Спеціальні потреби

10 літературних посилань в "Грі престолів"


Britain Game of Thrones Season 8 Premiere
Britain Game of Thrones Season 8 Premiere

Думки, висловлені у рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки».

У світах, створеним Джорджем Мартіном, насправді, стільки літературних посилань і прихованих цитат, що перерахувати всі, звичайно, неможливо. Так що я назву лише найголовніше - ті тексти, з якими багато хто з нас знайомі і які приходять в голову, коли дивишся фільм або читаєш книгу.

Отже, почнемо з відсилань до одного з найдавніших джерел - до Біблії, причому як до Старого, так і до нового Заповіту

Біблійних цитат в книзі і серіалі досить багато, приведу лише один приклад: побиття немовлят. Юний король Джоффрі, який славиться жорстокістю і садистськими нахилами, наказує знайти і вбити всіх бастардів, тобто незаконнонароджених дітей свого батька, щоб вони не могли претендувати на трон.

Одна з найжорстокіших і страшних сцен в серіалі - коли у повії вбивають новонароджену дитину на її очах. Однак у образу Джоффрі є й інші джерела, не тільки цар Ірод, але про це пізніше.


Ще одне древнє джерело, "заховане в серіалі", - це кельтські легенди. Світ за стіною, де живуть Діти Лісу та Білі Ходаки, схожий на Сід, потойбічний світ з кельтської міфології. Панування тих, хто населяв Сід, закінчилося тоді, коли з'явилися перші люди. Приблизно те ж саме відбулося і в світі Мартіна - Діти Лісу жили в Вестеросі до прибуття туди перших людей. Можна знайти і ще багато спільного.

Але найцікавіше, мабуть, - це зв'язок міфології з конкретним персонажем. Короля Британії у вельській міфології звали Браном Благословенним, а Бран в перекладі з валлійського означає "ворон". Не випадково Бран Старк, що володіє надзвичайними здібностями, весь час зустрічає триокого ворона.

Фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

В "Грі Престолів" можна знайти і безліч міфів Стародавньої Греції, а також - відсилань до творів Гомера.

Наприклад, епізод у фінальній серії шостого сезону, коли Арья Старк подає Уолдеру Фрею пиріг, зроблений з його синів, нагадує нам міф про Тантала, який пропонував богам з Олімпу плоть його власного сина Пелопа.

Червоне весілля в кінці третього сезону, в свою чергу, змушує нас згадати про епізод в "Одіссею", коли Одіссей, повернувшись нарешті до дому, під час бенкету вбиває женихів Пенелопи.

Нарешті, фактично пряма цитата з творів Гомера - це ім'я королеви, Серсі Ланністер.

Наступна літературна відсилка - Шекспір

Цирцеєй звали чарівницю - підступну і жорстоку - до якої занесло під час мандрівок Одіссея. Цирцея перетворила його друзів в свиней. Тут, до речі, згадується ще й те, що короля Роберта на полюванні вбила саме свиня - дикий вепр.

Наступна літературна відсилка - Шекспір. У шекспірівському циклі "Річард II", "Генріх IV", "Генріх V", "Генріх VI", "Річард III" показана низка міжусобних воєн за владу між Ланкастерами і Йорками, а у Джорджа Мартіна воюють між собою Ланістери і Старкі.

До речі, цікаво, що паралелей з Шекспіром виявилося так багато, що фанати серіалу і книги навіть створили сайт "Шекспір престолів". Він порівнює твори Шекспіра з серіалом.

Зокрема, Джона Сноу і здичавілу Ігрітт порівнюють з Ромео і Джульєттою, Станніса Баратеона - з Макбет, а Тіріона - з Гамлетом. Також деякі порівнюють Джона Сноу з Юлієм Цезарем, а Брона Черноводного - з венеціанським купцем.

Лицарські турніри в "Грі престолів" нагадують нам про роман Вальтера Скотта "Айвенго". Цікава деталь: цей роман - єдиний, в якому згадується традиція, яка навряд чи реально існувала в середні віки: зброєносці лицарів, що програли, приводять Айвенго коней, нав'ючених обладунками своїх панів. До появи книг Мартіна така практика була невідома широкій аудиторії.

Очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".


Ще одне джерело - цикл французького письменника Моріса Дрюона "Прокляті королі". Мартін і сам зізнавався, що надихався його творами. Замок Харенхолл нагадує нам Шато-Гайяр. А Серсея - звичайно, королеву Маргариту Анжуйську - дружину короля, яка фактично захопила управління країною через його божевілля. Маргарита Анжуйська - ключова фігура у війні Червоної та Білої Троянди. Інтриганка, владна і жорстока жінка.
До речі, історичний прототип Джоффрі - не хто інший, як син Маргарити Анжуйской і Генріха VI. Про його народження ходило багато чуток, стверджували, що він насправді не син короля - прямо як Джоффрі. А ще Едуард Ланкастерский теж "славився" схильністю до садизму.

Зрозуміло, очевидна спорідненість світів Мартіна світів "Володаря кілець", "Гаррі Поттера" і "Хронік Нарнії".

Сам Джордж Мартін зізнавався, що позичив у Толкієна сюжетний поворот з вбивством головних героїв. «Я навіть не можу описати, як мене, в 13 років, вразила ця подія. Не можна було вбивати Гендальфа», - говорив автор «Гри престолів», а пізніше в своїй книзі вирішив вбити Неда Старка.

А з "Гаррі Поттером" книгу і серіал "Гра престолів" ріднять не тільки дракони. Флешбек в історію Ліан Старк, яка померла, але врятувала дитину, звичайно, нагадує історію батьків Гаррі Поттера. У них навіть імена співзвучні - Ліан і Лілі.

Хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита"

Про Нарнію, в свою чергу, нагадує нерегулярна зміна сезонів. Літо, яке триває роками, і зима, яка близько і яка теж може затягнутися надовго. Зима в Нарнії триває, поки править Біла Чаклунка. Зима і холод наближаються до Вестерос в міру того, як посилюється магія.

Ну а хтось, на мій подив, виявив в світах Мартіна навіть роман "Майстер і Маргарита". У Тіріона, як і у Воланда, в книзі (але не в серіалі) очі різного кольору.

Словом, світи Мартіна схожі на велику бібліотеку, в якій кожен може знайти книги різних епох, різних авторів і різних жанрів.

Передрук та інше використання матеріалів, розміщених на цьому веб-сайті, дозволяється за умови посилання на джерело.

Дивіться також: Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео

Як виробляють платівки на одному з найбільших заводів у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:44 0:00

Інше за темою

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG