Спеціальні потреби

Заворушення у Єгипті викликали ефект доміно в арабському світі


Демонстранти вимагають відставки Мубарака перед посольствами Єгипту у Малайзії
Демонстранти вимагають відставки Мубарака перед посольствами Єгипту у Малайзії

Хвиля незадоволення діями своїх правителів захопила вже кілька арабських країн. У Ємені десятки тисяч демонстрантів влаштували акцію непокори в столиці країни під гаслами «Ні – корупції, ні – диктатурі».

Беручи до уваги ситуацію, президент Ємену Алі Абдулла Салех, який править країною з 1978-го року, спробував заспокоїти народ, пообіцявши залишити офіс після закінчення його президентського терміну у 2013-му році. Лютфі Шатара, який працює в єменському інформаційному агентстві, каже, що єменці взяли приклад з протестуючих у Тунісі:

«Те, що сталося у Тунісі, вселило народам Близького Сходу віру в себе».

Однак, Надим Шахаді, фахівець з питань Близького Сходу організації Четхем Хауз у Лондоні, вважає, що фундамент нинішніх протестів у регіоні був закладений ще у 2003-му році:

«Я думаю, що все це було спровоковано поваленням пам’ятника Саддаму Гуссейну. Для регіону це було неймовірним шоком. Коли впав режим – це стало величезним ударом по системі, люди побачили, наскільки правителі уразливі. Це зняло пелену таємничості з моделі арабського диктату».

Шадахі каже, що швидкість, з якою протести спалахнули спочатку в Тунісі, а відтак в Єгипті, лише доводить, наскільки застарілою є політика США у відносинах з арабськими диктаторами та їх режимами:

«Тиждень тому це ще було терпимо. Сьогодні ж така політика абсурдна. Вони повинні адаптуватись до того, що відбувається сьогодні».

Швидкість та масштаб протестів здивували всю міжнародну спільноту. Демонстрації на підтримку єгипетських протестів пройшли навіть у Марокко.

Правозахисник Халід Сефіані каже, що ситуація в регіоні загалом напружується:

«Єгипетська та туніська революції – це два потужних звернення до лідерів арабського та мусульманського світу з вимогою повернути гідність власним народам, зупинити корупцію, припинити грабувати ресурси власних країн, відмовитись від тортур, поважати закони. Інакше на них очікують сценарій Єгипту та Тунісу».

Оскільки Єгипет потужний гравець у регіоні – від розв’язки конфлікту там залежить майбутнє всього арабського світу, переконані аналітики.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG