Спеціальні потреби

Сланцевий газ: чи піддасться Франція на спокусу енергетичного достатку?


Ідея видобування у Франції сланцевого газу вже давно викликає бурхливі дебати. Представники екологічних організацій та політики «зеленого» спрямування наголошують на шкоді для довкілля, що несе розробка сланців. Навіть французький євродепутат Яннік Жадо висловив глибоке переконання, що впродовж президенства Франсуа Олланда, влада не піде на це. Але місцеві енергетичні експерти впевнені у протилежному, кажучи, що уряд просто не матиме іншого виходу, окрім розробки та добування цього дешевого енергоносія.

У густонаселеній співдружності європейських держав ідея добування сланцевого газу супроводжується як бурхливим спротивом екологів, так і широкими зусиллями його популяризації з боку енергетичного лобі, що відстоює інтереси нафто й газодобувних компаній та трейдерів.

Скажімо, у Франції використовуваний для розробки сланцю метод гідравлічного розриву пластів заборонений законом. Однак, з огляду на зростаючі енергетичні потреби держави, соціалісти на чолі з президентом Олландом, не вважають, що ідею розробки багатих місцевих сланцевих родовищ слід залишати на далеке майбутнє.

Так зване «нафтове лобі», тим часом, не сидить склавши руки, а всіляко намагається змінити громадську думку та вселити довіру французів до цього енергоносія. Минулого тижня голова нафтової компанії «Тотал» Крістоф де Маржері, зокрема, зауважив: «шкода, що Франція відмовляє собі у цьому джерелі (енергії), схованому під землею. Особливо, з огляду на нинішній економічно складний період».

Люди вимагатимуть від політиків дешевої енергії – експерт

При цьому, подібні великі нафтодобувні компанії, що претендують на розробку французьких сланців, грають на дуже чутливій струні споживача, а саме: на тому, як це відобразиться на його власному гаманцеві.

Пристрасті (навколо сланцевого газу) вируватимуть все більше. І це стосуватиметься всіх верств населення, яке буде вимагати від політиків дешевої енергії. Отже, сланцевий газ якраз надасть таку можливість».

Марін Жобер
«Пристрасті (навколо сланцевого газу) вируватимуть все більше, – каже у інтерв’ю французькому радіо Марін Жобер, експерт та автор книги «Справжній скандал сланцевого газу». – І це стосуватиметься всіх верств населення, яке буде вимагати від політиків дешевої енергії. Отже, сланцевий газ якраз надасть таку можливість».

У Сполучених Штатах, де також не байдужі як до довкілля, так і до дешевої енергії, наразі проводиться широка кампанія популяризації видобування цього виду газу. Вочевидь, це також може згодом позначитися і на громадській думці об’єднаної Європи, – вважають аналітики.

Енергетичне лобі популяризує сланцевий газ

Нарешті, новий французький уряд на початку літа оголосив про наміри індустріалізувати країну. З боку енергетичних компаній одразу залунали аргументи щодо нових робочих місць та економічних вигод, які можуть з’явитися на території Франції, як тільки там дозволять розробку сланцевих родовищ.

Фахівці зауважують, що Париж вже недалеко від остаточного рішення. Адже, зрештою, яка держава відмовиться від сталої та довгострокової перспективи енергетичного достатку, який обіцяють сланці, особливо, у епоху, коли джерел нафти й природнього газу стає все менше, а ціни на них все більше зростають? Характерно і не випадково, що тема сланцевого газу буде серед головних на конференції з питань довкілля, що відбудеться у Парижі усередині вересня.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG