Спеціальні потреби

В Німеччині критикують план скорочення американських баз


Прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер скритикував рішення США про виведення військ і висловив сподівання, що наступна американська адміністрація може скасувати план
Прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер скритикував рішення США про виведення військ і висловив сподівання, що наступна американська адміністрація може скасувати план

Оголошення американським міністром оборони Марком Еспером подробиць плану зменшення військової присутності США в Німеччині виявило, що Вашингтон виведе звідти більше військових, ніж передбачали раніше.

План, який означатиме найбільше перебазування військ у Європі після Другої Світової війни, передбачає, що з Німеччини виведуть майже 12000 американських військових, а не 9500, як оголошували раніше.

6400 мають бути переведені до США, а 5600 - до інших європейських країн, що залишить на німецькій території близько 25 тисяч американців.

Марк Еспер сказав у середу, що йдеться про стратегічне перерозташування, яке «виконує засадничі принципи посилення стримування Росії силами США і НАТО, зміцнення НАТО, запевнення союзників і покращення стратегічної гнучкості США та операційної гнучкості нового командування».

Але президент США Дональд Трамп з цієї нагоди знову наголосив на інших причинах рішення зменшити американську присутність в Німеччині, вчергове заявивши, що Берлін «винен НАТО мільярди і мілярди доларів».

«Навіщо нам тримати там військових? А Німеччина тепер каже, що це погано для їхньої економіки. Це добре для нашої економіки», - сказав Трамп журналістам під Білим домом.

Американські військові бази у Європі з часів Другої Світової війни залишаються також у Великій Британії, Бельгії, Італії тощо, але бази у Німеччині є найбільшими, і саме у німецькому Штутґарті міститься штаб-квартира Європейського командування військ США.

Німецькі посадовці

Голова уряду Баварії, одного з найбагатших регіонів Німеччини, де містяться деякі американські бази, скритикував рішення США про виведення військ і висловив сподівання, що наступна американська адміністрація може скасувати план.

Пов’язування скорочення військ з питаннями німецької комерції і торгівлі не відповідає інтересам жодної з країн НАТО включно з інтересами США.

«Ми дуже шкодуємо через рішення уряду США. На жаль це лягає тягарем на німецько-американські відносини», - сказав Маркус Зедер.

На його думку виведення американських військ не можна пояснити міркування військового характеру і крок, сказав він, послабить НАТО і США.

Міністр оборони Німеччини Аннеґрет Крамп-Карренбауер раніше говорила, що виведення американських військ не зашкодить відносинам Берліна з Вашингтоном, але припускала, що це буде питанням для НАТО.

«Якщо військові залишаються у Європі, тоді вони залишаються частиною внеску в НАТО, але якщо їх переведуть в індійсько-тихоокеанський регіон, то це означатиме зміну стратегії США», - сказала міністр німецькій медіакомпанії Deutsche Welle.

Аннеґрет Крамп-Корнненбауер погоджується, що витрати Німеччини на оборону 2020 року не досягнуть 2% ВВП - рівня, якого країни НАТО пообіцяли дотримуватися відповідно до декларації 2014 року.

Натомість вона припустила, що лише рівень оборонних витрат не повинен бути головним мірилом ролі країн НАТО в альянсі.

Згідно з даними німецького уряду зараз військові видатки країни становлять приблизно 1.38% ВВП.

Думка політолога

«Нема сумніву, що Росія буде задоволена новиною, оскільки оголошення Трампа може посилити антиамериканські та антинатовські настрої в Німеччині. Опозиційна ліва партія неодноразово закликала, щоб з Німеччини вивести усіх американських військових», - пише Джуді Демпсі, співробітниця аналітичного центру Carnegie Europe у Берліні.

Вона також вважає, що європейські союзники Америки зараз повинні бути стурбованими, бо «використовувати скорочення військ за кордоном, щоб отримати політичні перемоги вдома, шкодить американським стратегічним та глобальним інтересам».

Демпсі наголошує, що згідно з даними за минулий рік 18 країн НАТО з 28 не досягли рівня 2% у витратах на оборону.

На думку Джуді Демпсі причиною гострої критики Німеччини з боку Трампа є зокрема рішення німецького уряду підтримувати побудову газопроводу з Росії «Північний потік 2», але вона вважає, що «пов’язування скорочення військ з питаннями німецької комерції і торгівлі не відповідає інтересам жодної з країн НАТО включно з інтересами США».

Дивіться також: Київ і Тегеран розпочинають переговори про відшкодування за збитий український літак

XS
SM
MD
LG