Спеціальні потреби

Вихід серіалу "Чорнобиль" у США. Ексклюзивні інтерв'ю


Кадр з фільму "Чорнобиль"
Кадр з фільму "Чорнобиль"

6-го травня американський кабельний канал HBO презентує міні-телесеріал «Чорнобиль», заснований на реальних подіях трагедії 1986-го року

Сценарій серіалу базується на реальних подіях та людських історіях впродовж двох років після аварії

Сценарій 5-ти серійного серіалу написав Крейг Мезин. Бюджет продюсери тримають у секреті, однак відомо, що зйомки фінансували дві великі телекомпанії – американська HBO та британська Sky. Про коштовність проекту свідчать масштабні декорації реактора, залучення до роботи експертів із 14 країн світу та відомий акторський склад.

Це фільм про війну з правдою. Про те, яку ціну доводиться платити, якщо правду ігнорувати, так презентував цей фільм в приміщенні ООН його сценарист.

«Зараз ця історія навіть важливіша для всіх, бо відбувається глобальна війна з правдою. Історія Чорнобиля - це історія того, що стається, коли ми обманюємо, коли ігноруємо правду; коли влада вдає, що правда не є правдивою. Але правда - це правда, і рано чи пізно ми заплатимо. Заплатять не ті, хто при владі, а звичайні люди», - розповів в ексклюзивному інтерв’ю "Голосу Америки" сценарист та продюсер фільму «Чорнобиль» Крейг Мейзин.

Я хотів показати всім неймовірний дух, мужність і волю людей, які кинулися на відкритий ядерний реактор

Ідея екранізувати історію про Чорнобиль з’явилась у Мейзина майже 5 років тому. Про це розповіла виконавча продюсерка Джейн Фетерстоун, яка також є президентом кінокомпанії «Sister Pictures», яка знімала телесеріал.

«Крейг хотів дослідити Чорнобильську катастрофу. Не просто розповісти про факт самого вибуху, а дослідити від дня вибуху до розслідування обставин аварії через два роки, - щоб показати і операцію очищення реактора, і брехню про причини вибуху», - зазначила продюсерка.

Для знімальної групи було важливо показати, що Чорнобиль був глобальною проблемою, і тисячі людей, які працювали над ліквідацією катастрофи, насправді врятували Європу від радіоактивного забруднення.

Вся Європа і весь світ у боргу перед тими ліквідаторами

Джейн Фетерстоун згадує, що після Чрнобильської аварії Європа була дуже близько до повної катастрофи. «І лише жертвою багатьох людей вдалося це зупинити. Це залучення шахтарів, а також людей, які очищували дах реактора, людей, які змогли втримати радіацію. Звісно, вона все одно поширилась на дуже велику відстань, але її значною мірою стримали, і вона не накрила всю Європу, - сказала вона.

«Вся Європа і весь світ у боргу перед тими ліквідаторами», - наголошує Крейг Мейзин.

Американський канал покаже серіал про Чорнобиль. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

«Я хотів показати всім неймовірний дух, мужність і волю людей, які кинулися на відкритий ядерний реактор. Вони зіткнулися з ним лицем до лиця. Вони літали над ним, плавали під ним, рили тунелі всередину нього. Багато з них віддали своє життя заради інших».

Сценарій серіалу базується на реальних подіях та людських історіях впродовж двох років після аварії.

Продюсерка Джейн Фетерстоун розповідає: «Крейг досліджував тему надзвичайно ретельно. Звичайно, йому довелося додати діалоги і деякі події, щоб зробити фільм. Але факти абсолютно автентичні: костюми, сюжет, реквізити, дизайн настільки правдиві, наскільки це було можливо відтворити».

Ми повинні були відтворити реактор до вибуху і після вибуху, і це масштабна річ

Зберегти правдивість історії було особливо важливою місією для сценариста Мейзина.

«Ми сподіваємося, що люди з України, з Білорусі, коли дивитимуться цей серіал, відчують, що їх побачили: одяг, зачіски, взуття, традиції, культура – що все було правильно. Так ми виявляємо повагу. Сподіваюся, коли вони подивляться цей фільм, вони відчують величезну гордість за себе та роль, яку вони зіграли в історії», - пояснює автор сценарію.

Роль радянського чиновника Бориса Щербинb зіграв відомий скандинавський актор Стеллан Скарсґарт. Валерія Легасова, який очолював державну комісію з ліквідації на АЕС - британець Джаред Гарріс, а його колега Емілі Вотсон - в ролі фізика-ядерника, що намагається встановити причини вибуху.

«Я дуже рада взяти участь у цьому проекті. Це те, заради чого стають акторами. Це був чудовий досвід», - сказала в інтерв’б акторка Емілі Вотсон.

Знімали серіал в Литві та Україні, зокрема у Прип’яті та в Києві

Знімали серіал в Литві та Україні, зокрема у Прип’яті та в Києві. Одним із найбільших викликів перед знімальною групою стало відтворення макетів ядерного реактора.

«Зйомки всього серіалу – це був великий виклик. Ми повинні були відтворити реактор до вибуху і після вибуху, і це масштабна річ», - ділиться досвідом продюсерка Ферерстоун.

Автор сценарію Крейг Мейзин має українські коріння. Каже, це допомогло йому відчути глибину трагедії.

«Я хочу, щоб кожен, хто побачить цей фільм, дійсно подумав про те, як функціонує світ. І щоб глядач запитував себе, чого вартує те, щоб просто пливсти за течією і ігнорувати речі, які можуть бути незручними або про які ви не хочете думати. Ось про це Чорнобиль», - зазначив Крейг Мейзин.

«Я хочу, щоб вони знали, так, це буде боляче, але я хочу, щоб вони відчули цей зв'язок і ці переживання, яке мали їхні батьки і матері, їхні брати і сестри, І всі люди, які там досі живуть», - додав він.

За інформацією каналу HBO, телесеріал «Чорнобиль» показуватимуть в Америці, Європі та Азії.

Дивіться також: Як в ООН вшановували пам'ять про загиблих внаслідок Чорнобильської аварії

В ООН відбувається кілька подій до роковин Чорнобильської катастрофи. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG