ


Аманда Беннетт
Аманда Беннетт

Інтерв'ю з Амандою Беннетт, директоркою «Голосу Америки», з нагоди Всесвітнього дня свободи преси

Ануш Аветісян: Ми знаємо, що місія «Голосу Америки» – бути моделлю для світу в плані того, яким має бути правдивий, незалежний і децентралізований ЗМІ, хоча ми спонсоровані з державного бюджету. Чому наша глобальна аудиторія повинна вірити, що виконавча гілка влади США не впливає на наші рішення щодо контенту?

Аманда Беннетт: Один із чудових аспектів «Голосу Америки» – це те, що наша місія, як ви сказали, полягає в тому, щоб виробляти точну журналістику без цензури на основі фактів. І насправді у нас є дуже сильні закони, які відмежовують нас від уряду.

В середньому 65% людей, які дивляться або слухають нас, вважають, що на нашу роботу можна покластись

Законодавчо визначено, що ніхто в уряді не сказати нам, що робити. І, як ви знаєте, всі в будівлі «Голосу Америки» дійсно розуміють це і поважають це законодавство.

А. А.: Але, знаючи нашу аудиторію, особливо на Балканах і в Росії, вона піддається впливу спонсорованих урядом мовників і інформаційних агентств, і більшість із них не цікавиться нашою місією – вони просто дивляться наші новини. Як ми можемо переконати їх, що ми є справедливими і збалансованими?

А. Б.: Одним із найкращих способів переконати людей, що ми є справедливими і збалансованими новинами, – це бути справедливими і збалансованими новинами. Мені здається, що люди дійсно можуть розрізнити, якщо ви пробуєте маніпулювати новинами чи висвітлювати їх односторонньо.

Можливо, люди не знатимуть одразу, але протягом більш тривалого періоду часу вони можуть визначити, чи речі базуються на фактах. Ви можете бачити, що наші репортери дійсно стараються зі всіх сил, щоб базуватися на фактах. Також ми все більше і більше говоримо: що ж, якщо ви не вірите в те, що ми робимо, ми робитимемо прямі трансляції людей в американському уряді.

Мені не дуже подобається термін «фальшиві новини» тому, що я відчуваю – якщо це фальшивка, то це не новина

Те, що вони говорять, що вони роблять – ми будемо транслювати промови інавгурації, будемо транслювати слухання в Конгресі і робитимемо їх із одночасним перекладом, щоб люди могли чути це на своїх мовах. Так що важко сказати, що це неправда, якщо ми просто показуємо вам, що відбувається.

А. А.: В епоху, коли президент США пропагує ідею про те, що люди оприлюднюють фальшиві новини, як «Голос Америки» може переконати своїх глядачів, що ми не є фальшивими новинами?

А. Б.: Мені не дуже подобається термін «фальшиві новини» тому, що я відчуваю – якщо це фальшивка, то це не новина. Таким чином, термін «фальшива новина» означає дві різні речі – речі, які складаються і поширюються машинами або поширюються, щоб навмисно обдурити людей. Це також означає щось, що мені не подобається.

Отже, уряди в усьому світі скажуть, що це фальшиві новини, якщо ви пишете те, що їх критикує. Ну, це не фальшиві новини – це насправді точні новини. Таким чином, дозволяючи людям у всьому світі побачити, що їхні уряди насправді роблять, я вважаю, що це найкращий спосіб показати людям, що ми справедливі. Ми постійно опитуємо нашу аудиторію.

Ми використовуємо професіоналів, які проводять опитування, і загалом у світі показник довіри до нас становить 65%. Отже в середньому 65% людей, які дивляться або слухають нас, вважають, що на нашу роботу можна покластись. Я думаю, що це чудово. Я не знаю жодної іншої інформаційної організації у світі, окрім, можливо, Бі-Бі-Сі, яка має такі показники.

А. А.: А з огляду на ваш досвід і те, що ми бачили на президентських виборах 2016 року, що б ви рекомендували людям стосовно того, як можна розпізнати фальшиві новини і як ви можете довіряти новинам?

А. Б.: Проблема для людей в усьому світі полягає в тому, що вони намагаються з'ясувати, як це зробити. І ми почали деякі заходи щодо перевірки фактів. Ми почали їх у той же час, коли ми запустили нашу російськомовну 24-годинну мережу «Настоящее время».

Ця служба дивиться на фрагменти речей, які виходять із заяв Росії, і що ми робимо – ми знаходимо перевірені факти, щоб підкріпити кожне твердження. І це один із способів – дивитися на те, чи [новини] підкріплені фактами, чи це просто голі твердження. Одна з речей, яку я думаю, люди можуть легко побачити, – це чи є за твердженнями фактичний матеріал. Тому ми дійсно віримо у факти. Ми вважаємо, що існують такі речі, як факти.

А. А.: У зв'язку з Днем свободи преси мені цікаво, як би ви відповіли, якщо би хтось із представників виконавчої влади або хтось із уряду намагався вплинути на наш контент. Що б ви відповіли на такий нежурналістський вчинок?

А. Б.: Це насправді досить просто, тому що ми маємо ці закони, які захищають нас. Тому я можу сказати тому, хто намагається вплинути на наш контент: «Дякую вам за вашу пропозицію. Але я не зобов'язана дотримуватися цього. Мені не потрібно слідувати вашій пропозиції, тому що це питання врегульовано законодавчо», і я можу показати їм закон.

Я можу сказати: «Якщо б ви спробували і змусили мене зробити це, ви б порушили наш закон, а ми поважаємо наші закони. Ми працюємо з повагою до принципу верховенства права, і люди поважають його, і в гілках влади, в Конгресі, в Білому домі і в Державному департаменті ви побачите, що люди дійсно поважають закони».

Дивіться також: Фрід і Нуланд радять новому президенту України не піддаватися на російські маніпуляції

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG