Спеціальні потреби

Опозиція вирішила відправити Кабмін та президента у відставку


Опозиція зібрала 174 підписи під резолюцією про недовіру Кабміну і одразу ж її зареєструвала, повідомив лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. Це питання буде розглядатися вже на наступному тижні роботи парламенту за присутності міністрів. Аналітики говорять, опозиція активна, але це – не дуже ефективно.

«Вас треба гнати у відставку. Але є хороша новина: ви не падайте духом, якщо ми вас у відставку відправимо. Ми вам призначимо мінімальну заплату 1147 гривень і мінімальну пенсію 894, і ні в чому собі не відмовляйте», – сказав Яценюк.

Лідер іншої опозиційної фракції УДАР Віталій Кличко заявив, що потрібно нарешті прийняти закон про імпічмент президента, адже незалежно від того, хто є президентом – в демократичній країні повинен бути визначений порядок імпічменту очільника держави.

«Ми [три опозиційні фракції] спільно подали до парламенту законопроект про порядок імпічменту президента… Ми вимагаємо терміново поставити його у порядок денний сесії і ухвалити на наступному засіданні 2 квітня», – сказав Кличко.

У п’ятницю в парламенті була так звана година запитань до уряду, коли депутати мали змогу поспілкуватися з міністрами та послухати звіти про їх роботу. На ранковому пленарному засіданні спікер Володимир Рибак повідомив, що на запитання прем’єр-міністру Миколі Азарову буде 15 хвилин, а інший час присвятять виступам міністра праці та соцполітики Наталії Королевської, міністра охорони здоров’я Раїсb Богатирьової та першого заступника міністра фінансів Володимира Рибака. Представники опозиційних сил нагадали, що депутатам вже давно бракує спілкування з міністрами та президентом. Останній ще до кінця березня повинен був виступити зі щорічним посланням у парламенті.

«В парламенті депутати майже не впливають на прийняття тих чи інших законів. Ситуація гірша, ніж за попередніх президентів. Незважаючи на те, що депутати почали ходити на роботу та частково особисто голосувати, якість їх роботи та впливовість на політичну ситуацію в Україні зменшилася», – сказала у коментарі Голосу Америки координатор виборчих та парламентських програм ОПОРи Ольга Айвазовська. «Парламент деградує та втрачає серйозну долю впливу на рівні балансу влад, а страждає від цього суспільство».

Експерти аналізують роботу парламенту сьомого скликання і в контексті того, що він тільки перейшов рубіж у перші сто днів своєї роботи. За підрахунками ОПОРи, за цей час парламентарі відпочивали 53 дні, а працювали – 10, ще 10 днів блокували трибуну.

За сто днів роботи, тематично депутати найбільше опікувалися економікою та грошима, саме тому підготували найбільше – 261 ініціативу – з цього блоку питань. На другому місці – політика та державне управління – 256 ініціатив, соціальна сфера опинилася на третьому місці серед пріоритетів – 186.

Айвазовська говорить, що хоча опозиція активна, але законодавчої ефективності від цього небагато. Однією з причин цього є і те, що президент не готовий іти на поступки та працювати разом з парламентом.
В парламенті депутати майже не впливають на прийняття тих чи інших законів. Ситуація гірша, ніж за попередніх президентів. Незважаючи на те, що депутати почали ходити на роботу та частково особисто голосувати, якість їх роботи та впливовість на політичну ситуацію в Україні зменшилася.
Ольга Айвазовська

«Реакція влади на все, що відбувається у парламенті прогнозована, вона з розряду ігнорування. Все, що зараз робить президент – це тактика ігнорування, вона призводить до виснаження ресурсу. Замість того, щоб сісти за стіл переговорів, влада чекає поки опозиція блокує Раду, виводить людей на вулицю і так, сама себе виснажує», – сказала Айвазовська.

Утім, серед досягнень цього скликання директор Аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов відзначає позитивні кроки у сторону євроінтеграції. Серед останніх прикладів цього, є те, що у п’ятницю депутати нарешті ратифікували угоду з ЄС про спрощення візового режиму. Вона розширює перелік осіб, які можуть претендувати на візи за спрощеною процедурою.

«З одного боку, досягненнями депутатів цього скликання є особисте голосування. В останні місяці роботи попереднього парламенту депутати за порожнього залу голосували – просто грали на піаніно. Раніше простіше було приймати закони лобістського характеру, зараз – складніше», – сказав Жданов.

Серед показових моментів роботи парламенту сьомого скликання експерти виділяють рішення суду припинити повноваження чотирьох депутатів-сумісників, загрозу нардепів перед розпуском парламенту, а також тиск Заходу на рішення українських високопосадовців.
XS
SM
MD
LG