Спеціальні потреби

Єгиптяни висувають до уряду дві фундаментальні вимоги: «Свободи і хліба»


Погана економіка вивела єгиптян на політичний протест. Політична нестабільність, у свою чергу, ще більше ослаблює економіку країни. Останніми днями навіть товари першої необхідності стають для багатьох недоступними. Мешканці Каїра кажуть, що стоять у чергах за хлібом по 5 годин. У натовпах часто спалахують сварки та бійки.

Люди, здебільшого, звинувачують президента Госні Мубарака у тому, що він довів людей до такого розпачу. Вони твердять, що політика уряду зруйнувала середній клас. Еліот Абрамс, аналітик Американської ради закордонних справ вважає, що сьогоднішня криза назрівала протягом багатьох років:

«Люди у Єгипті мають дві фундаментальні вимоги. Вони вимагають свободи і хліба. Економіка Єгипту значно виросла останніми роками, акції компаній ростуть, в країну прийшли іноземні інвестиції. Але це не відображається на простих людях. Багаті стають казково багатими, а бідні багатшими не стають».

Частково завдяки урядовим реформам з 2004-го року ВВП Єгипту подвоївся. При цьому майже 40% населення країни живе на 2 долари в день.

Колишній керівник бюро газети «Вашингтон Пост» у Каїрі Девід Оттовей вважає, що уряд зробив помилку, переставши підтримувати молодь:

«Раніше випускники університетів отримували від уряду роботу і базову зарплату. Вони могли знайти додаткову роботу і таким чином забезпечити собі пристойне існування. Але протягом останніх трьох років ситуація змінилася і молоді люди вже не можуть заробити навіть на базові потреби. Економічні проблеми лежать в основі політичного незадоволення, яке зараз вибухнуло у Єгипті».

Політична нестабільність може підірвати одне з найбільших джерел доходів Єгипетської економіки – туризм. Ця сфера дає роботу кожному восьмому єгиптянину. За останні дні тисячі туристів скасували свої подорожі. Переповнені людьми літаки лише залишають країну. Втім канадський турист Ґері Лайон, попиваючи каву на найбільшому у Каїрі базарі, каже, що тут, принаймні зовні, все виглядає спокійно:

«Звичайно сьогодні тут не так багато людей, як звичайно. Але усі навколо привітні і допомагають нам. Я не зіткнувся з жодними проблемами».

Але в цілому економіку Єгипту лихоманить. Фондові біржі не працюють. Через відключення урядом Інтернет-мережі, майже зупинилася торгівля, не ведуться безготівкові розрахунки. Суецький канал, який є головним морським шляхом з Азії у Європу, поки залишається відкритим і працює у звичному режимі. Але якщо і він зупиниться – це негативно позначиться на економіці усього світу.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG