Спеціальні потреби

Актуально

Західні експерти: Ердогану вигідно, щоб Росія якнайдовше загрузла в Україні

Західні аналітики вважають, що якщо президенту Реджепу Таїпу Ердогану вдасться залишити за собою президентську посаду, це призвело б до ще складніших відносин Анкари з Європою та західними союзниками, та, імовірно, зближення з президентом Росії Путіним.

Як повідомив офіс президента Туреччини у четвер, 5 січня, президент Росії Володимир Путін видав наказ про перемир'я після того, як президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час телефонної розмови закликав Путіна запровадити «одностороннє припинення вогню». Того ж дня президент Ердоган говорив з президентом України Володимиром Зеленським і повідомив його, що Туреччина готова виступити посередником у досягненні «тривкого миру».

Не виходячи з ролі посередника, Туреччині вдавалося і постачати зброю в Україну, і розвивати економічні контакти з Росією. Однак коментатори кажуть, що президенту Ердогану буде складно втримати цей баланс в 2023 році. Адже на Туреччину чекають президентські та парламентські вибори, які обіцяють бути найскладнішими для Ердогана за увесь майже 20-ти літній термін його перебування на посаді президента.

Політика Туреччини «проукраїнська, але не антиросійська» – експерт

Ердоган засудив вторгнення Росії, відмовився визнати її претензії на українську територію та одним з перших з лідерів країн НАТО надав військову допомогу збройним силам України у перші тижні війни, що допомогло українській армії зупинити російське вторгнення, кажуть оглядачі.

Як повідомило лондонське видання Middle East Eye, що спеціалізується на Близькому сході, протягом чотирьох перших місяців турецький Baykar відправив в Україну близько 50 своїх безпілотних установок TB2.

Дослідниця Jamestown Fundation Сіне Озкарасахін додає, що вже через кілька днів після початку війни Анкара застосувала Конвенцію Монтре та закрила протоки Дарданелли та Босфор для російських військових кораблів. Крім того, президент Туреччини зіграв ключову роль в обміні полонених, включно з наданням прихистку для звільнених з російського полону командирів полку «Азов». Та найбільшого дипломатичного прориву він досягнув, коли разом з ООН зміг розблокувати українські чорноморські порти для експорту зерна на світові ринки.

Турецькі експерти називають цю політику «проукраїнським нейтралітетом». Сонер Чагаптай, експерт з питань Туреччини Вашингтонського Інституту близькосхідної політики, каже, що політика Туреччини є «проукраїнською, але не антиросійською».

«Туреччина підтримує Україну у військовому плані, вона нейтральна політично, але зберігає зв’язки з Росією відкритими в економічному плані», – сказав Чагаптай у розмові з американським часописом Foreign Policy.

Туреччина настільки активно розвиває економічні зв’язки з Росією, що вона збільшила імпорт російської нафти майже вдвічі з часу російського вторгнення в Україну. Згідно з даними аналітичної компанії Kpler на кінець 2022 року, близько 40% імпорту нафти, що транспортується в Туреччину морським шляхом, надходить з Росії. Анкара також планує розмістити у себе російський газовий хаб і та разом з Росією будує атомну електростанцію.

Крім цього, Туреччина відіграє важливу роль у заміщенні західних товарів на російському ринку. Багато російських компаній перебазувалося до Туреччини, щоб уникнути західних санкцій. За даними Бюро статистики у Туреччині, лише в період з лютого по червень 2022 року майже 4900 росіян придбали будинки в Туреччині, це значне зростання, порівняно з попередніми роками.

І це відбувається в той час, коли США, Європа та її союзники намагаються ізолювати Москву та скоротити її доходи від експорту енергоносіїв, щоб зменшити її можливості воювати в Україні.

Співпраця з Росією підтримує турецьку економіку перед виборами і показує «незамінність» Ердогана для Заходу

Інший впливовий щоденник, Wall Street Journal зауважує, що війна Росії проти України підштовхує Туреччину в бік Росії. Йдеться і про економічну співпрацю і про політичну вигоду.

Як пояснює газета, економічна співпраця з Росією вигідна для президента Ердогана з двох причин. По-перше, вона допомагає підтримати економіку перед важливими президентськими та парламентськими виборами, що відбудуться у червні.

Як говорять економісти, на яких посилається газета, приплив російських грошей разом зі дешевими російськими енергоносіями є важливими запобіжниками проти економічної кризи, яка з кінця минулого року підкосила позиції турецької ліри.

А по-друге, позиціонуючи себе як незамінного посередника, президент Туреччини може розраховувати на те, що його позиції посиляться і серед західних союзників.

«Ердоган намагається позиціонувати себе як головного посередника між Росією та Заходом і використовує те, що війна послабила вплив Москви за кордоном. Але при цьому він ризикує підірвати і без того напружені відносини із західними союзниками Туреччини», – мовиться у статті часопису Foreign Policy.

Як пише видання, війна в Україні висвітлила нові розбіжності між НАТО та Туреччиною. Останніми роками Ердоган розлютив союзників по НАТО тим, що закупив у Росії системи протиповітряної оборони всупереч різким запереченням альянсу. А протягом останнього року активно гальмував плани НАТО прийняти Фінляндію та Швецію, які вирішили вступити до альянсу через російське вторгнення в Україну.

Націоналістична та консервативна риторика допомагала Ердогану залишатися при владі майже 20 років

Експерти з внутрішньої політики Туреччини кажуть, що навряд чи до червневих виборів Ердоган зважатиме на невдоволення західних союзників.

Як зауважує дослідниця Седа Гюркан з Лейденського університету в Нідерландах, згідно з останніми опитуваннями, Народний альянс, який складається з партії Реджепа Таїпа Ердогана AKP (Партія справедливості та розвитку) та її ультранаціоналістичної союзниці MHP (Партія націоналістичного руху), може програти майбутні президентські вибори

Але, як додає експертка, ще невідомо, чи зможуть опозиційні партії, об’єднані в Альянс Міллет (Нація), знайти в своїх лавах кандидата, який би кинув виклик Ердогану.

За словами Гюркан, за 20 років правління партії Ердогана, «Туреччина перетворилася з недосконалої демократії на автократію», що спирається на націоналістичну та консервативну риторику.

Аналітики вважають, що якщо Ердогану вдасться залишити за собою президентську посаду, це призведе до ще складніших стосунків Анкари з Європою та західними союзниками, та, імовірно, тепліших відносин з Росією. Але експерти нагадують, що Анкарі вигідно, щоб Росія загрузла в Україні надовше.

«Швидка й рішуча перемога Росії усунула б потребу в нейтральному посереднику, такому як Туреччина, – вважає Марк Епіскопос з американського часопису National Interest. Так само Анкара була б не дуже корисною, якби Захід міг домовлятись з Путіним напряму.

Оглядач вважає, що саме «затягнутий характер конфлікту, його багатошаровий політичний підтекст і далекосяжні економічні наслідки створили унікальні можливості для турецької дипломатії».

І Ердоган показав, що планує максимально використати ці можливості з максимальною вигодою для себе, кажуть оглядачі.

Всі новини дня

Лідери республіканців та демократів в Сенаті закликали колег уможливити надання безпекової підтримки України

Лідер демократичної більшості в Сентаті Чако Шумер, лідер республіканскої меншості в Сенаті Мітч Макконнелл.

Американські сенатори від обох партій виступили зі спільною заявою на підтримку Києва після того, як Конгрес затвердив, а президент Байден підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить додаткової допомоги Україні.

«Ми вітаємо сьогоднішню угоду, щоб уникнути шкідливого та непотрібного припинення роботи федерального уряду. Однак ця угода залишає ряд нагальних пріоритетів невирішеними. Ми очікуємо, що найближчими тижнями Сенат працюватиме над тим, щоб уряд США продовжував надавати критично важливу та стійку безпекову та економічну підтримку Україні», - йдеться у заяві, підписаній шістьма сенаторами від обох партій, в тому числі лідером демократичної більшості Чаком Шумером і лідером республіканської меншості Мітчем Макконнеллом.

«Ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету від нахабної агресії Путіна, і ми приєднуємося до сильної двопартійної більшості наших колег у цій важливій роботі. Спостерігаючи за нашими партнерами, союзниками та супротивниками, ми чітко розуміємо важливість американського лідерства та прагнемо зміцнити його від Європи до Індо-Тихоокеанського регіону», - йдеться там.

Як повідомляв раніше Голос Америки, президент Байден закликав спікера Палати представників забезпечити підтримку надання Україні допомоги. Пізно в суботу ввечері він підписав законопроєкт про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Відео

У США відпочили діти з України, батьки яких загинули або зникли безвісти на фронті. Їх на 3 тижні прийняли у своїх домівках родини американців, переважно, українських емігрантів, які мешкають у штаті Пенсильванія.

Байден: ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана

Biden Signs Bill to Fund US Government, Avoid Shutdown

Президент США Джо Байден у суботу піздно ввечері підписав законопроект про тимчасове фінансування уряду (HR 5860), який має на меті запобігти закриттю уряду. Закон, розроблений спікером Палати представників Кевіном Маккарті, не включає додаткового фінансування для України.

«Хоча спікер і переважна більшість Конгресу були непохитними у своїй підтримці України, у цій угоді немає нового фінансування для продовження цієї підтримки. Ми за жодних обставин не можемо допустити, щоб американська підтримка України була перервана. Я цілком сподіваюся, що спікер дотримуватиметься своєї відданості народу України та забезпечить підтримку, необхідну для допомоги Україні в цей критичний момент», - йдеться у заяві президента Байдена, розміщеній на сторінці Білого дому в суботу.

Сенат проголосував за ухвалення тимчасового фінансування за 3 години до того, як припинення роботи федерального уряду о 12:01 набуло б чинності, повідомляє CNBC.

Законопроєкт дозволяє уряду залишатися відкритим протягом 45 днів, що дає Палаті представників і Сенату більше часу для затвердження фінансування уряду.

Раніше в суботу Палата представників проголосувала 335 голосами проти 91 за ухвалення тимчасового фінансування. У понеділок Палата представників відновить свою роботу.

Як повідомляв раніше Голос Америки, в уряду Сполучених Штатів є "певні залишкові кошти", але так званий "шатдаун" мав би вплив на допомогу Україні. Про це під час брифінгу у Білому Домі повідомила директорка Офісу менеджменту та бюджету США (відділ при Виконавчому офісі Президента США) Шаланда Янґ.

"Ми не можемо робити більше із меншими ресурсами, коли йдеться про зусилля воєнного часу. Правила існують не просто так. На те, щоб закуповувати певні речі, потрібні гроші" - заявила Янґ.

Дипмісії країн світу привітали Україну із Днем захисників та захисниць і вшанували пам'ять загиблих героїв

Личаківський військовий цвинтар, Львів, 1 жовтня 2023. REUTERS/Thomas Peter

Україна відзначає День захисників і захисниць. Президент Володимир Зеленський у привітанні подякував "всім, хто зміцнює нову й величну історію свободи для України та українців, волі на покоління", й додав: "Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи".

Участь у вшануванні пам'яті загиблих захисників України взяв і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель. "Сьогоднішній День захисника України є свідченням героїчної боротьби українського народу за свою свободу проти варварської загарбницької війни Росії", - написав він.

До привітань приєднались дипломатичні місії країн світу у Києві.

"Ми вшановуємо героїв, які принесли найбільшу жертву, ветеранів, які служили вашій країні, і тих, хто продовжує боротися", - написала у мережі Х посолка США Бріджит Брінк.

Британський посол у Києві Мартін Гарріс сказав, що "Велика Британія пишається дружбою з Україною" і додав, що героїчна боротьба українців "є натхненням для британців і для всього світу".

Німецька дипмісія у Києві твітує: "Слава кожному і кожній, хто захищає Україну, бореться за наші спільні цінності, спільне майбутнє, за безпеку світу. Світла пам'ять загиблим героям. Дякуємо за захист і збережені життя! твердо стоїть разом з вами і продовжить надавати необхідну підтримку".

Канадські військовики, залучені у програму Operation Unifier для підготовки українських сил, також віддали честь захисникам України.

"Ми стали свідками їхньої відданості навчанню. Їхня здатність засвоювати величезний обсяг інформації за короткий час вражає. Захисники України, ви маєте нашу підтримку та повагу", - сказали представники армії Канади.

"Слава і честь відважним захисникам України, завдяки яким ми можемо бути тут увесь цей час, - твітує посольство Естонії в Україні. -
Вічна вдячність тим, хто пожертвував своїм життям, захищаючи суверенітет України, та щирі співчуття тим, хто втратив своїх близьких через російську війну в Україні".

Кубраков: 3 суховантажі вийшли з портів Одещини, ще 5 готуються до завантаження зерном

Завантаження кукурудзи на Хмельниччині, 19 квітня 2023. REUTERS/Gleb Garanich

З портів Чорноморськ і Південний вийшли три судна з зерном і залізною рудою, а ще п'ять суховантажів очікують швартування в портах для завантаження, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

"Балкери Azara, Ying Hao 01, Eneida (під прапорами Ліберії та Палау) за допомогою тимчасового коридору, встановленого ВМС України, експортували 127 тисяч тонн агропродукції та залізної руди", - написав він у мережі Х і додав: "Балкери Olga, Ida, Danny Boy, Forza Doria, New Legacy збираються експортувати майже 120 тисяч тонн українського зерна до Африки та Європи".

Водночас у ніч проти 1 жовтня Повітряні сили ЗСУ повідомили, що група ударних безпілотників РФ прямувала в напрямку Білгород-Дністровського району Одеської області. Також російська армія масовано атакувала дронами-камікадзе Черкаську область, внаслідок чого загорівся склад із зерном.

Масово атакувати зернову й портову інфраструктуру України Росія почала із середини липня після одностороннього виходу із Чорноморської зернової угоди, що дозволяла експортувати українське збіжжя морем.

У серпні Україна оголосила про так звані тимчасові гуманітарні коридори до заблокованих РФ українських чорноморських портів, й відтоді окремі суховантажі почали вивозити збіжжя та іншу продукцію із портів Одещини.

Як повідомляв Голос Америки, в ООН заявляли, що хоча організація не бере участі в переміщенні цих суден, але вітає "всі зусилля щодо відновлення нормальної торгівлі, особливо життєво важливими продовольчими товарами, які допомагають... стабілізувати глобальні продовольчі ринки".

Більше

XS
SM
MD
LG