Спеціальні потреби

День Свободи за парканом


День Свободи за парканом
День Свободи за парканом

За огорожею Майдан, де відбувалися основні події в країні у 2004 році. Металеві щити та купа охоронців охороняють ялинку, яку почали збирати за наказом Київської міської адміністрації саме у вівторок 22 листопада. Разом з тим, у вівторок 22 листопада пройшло 7 років, як українці вийшли на вулиці, щоб показати своє бажання до змін.

Попри заборону проводити акції протесту у День Cвободи, до Головпоштамту вийшли організації під червоно-чорними прапорами, а також із символікою Коаліції учасників Помаранчевої революції.

Під вечір до мітингувальників долучився депутат від Партії регіонів Олег Калашніков, який привів близько 200 своїх прихильників на Майдан. Тим не менш, місцева влада заборонила проводити акції депутату-регіоналу разом із іншими організаціями.

Окрім цього представники «Батьківщини молодої» організували пікет Лук’янівського СІЗО, де сидять колишні лідери Помаранчевої революції Юлія Тимошенко та Юрій Луценко.

Загалом, аналізуючи тогочасний Майдан і ситуацію у вівторок, експерти розцінюють готовність більшості українців до другого Майдану. Такі методи, як заборона святкувати День Свободи та огородження центральної площі, можуть стати однією із причин другого виступу українців проти влади, зазначає політтехнолог Сергій Гайдай.

«Щоб другий Майдан не відбувся владі терміново треба зробити багато речей. Треба ламати систему, змінюватися, очищуватися від старих методів «наказати, надавити». Той Майдан був як перший дзвіночок», – говорить Сергій Гайдай.

Голосу Америки експерт заявив, що сьогоднішня влада могла б провести День Свободи по-іншому.

«На жаль, це демонстрація слабкості перед соціумом. Це для влади неправильно. Правильно було б, якби Янукович та інші могли зібрати усіх політиків 2004 року на Майдані та влаштувати повноцінну дискусію. Погода сьогодні це дозволяла. На жаль, на таку дискусію влада не здатна, вона може тільки забороняти. Через це у 2004 році і був Майдан», – вважає Сергій Гайдай.

Президент України Віктор Янукович в свою чергу заявив, що буде святкувати День Свободи, але зробить це по-своєму. Також він привітав українців із святом.

«Що стосується слова «свобода», воно для мене має особливу цінність у житті, я знаю про це не з чуток, я це пройшов», – сказав президент.

В свою чергу, депутат від фракції НУНС, один із колишніх комендантів Майдану, Тарас Стецьків поширив думку, що Віктор Янукович намагається стерти пам’ять народу про Майдан на символічному рівні.

«Там поставили металеві щити, але ж весь Майдан не загородять. І ніколи й нікому влада не заборонить збиратися та відзначати своє свято. Янукович таким чином хоче убити пам’ять на символічному рівні», – заявив Тарас Стецьків. Також політик закликав усіх українців вийти та прогулятися Майданом, щоб показати відданість революції та те, що заборонити Майдан неможливо.

Своє звернення до українців з приводу Дня Свободи поширив і лідер революції 2004 року екс-президент Віктор Ющенко. Зокрема, він зазначив:

«Сьогодні проти нас, українських громадян, повернулися ті самі виклики, які стали причиною Майдану 2004 року: авторитаризм влади, наступ на права громадян і підприємців, здирництво чиновників, цензурування засобів масової інформації, переслідування політичних опонентів і неприхована підготовка до фальшування виборів».

XS
SM
MD
LG