Спеціальні потреби

Роль гігантських африканських щурів у діагностиці туберкульозу


У Танзанії науковці віднайшли новий швидкий спосіб діагностики туберкульозу за допомогою гігантських африканських щурів, які заполонили регіон.

У місцевому медично-дослідницькому центрі, науковці вже навчили щурів знаходити нерозірвані міни, які залишилися після років громадянської війни. Сьогодні ж дослідники вчать щурів винюхувати бактерії туберкульозу в слизі.

Гризунів запускають у вузьку сталеву клітку, вони засовують носи у дірки на підлозі, де містяться забори слини. Якщо щур винюхує бактерію туберкульозу, він зупиняється, за що його нагороджують улюбленою їжею – бананом.

Порівняємо ж, хто більш точно виявляє бактерію – гризун чи лаборант, озброєний мікроскопом. Щури понюхали 10 тисяч примірників слини, які вже були досліджені в лабораторії. Медики виявили близько тисячі триста випадків хвороби, щури ж визначили ще шістсот двадцять – а це на сорок чотири відсотки більше.

Дослідження очолив професор психології Західного Мічиганського університету Алан Полінґ:

«Вони можуть проаналізувати сотні примірників на день, а лаборант – набагато менше. Так що швидкість – це велика перевага. Щодо точності, ми вважаємо, що гризуни перемагають і в цьому. Ми майже певні, втім я поки що не хочу на цьому наполягати, нам потрібно більше даних, щоб підтвердити цей факт. Однак,те, що вони швидше працюють – це напевно».

Багато експертів називають результати досліджень приголомшуючими, втім використання щурів для діагностики туберкульозу дехто, як наприклад професор Університету імені Джорджа Вашингтона Пітер Готез, вважає непрактичним:

«Той, факт, що нема легкого механізму тримати велику кількість щурів у різних лабораторіях лише підтверджує, що ця процедура буде забирати багато часу».

Втім професор погоджуються, що країнам на шляху розвитку таки потрібні більш швидкі методи діагностики на зразок тестування, який нещодавно схвалила ВООЗ.

Цей тест, каже Готез, є дуже швидким та точним. Вже за півтори години можна отримати результат.

У між часі, Танзанійський медично-дослідницький центр продовжує свою роботу. Вони навіть розробили окрему спонсорську програму, яка б допомогла організації утримувати щурів та продовжувати дослідження для виявлення нерозірваних мін та туберкульозу.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG