Спеціальні потреби

США та ЄС можуть створити зону вільної торгівлі


США та ЄС створять зону вільної торгівлі
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

США та ЄС створять зону вільної торгівлі

Переговори між Сполученими Штатами та Євросоюзом щодо встановлення зони вільної торгівлі можуть розпочатися вже у червні цього року, заявляють експерти. На думку фахівців, цей документ може стати революційним у питаннях економічних відносин між новим та старим світом і принесе значну вигоду обом сторонам.

Під час промови про стан держави цього року президент Барак Обама говорив про необхідність створення трансатлантичної зони вільної торгівлі:

«Вільна та активна торгівля між країнами по обидва боки Атлантики сприятиме створенню мільйонів якісних робочих місць у США».

Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу підтримав пропозицію встановлення зони вільної торгівлі зі США:

«За нашими підрахунками, коли ця угода запрацює, вона буде стимулювати європейську економіку, допоможе збільшити валовий внутрішній продукт і призведе до створення в Європі десятків тисяч нових робочих місць».

Обидві сторони бачать переваги від підписання угоди. Втім, деякі експерти не погоджуються. Представники профспілок кажуть, що посилення конкуренції може призвести до погіршення умов праці людей як у США, так і в Європі.

Шеран Бйорроу з Міжнародної конфедерації профспілок каже:

«Угода обов‘язково мусить мати в основі принципи, які гарантують працівникам право на об’єднання в профспілки. Але у будь-якому разі від неї слід чекати багатьох змін на ринку праці».

Профспілки побоюються, що зняття бар‘єрів на торгівлю та інвестиції призведе до того, що виробництво почне перетікати у ті регіони Європи та США, де робоча сила найдешевша.

Експерт з питань торгівлі Інституту Катона Деніел Айкенсон вважає, що ця проблема більше актуальна для Європи:

«Стандарти захисту праці у Європі набагато вищі, ніж у США. Тому американські профспілки навряд чи будуть проти цієї угоди».
«Вільна та активна торгівля між країнами по обидва боки Атлантики сприятиме створенню мільйонів якісних робочих місць у США».
Барак Обама, президент США

На думку Айкенсона, угода дозволить Європі та США частково зрівняти не лише умови праці людей, але й узгодити технічні та регуляторні стандарти:

«Якщо ви купуєте у Європі, наприклад, пральну машину, то, відповідно до стандартів, електричний дріт там має бути завдовжки 1 метр. У США – 91 сантиметр. Це має бути узгоджено».

Сьогодні торгівельні тарифи між США та ЄС досить низькі. Але субсидії, які уряди надають різним галузям економіки, як, наприклад, сільському господарству чи авіапромисловості у США та Європі дуже різняться. Саме узгодження субсидій може стати найбільшою проблемою для підписання угоди про вільну торгівлю.

Сьогодні економіки США та Євросоюзу складають майже половину світового ВВП. Покращення торгівлі між ними, кажуть експерти, може означати, що майбутнє світової економіки буде і далі визначати західна цивілізація а не, скажімо, Китай.
XS
SM
MD
LG