Спеціальні потреби

Що приховують виробники ГМО-продуктів?


Що приховують виробники ГМО-продуктів?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Що приховують виробники ГМО-продуктів?

Експерти Національної академії наук США та Всесвітньої організації охорони здоров’я кажуть, що нема причин боятися ГМО
В американському суспільстві розгорнулися запеклі дебати навколо генетично модифікованих харчових продуктів. У країні розгортається кампанія за позначення таких продуктів на упаковках.

Під тиском активістів у штатах Мейн і Коннектикут, місцева влада зобов’язала виробників харчів вказувати відповідну інформацію на упаковці. Подібні законодавства перебуваються на розгляді у кількох інших штатах. Однак, цьому кроку протистоїть індустрія ГМО, яка витрачає мільйони доларів, аби зупинити запровадження відповідних законів. Виробники генетично модифікованих харчів усвідомлюють силу своїх опонентів, а тому запустили просвітницьку кампанію, покликану переконати у безпеці таких продуктів.

Смішні машини-клоуни з напів-овочем - напіврибою на даху привертають увагу громадськості до серйозного питання – поширення генетично модифікованих продуктів. Активісти за здорове харчування та права споживачів проводять акції по всій країні у намаганнях домогтися обов’язкового маркування продуктів, які містять ГМО. Сьогодні 80% продуктів на полицях крамниць містять генетично модифіковані продукти, але без відповідного попередження, тому покупці про це навіть не знають.

Автопробіг проти ГМО-продуктів
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
«Ось тут першим складником зазначена кукурудза. Скоріш за все вона генетично модифікована. Потім молоко від корови, яку, напевно, годували генетично модифікованим кормом», - говорить активіст кампанії за маркування ГМО Ніколас Шиллер.

Шиллер має сумніви щодо корисності таких продуктів для здоров’я людини:

«Наші бабусі та дідусі, а також попередні покоління цього не їли. А сьогодні ми раптово маємо збільшення випадків хвороб, пов’язаних з продуктами харчування. Коли вони кажуть, що ці продукти є безпечними, як ми можемо це перевірити, якщо на упаковках не має ніяких позначок?»

Деякі фахівці вважають, що споживання генетично модифікованих продуктів може спричинити серйозну шкоду здоров’ю людини.

«У генетично модифікованому продукті можуть з’явитися нові алергени та нові білки, що потенційно можуть викликати алергічні реакції у дітей. Генне модифікування зменшує споживчі якості продукту та шкодить імунній системі, і у нас є докази того, що воно може пошкодити репродуктивні органи. Ми бачили, як ця технологія впливає на лабораторних тварин, так само вона може зашкодити людині», - говорить президент Центру за безпеку харчів Ендрю Кімбелл.

Однак, медики не дійшли остаточних висновків щодо впливу ГМО на організм людини.
У генетично модифікованому продукті можуть з’явитися нові алергени та нові білки, що потенційно можуть викликати алергічні реакції у дітей.
Ендрю Кімбелл


«Певні наукові дослідження ставлять від сумнів безпеку генетично модифікованих продуктів чи тих пестицидів, якими користуються виробники. Я би сказав, що на сьогоднішній день, ці дані не є підтвердженими», - каже науковець Даґлас Гуріан-Шерман.

Найбільша проблема, кажуть науковці, полягає у відсутності стандартів тестування. Крім того, сам процес повністю контролюється біотехнологічною індустрією, оскільки їх продукти захищені патентом.

«Якщо науковець хоче перевірити модифіковану кукурудзу на наявність, скажімо, личинок, перевірити, чи вона безпечна для ґрунту та живих організмів, подивитися на її споживчу якість, він повинен отримати дозвіл від компанії-виробника. Науковці не можуть просто придбати зерно та дослідити його, як це можна зробити з будь-якими іншими немодифікованими продуктами. У цьому випадку компанія-виробник виступає в ролі сторожового пса», - пояснює Гуріан-Шерман.

США маркуватимуть продукти з ГМО
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00
Direct link
Водночас, експерти Національної академії наук США та Всесвітньої організації охорони здоров’я кажуть, що нема причин боятися ГМО. Це підтверджують, за словами американських посадовців, результати тестів, які вже були проведені компаніями-виробниками. Однак, Шиллер зазначає, результати цих тестів повинні бути оприлюднені для широкого загалу:

«Коли щось приховується, люди вимагають прозорості. Вони хочуть ясності. І чим довше індустрія чинитиме спротив, тим довше ми будемо припускати, що щось тут не так, що відбувається щось підозріле».

Голова Ради з біотехнологічної інформації Кеті Енрайт каже, що незабаром широкий загал отримує повний доступ до всієї інформації:

«Мене неодноразово просили показати наші дані так, щоб інформація про безпеку продуктів стала доступною для всіх».

Вперше така інформація буде доступна в Інтернеті, щойно буде запущений новий веб-сайт GMOAnswers.com. Такої відкритості та діалогу, каже Енрайт, давно вже чекає широкий загал:

«Ми повинні були про це відверто говорити вже два десятки років тому».

Схоже, біотехнологічній індустрії доведеться чимало попрацювати для того, щоб завоювати довіру громади.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG