Спеціальні потреби

У колишньому музеї Собору святої Софії у Стамбулі відновили мусульманські молитви


Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган долучився до релігійних груп, які віддавна закликали знову перетворити музей на мечеть
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган долучився до релігійних груп, які віддавна закликали знову перетворити музей на мечеть

У Стамбулі у п’ятницю 24 липня вперше за 86 років відбулися мусульманські молитви у стінах спорудженого 1500 років тому християнського Собору святої Софії у тодішньому Константинополі - колишній столиці Візантійської імперії.

Константинополь був захоплений 1453 року військами Османської імперії на чолі з султаном Мехмедом ІІ Фатіхом (Завойовником), за наказом якого собор перетворили на мечеть.

До будівлі, що тривалий час була найбільшим християнським храмом у світі, додали чотири мінарети, а ікони та деякі мозаїчні зображення закрили щитами з релігійними ісламськими написами арабською в’яззю.

Після розвалу Османської імперії і розбудови світської турецької держави на чолі з Кемалем Ататюрком будівля Собору святої Софії 1934 року стала музеєм і донедавна була найбільш відвідуваним туристами місцем в Туреччині.

Стамбул залишається також центром християнства, і там міститься резиденція архієпископа Константинополя Варфоломія, який має титул Вселенського Патріарха у Православній церкві.

Патріарх Варфоломій нещодавно підкреслив, що Собор святої Софії був місцем молитв для християн упродовж 900 років і для мусульман – 500 років.

Він закликав не змінювати статус музею.

Минулого року 3,7 мільйона туристів відвідали колишній собор, який ЮНЕСКО (Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) проголосила об’єктом світової культурної спадщини.

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган долучився до релігійних груп, які віддавна закликали знову перетворити музей на мечеть.

10 липня турецький суд постановив, що будівля, відома також як Ая-Софія, може використовуватися лише як мечеть, і президент Ердоган одразу ж розпорядився про ліквідацію музею.

Турецький уряд заявляє, що будівля залишатиметься відкритою для всіх відвідувачів включно з немусульманами.

В ЮНЕСКО оголосили, що глибоко шкодують через рішення Туреччини, але президент Ердоган відповів, що його країна користується своїми суверенним правом самостійно вирішувати подібні питання.

Дивіться також: Через пандемію чимало американців відпочивають у будинках на колесах

Через пандемію чимало американців відпочивають у будинках на колесах. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG