Спеціальні потреби

Наблизитись до членства у НАТО Грузія та Чорногорія можуть у вівторок


Засідання міністрів закордонних справ НАТО

Деякі європейські країни побоюються, що в разі необхідності захисту Грузії потрібно буд задіяти сухопутні війська країн Західної Європи.

Міністри закордонних справ НАТО у вівторок 1-го грудня вирішуватимуть, чи починати переговори про вступ із Чорногорією, а також на що може розраховувати Грузія в Альянсі.

На саміті НАТО в квітні 2008 року організація пообіцяла Грузії членство в Альянсі, утім не встановила при цьому жодних термінів. Як відзначають дипломати, наразі у союзників немає єдиної думки, як слід ставитися до потенційного членства Грузії.

США вважають розширення НАТО ключовим елементом своєї стратегії щодо Росії. Однак зараз, коли члени НАТО потребують допомоги Росії в боротьбі з ІДІЛ в Сирії та врегулюванні кризи в Україні, лунають заклики дотримуватися обережного підходу до розширення блоку, яке Росія може інтерпретувати як пряму загрозу своїй безпеці.

Деякі європейські країни-члени альянсу кажуть, що не зможуть захистити цю країну в разі конфлікту з Росією.

Багато хто стурбований тим, що запрошення Чорногорії може дати невірний сигнал Грузії

«Багато хто стурбований тим, що запрошення Чорногорії може дати невірний сигнал Грузії», - сказав у коментарі агенції Reuters на умовах анонімності дипломат однієї з країн-членів альянсу.

Франція вважає, що запрошення Чорногорії дозволить Грузії сподіватися на те, що їй теж повинні запропонувати вступити в НАТО.

Німеччина, підтримуючи вступ Чорногорії, продовжує заперечувати проти членства Грузії.

Деякі інші країни, як-то Данія та Бельгія, чекають, поки сформується консенсус.

За статутом НАТО, напад на одного члена альянсу вважається нападом на весь альянс, що фактично гарантує захист будь-якого з держав-членів НАТО. Однак розміщення Росією систем ППО і ПРО в Криму і в інших районах на узбережжі Чорного моря істотно ускладнює захист Грузії за допомогою військових дій у Середземному морі або силами Туреччини, яка є членом НАТО. Відтак в разі необхідності захисту потрібно буд задіяти сухопутні війська країн Західної Європи.

Грузія, на території якої вже створений тренувальний центр Північно-атлантичного альянсу, домагається від НАТО «плану дій щодо вступу», який би передбачав строки та порядок вступу країни в цю організацію.

Як повідомив представник альянсу, генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг очікує прийняття рішення по Чорногорії на наступному тижні. Він також зазначив, що цього року Грузія домоглася серйозних успіхів у процесі проведення реформ.

«Міністри закордонних справ представлять деякі рекомендації щодо наших подальших дій, у тому числі щодо Грузії», - сказав представник НАТО.

Для вступу в НАТО необхідно, щоб усі 28 країн-членів проголосували за прийняття нового члена. Крім Чорногорії, наступними кандидатами на вступ є Боснія і Герцеговина, а також Македонія.

Дивіться також: Ця угода США з країнами Азії може "озолотити" американських фермерів

Ця угода США з країнами Азії може "озолотити" американських фермерів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG