Спеціальні потреби

Саміт ЄС хвилює не лише справа Тимошенко (європейська преса)


Європейські газети вже повідомили, що на саміті міністрів закордонних прав ЄС у понеділок в Люксембурзі центральним є питання України. Але, саміт ЄС хвилює не лише проблема визволення з ув’язнення Юлії Тимошенко, але й низка питань економічного порядку, включно з порушенням Україною норм СОТ, що проявилося, зокрема, у введенні підвищених ввізних мит на автомобілі з ЄС. Посол України в ЄС порівняв можливе підписання угоди між ЄС та Україною 28-29 листопада у Вільнюсі з падінням Берлінського муру в Європі. Преса також прогнозує підписання Києвом у листопаді нових енергетичних угод із американською компанією Shevron щодо розробки сланців на площі Олеське на заході України, а також з італійською ENI та французькою EDF про розробку газу на Чорноморському шельфі. Українські астрономи, як пишуть західні газети, виявили небезпечний астероїд, котрий може впасти на Землю у 2032 році.

Швейцарська Neue Zurcher Zeitung інформує, що учасники саміту міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі в понеділок заявили про неможливість підписання 28–29 листопада у Вільнюсі угоди про асоціацію з Україною у разі, якщо влада президента Януковича не звільнить з ув’язнення колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко ще до цього саміту. Про це заявили учасники нинішньої зустрічі в Люксембурзі під час підходу до преси. Серед них були: міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт та міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле. Зокрема, Вестервелле наголосив: «Справа Тимошенко має велике символічне значення, тому ми очікуємо вирішення цього питання раніше, до саміту ЄС у Вільнюсі». Міністри також заявили, що часу (5 тижнів) до саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі обмаль і зволікання Києва у вирішенні цієї проблеми є «виключно ризикованим».

Ще одне брюссельське видання – EurActiv – вважає, що на саміті міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі домінуючим є питання України. «Особливо небезпечне накопичення пари в європейському котлі сьогодні викликає затягування питання щодо визволення Юлії Тимошенко», – пише видання. Лише звільнення Тимошенко у найближчі тижні перед самітом ЄС 28–29 листопада у столиці Литви може зняти останній бар’єр на шляху до підписання угоди між ЄС та Україною. Видання цитує європейських експертів, які кажуть, що непідписання угоди з Україною «робить саміт «Східного партнерства» у Вільнюсі похоронами цього проекту». «Ухвалення угоди з Україною, – наголошують аналітики, – було б головним успіхом «Східного партнерства», котрий може стати чи не єдиним у найближчий час на довгій дорозі програми цього сусідства». Видання також цитує комісара ЄС з питань торгівлі Карла де Гюхта, котрий сказав у Люксембурзі, що окрім політичних питань щодо України, на саміті в понеділок розглядають і економічні, зокрема, порушення Києвом правил СОТ, що виявилося й у введенні українською владою підвищених мит на імпорт автомобілів із Європи.

Посол України в ЄС Костянтин Єлісєєв у інтерв’ю австрійській Der Standard порівняв можливе укладення угоди про асоціацію між ЄС та Україною зі стратегічним та цивілізаційним ефектом для Києва на кшталт «падіння Берлінського муру» для Європи. Посол також відзначив, що нова угода з ЄС не повинна перешкодити Києву тісніше співпрацювати з Росією.

Лондонська Financial Times вважає, що останні події в Україні мали би все більше непокоїти російського газового монополіста «Газпром». Бо Київ не лише на словах залякує Москву вийти нарешті з-під газової залежності з боку Росії, але й на практиці може підписати у листопаді дві нові угоди на багатомільярдні інвестиції в енергетику. Йдеться про – очікувані в листопаді – угоду Києва з американською Shevron щодо розробки сланців на площі Олеське на заході України, а також про угоду з італійською ENI та французькою EDF про розробку газу на Чорноморському шельфі. Газета цитує президента України, котрий сказав минулого тижня, що залучення іноземних інвесторів в енергетику України дасть можливість збільшити видобуток власного газу удвічі впродовж 5-7 років. Лише Shevron обіцяє вкласти в розробки в Україні до 10 мільярдів доларів. Експерти, цитовані лондонським виданням, прогнозують, що у разі реалізації нових газових проектів в Україні – це може драматично змінити ситуацію в економіці та принести незалежність в енергетиці.

Ще одна лондонська газета, Daily Telegraph, інформує про відкриття українськими астрономами астероїда, діаметром в понад 400 метрів, який проходив через сузір’я Жирафа минулого тижня. Українські астрономи з Кримської обсерваторії, зокрема, Геннадій Борисов, заявляють, що цей астероїд 2013 TV135 може зіштовхнутися з Землею 26 серпня 2032 року, що матиме катастрофічні наслідки для життя на планеті. Його зіткнення з землею може дорівнювати за потужністю вибухам 25 надпотужних водневих бомб. Однак, окрім підтвердження відкриття українських колег, астрономи з Італії, Іспанії, Росії і Великої Британії занесли цей астероїд до переліку малонебезпечних космічних об’єктів. Представники NASA вважають, що вірогідність уникнення зіткнення цього астероїд з Землею дорівнює 99,998 відсотка.


Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG