Спеціальні потреби

У вирішенні боргової кризи ЄС сподівається на допомогу Китаю


Європейські лідери під час саміту у Брюсселі
Європейські лідери під час саміту у Брюсселі

Китай розглядає можливість інвестувати у Європейський фонд фінансовий стабільності. Утім, це може статися не негайно, як очікувалося раніше. У п’ятницю відбулася зустріч керівника фонду Клауса Реглінга та заступника міністра з питань фінансів Китаю. Після перемовин китайська сторона заявила, що уважно розгляне умови поповнення фонду.

Напередодні на саміті ЄС у Брюсселі європейські лідери прийняли рішення про збільшення Європейського стабілізаційного фонду. Китай володіє валютними резервами на суму в понад три трильйони доларів. Це та інші рішення знаменували важливий етап у вирішенні боргової кризи в Європі. Саміт європейських лідерів тривав 11 годин і затягнувся до ранку наступного дня.

«Усі ми добре усвідомлювали, що за цим самітом спостерігає увесь світ. І ми показали, що можемо вберегти себе від цієї глибокої економічної кризи. І я думаю, що сьогодні ми, європейці, прийняли правильне рішення», – зазначила канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Європейські лідери домовились вжити три основні кроки. Вони використають 100 мільярдів євро для рефінансування європейських банків. Спишуть 50% боргів Греції. Також Європейський фонд фінансової стабільності буде збільшено до трильйона євро для надання допомоги країнам із великим боргом, як наприклад Іспанії чи Італії.

На рішення європейських лідерів позитивно відреагували світові фондові ринки. Втішні показники демонструє і американська економіка, яка від липня до вересня зросла на 2,5%. Аналітики кажуть, що напередодні святкового сезону американці почали більше витрачати. Високі продажі 9 кварталів поспіль декларує компанія «Форд», як також продавці комп’ютерної техніки. Однак експерти припускають, що цей оптимізм виявиться не довготривалим. У США все ще залишається рекордно високе безробіття, а у Європі на порозі боргової кризи опинились інші країни.

«Постає очевидне питання, скільки це триватиме? І саме це викликає у нас скептицизм, оскільки саміт залишив багато питань без відповідей», – каже аналітик Тобіас Блейтнер.

Непокоїть експертів і те, що європейські лідери не мають конкретного плану залучення інвестицій.

«Немає залучення нових грошей. Вони обіцяють покрити частину витрат, якщо країни матимуть фінансові труднощі. Однак зараз питання стоїть, чи достатньо цього, щоб переконати інвесторів позичати цим країнам», – зазначив директор Центру європейський реформ Саймон Тайлфорд.

У Греції, яка стоїть на межі дефолту, рішення європейських лідерів сприйняли без особливого ентузіазму. Однак зараз інвестори більш за все занепокоєні становищем Італії. Борг третьої за розміром економіки Єврозони становить 120% ВВП.

Через тиждень європейські лідери зберуться на саміті Великої двадцятки у Франції. Аналітики кажуть, що ЄС шукатиме міжнародної допомоги, зокрема інвестицій Китаю, для подолання боргової кризи.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG