Спеціальні потреби

Українська діаспора дає поради прем’єру Канади напередодні візиту в Київ


Павло Ґрод
Павло Ґрод

Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер відвідає Київ та Львів у рамках дводенного візиту в Україну, який розпочнеться 25-го жовтня. Напередодні робочої поїздки з канадським прем’єром зустрілись представники Конгресу українців Канади. Українські діаспоряни закликали Стівена Гарпера під час переговорів з керівництвом України звернути увагу на низку проблем, зокрема на порушення принципів демократії та прав людини.

Павло Ґрод
Павло Ґрод

Під час візиту в Україну канадського високопосадовця супроводжуватимуть представники деяких українсько-канадських громадських організацій, як також президент Конгресу українців Канади Павло Ґрод. Напередодні поїздки в Україну з ним розмовляв Руслан Петричка.

РП: Пане Ґрод, про що українська громада говорила із Стівеном Гарпером перед його від’їздом в Україну?

ПҐ:
При підготовці візиту прем’єр-міністра Канади в Україну ми мали зустрічі на кількох рівнях. Українська громада Канади, яка налічує 1,2 мільйона людей – одна з найбільших і найпотужніших етнічних груп в Канаді. Ми, перш за все, розмовляли про те, що між Канадою і Україною має бути сильний зв'язок, і ми заохочуємо прем’єра працювати з українською державою. Наша громада занепокоєна сучасною політичною ситуацією в Україні та порушенням людських прав, порушенням свободи преси і демократичних принципів. І ми наголосили на цьому у розмові з прем’єр-міністром Канади. Ми попросили, щоб він чітко сказав в Україні, що західний світ на це дивиться і стурбований цієї ситуацією.

РП:Який вплив має голос української діаспори на уряд Канади?

ПҐ:
Українська громада в Канаді є вже п’ять поколінь. Ми у цьому році і наступному будемо святкувати 125-ліття поселення українців у Канаді. Наша громада увійшла у всі прошарки українського суспільства – політичного, бізнесового, соціального. З нами рахується уряд, ми часто зустрічаємось із прем’єр-міністром і з міністрами, щоб обговорювати питання канадсько-українських відносин. Конгрес українців Канади відіграє і відігравав важливу роль у розвитку канадського суспільства та у вирішенні соціальних, економічних чи політичних питань. Я мушу сказати, що ми маємо дуже добрі відносини з урядом Канади, і з нами уряд рахується.

РП: Чи має. На Вашу думку, якійсь вплив канадський уряд на український уряд?

ПҐ:
Перш за все Канада є економічно потужною державою, членом Великої сімки. Канада також відіграє велику роль на міжнародній арені. Ми вважаємо, що Канада і Україна мають так зване особливе партнерство. Рік тому вони підписали двосторонню угоду, так звану Дорожню карту, де визначені пріоритети відносин між Канадою та Україною. Можна сказати, що Україна також потребує канадської допомоги і Канада надає велику допомогу. Канада була першою державою, яка визнала незалежність України. Канада бере участь у розвитку демократії в Україні, регулярно надсилає спостерігачів під час виборчих кампаній. Є сподівання, що у український уряд рахується із Канадою.

РП: Ви є членом офіційної делегації разом з прем’єр-міністром. На чому Ви будете наполягати під час зустрічі з українськими урядовцями?

ПҐ:
Ми сподіваємося, що обидві сторони будуть обговорювати питання суверенітету України та захисту стратегічно важливих об’єктів державного майна та промисловості, територіальної цілісності України, дотримання Конституції і визнання верховенства закону. Серед інших важливих питань – демократичні права та антикорупційні заходи; дотримання основних свобод – це свобода слова, засобів масової інформації, релігій, мирного зібрання громадян; підтримка особистих зв’язків між громадянами Канади та України, як також розвиток української національної ідентичності шляхом відкритого діалогу про історію, культуру та мову народу України.

РП: Чи повинен, на Вашу думку, український уряд слухати те, що каже йому Захід, чи для українського уряду слова Заходу зараз мало значать?

ПҐ:
Я думаю Україна має визначати свій шлях, який громадяни України вважають за потрібний. Я хочу наголосити, що українська діаспора у світі, яка налічує приблизно 20 мільйонів українців, дбає і піклується про Україну. Ми стараємось у Канаді виховувати нашу молодь в українському дусі вже п’ять поколінь. Ми хочемо, щоб вона знала українську мову, культуру і історію. І ця громада може відчутно допомогти Україні. А що і кого Україна слухає – це від українців залежить. Хочу додати, що і українська діаспора, і західні держави, такі як Канада, хочуть допомогти Україні, щоб вона стала великою державою. Над цим ми будемо працювати і з канадським урядом.

Ми сподіваємося, що взаємовигідна співпраця буде розвиватися між Канадою і Україною. І в інтересах обох держав буде, щоб ці відносини зміцнювалися.

  • 16x9 Image

    Руслан Петричка

    Руслан Петричка – керівник Української служби Голосу Америки. В журналістиці - з 1998 року. Працював репортером, телевізійним ведучим, продюсером. На Голосі Америки спеціалізуюся на питаннях внутрішньої політики США та українсько-американських відносинах.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG