Спеціальні потреби

"Почесний рейс". 230 тисяч ветеранів взяли участь у цій програмі уряду США


День памяті і примирення: найбільш почесний рейс у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

День памяті і примирення: найбільш почесний рейс у США. Відео

У США ветерани можуть безкоштовно приїхати до Вашингтона, щоби подивитися на воєнні меморіальні комплекси. Така програма існує вже більше десяти років. За цей час у ній взяло участь майже 230 тисяч ветеранів.

Кожен ветеран летить із супроводом. Це волонтери, які платять 400 доларів благодійного внеску за участь у програмі

«Щороку ми здійснюємо 7 польотів, у кожному 25 ветеранів. Наш головний пріоритет – це ветерани Другої світової війни, Кореї, В'єтнаму. А також ті, хто серйозно хворий», – розповідає Джеймс Гарт, директор одного з більш ніж 130-ти представництв програми в Орландо, Флорида.

Кожен ветеран летить із супроводом. Це волонтери, які платять 400 доларів благодійного внеску за участь у програмі. Ветерана Чарльза Сміта супроводжує Пеггі Гевіган, член місцевого байкерського клубу.

«Мій чоловік - ветеран, і він літав почесним рейсом. Він розповідав, а наскільки це неймовірний досвід. Тому я вирішила взяти участь у програмі», – ділиться жінка.

Члени байкерського клубу, до якого належить Пеггі, колоною супроводжують автобус із ветеранами до аеропорту. На місці вже чекає почесний караул.

Пройшло добрих 10 чи 12 років, поки нас, ветеранів, почали визнавати

Для Расела Греддіка, ветерана В'єтнамської війни, такий прийом видається чимось неймовірним. У молодості його з армії зустрічали інакше.

«Я тоді був ще дуже молодим, а протестувальники кричали нам, що ми вбивці, що ми вбивали дітей. Пройшло добрих 10 чи 12 років, поки нас, ветеранів, почали визнавати», – говорить Рас.

Програма «Почесний рейс» існує в США з 2005 року. За цей час безкоштовно Вашингтон відвідали 160 тисяч ветеранів. А починалось усе з маленьких приватних літаків.

«Програму заснував помічник лікаря Ерл Морс, – розповідає Джеймс Гарт, директор програми в Орландо. – Він працював із ветеранами. Якраз у той час закінчилось будівництво меморіалу Другої світової війни у Вашингтоні, і Морм спитав у ветеранів, чи не збираються вони поїхати подивитись на пам’ятник. Ветерани відповіли, що вони не можуть собі дозволити таку поїздку. Тоді Морс звернувся до місцевого льотного клубу, і вони організували політ на приватних літаках. Так вони привезли до Вашингтона перших 12 ветеранів».

Почесні рейси літають із квітня по листопад. Зараз у списку очікування ще 20 тисяч ветеранів

А далі організація стала настільки популярною, що тепер навіть одна з приватних пасажирських авіакомпаній є постійним спонсором програми. Тільки з Орландо це вже 55-тий почесний рейс.

У Вашингтоні у ветеранів насичена програма: меморіал військово-морських сил США, Другої світової війни, Вєтнамська стіна. І скрізь – групи підтримки з місцевих жителів.

«Мій батько приїжджав у Вашингтон почесним рейсом в 2015 році, – ділиться Джуді, волонтерка, – і ми його тут зустрічали. З тих пір ми вирішили час від часу приходити сюди, до меморіалів, щоб привітати ветеранів».

Чак найбільше хотів побачити меморіал Корейської війни. Він прослужив там 13 місяців, брав участь у бойових діях і втратив багато товаришів:

«Багато чого тут згадується. У нас не було зимового одягу, і ми одягали ось такі дощовики, щоб захиститися від вітру. Це мої люди, я був тут».

У Вашингтоні ветерани зазвичай проводять декілька годин і в той же день повертаються додому.

«Сьогодні – найкращий день у моєму житті, – зізнається ветеран Расел Греддік. – Я такий щасливий, що зміг це все побачити на власні очі!

«Я у захваті, у захваті від усього, що люди роблять для нас. Це неймовірно!» – ділиться враженнями ветеранка Дороті Рассел.

«Думаю, це те, що я мусив зробити, поки живий», – говорить ветеран Чарльз Сміт.

Почесні рейси літають із квітня по листопад. Зараз у списку очікування ще 20 тисяч ветеранів. Їм потрібно організувати поїздку в найближчий час. Програма існує виключно завдяки пожертвам. Організатори сподіваються, що їм вдасться виконати їхню головну мету: показати Вашингтон кожному ветеранові.

Дивіться також: Реабілітація для Героїнь: Благодійний проект «мандри ветеранок» побував в Ісландії

Реабілітація для Героїнь: Благодійний проект «мандри ветеранок» побував в Ісландії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG