Спеціальні потреби

ЄС готує «болісні» економічні санкції щодо експортних галузей Білорусі


Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Борель (праворуч) вітає лідерку білоруської опозиції Світлану Тихановську на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі 21 червня 2021 р.
Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та безпеки Жозеп Борель (праворуч) вітає лідерку білоруської опозиції Світлану Тихановську на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Люксембурзі 21 червня 2021 р.

Європейський Союз визначається з додатковими санкціями проти білоруської влади, що, як сподіваються у Європі, стануть болісними для режиму Олександра Лукашенка, аби змусити його припинити переслідування опозиції, які європейські представники називають «трагедією» в Білорусі.

(Санкції) вразять галузі білоруської економіки, які прямо пов’язані з експортом...
Жозеп Борель

На нараду міністрів закордонних справ країн ЄС у Люксембурзі 21 червня запросили Світлану Тихановську, яка стала провідною представницею білоруської опозиції після участі у президентських виборах у серпні 2020 року.

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та Безпеки Жозеп Борель назвав Тихановську «білоруською лідером» і сказав, що йдеться про додаткові санкцій стосовно 86 осіб та установ Білорусі.

«А потім ми обговоримо набір економічних санкцій, які будуть подані на розгляд наступній зустрічі Європейської ради (засідання глав держав та урядів 24 червня), і в разі політичного погодження вони будуть затверджені згодом», - пояснив Борель.

Жозеп Борель не сказав, які саме будуть економічні санкції проти Мінська, але заявив, що вони «вразять галузі білоруської економіки, які прямо пов’язані з експортом».

«І вони будуть дуже болісні для економіки Білорусі» - додав європейський посадовець.

Приводом для нових санкцій стали триваючі репресії проти опозиції, і зокрема примусова посадка 23 травня в Мінську авіалайнера, що летів над Білоруссю, для арешту білоруського журналіста Романа Протасевича, який жив за кордоном.

Сполучені Штати також висловили обурення діями білоруської влади, яка звинувачує опозицію і зокрема Протасевича у намаганнях повалити Лукашенка - незмінного президента Білорусі з 1994 року.

Євросоюз вимагає від Мінська насамперед звільнення політичних в’язнів і припинення порушень прав людини, а для залагодження білоруської кризи європейці хочуть, щоб в Білорусі був налагоджений діалог з опозицією та зроблені кроки для проведення справедливих виборів.

«Те що відбувається в Білорусі - трагедія», - сказав перед засіданням у Люксембурзі фінський міністр закордонних справ Пекка Хаавісто і зауважив, що найбільший тягар у цій ситуації лягає на сусідні з Білоруссю країни, зокрема на Литву й Польщу, а також на Україну, які приймають білоруських біженців.

Серед економічних санкцій, що можуть бути запроваджені у разі політичного схвалення лідерами держав та урядів ЄС фахівці вже називають фінансові обмеження: заборону європейським банкам надавати позики та інвестиційні послуги.

Такі санкції завдадуть втрат і європейським банкам зокрема австрійському банку Raiffeisen Bank International, який глибоко задіяний у Білорусі через свою філію Priorbank.

Вагомими називають пропоновані європейські обмеження на закупівлю з Білорусі нафти і нафтопродуктів, а також поташу - сировини для сільськогосподарських добрив, що є важливим білоруським експортом.

За даними Європейського статистичного бюро минулого року ЄС закупив у Білорусі хімічних речовин і нафти з нафтопродуктами на понад 2 мільярди євро.

Дивіться також: Історія художника, який майже півстоліття тому передбачав концепцію сучасного медіа простору. Відео

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG