Спеціальні потреби

Школи на Донеччині: «оптимізація» через «недобір»


Schools Donetsk

Донецьк – На Донеччині активно готуються до 1 вересня. Новий навчальний рік розпочнеться тут у понад тисячі шкіл. Донецькі правозахисники наголошують: для регіону досі актуальною є проблема закриття навчальних закладів. Влада, кажуть активісти, ухвалює рішення про так звану оптимізацію часто навіть не порадившись з батьками.

Натомість в обласному управлінні освіти заявляють: проблема, яка реально існує, – це постійний недобір учнів у більшості донецьких шкіл. Доки одні – комунальні – навчальні заклади на Донеччині закривають, інші – приватні – готуються відкривати.

Першого вересня на Донеччині повернуться до навчання 1095 шкіл комунальної форми власності. Минулого року обласна влада розпочала їхню оптимізацію: якраз тоді і стало відомо про плани управління освіти закрити до двадцяти шкіл. Пояснювали це браком фінансування та поганою наповнюваністю.

В управлінні освіти розповідають, що нині недобір учнів фіксують більше ніж у половині комунальних шкіл. Деякі з тих, які планували закрити, вдалося відстояти, щодо кількох шкіл і досі триває судова тяганина.

Донецька правозахисниця Марія Олійник, яка відстоює школи, що закрили, наводить конкретний приклад зловживання чиновниками владою. Мова йде про спробу закриття школи № 111 у Петровському районі Донецька. Поки що її вдалося відстояти: виявилося, що в цьому районі значного недобору дітей немає.

Коли почали закривати школу, виявилося, що таємно від батьків, таємно від громадськості, злочинно було видано в наказ про заборону набирати перший та десятий клас
Марія Олійник

«Коли почали закривати школу, виявилося, що таємно від батьків, таємно від громадськості, злочинно було видано в наказ про заборону набирати перший та десятий клас. Тобто школа працює, а виявляється, що перший і десятий клас набирати не можна. Це обмеження людей на навчання своєї дитини», – зазначає Олійник. Вона вважає, що школу хотіли закрити тільки через те, що мова навчання у ній – українська.

«Оптимізація – вічний процес»

Однак начальник головного управління освіти Донецької облдержадміністрації Юрій Соловйов продовжує наполягати: школи закривали через низьку наповнюваність та необхідність оптимізації. Водночас він наголошує: цього року в області не закрили жодної школи.

«Оптимізація – це вічний процес. На початок 2012-2013 навчального року жодної школи в Донецькій області не закрито. Ми дуже дотримуємося закону. По закону, навіть якщо хотіли, не закрили б. В минулому році чотирнадцять було закрито, а цього року жодної. Мало того, що не закрито, ми відкриваємо чотири школи», – розповідає він.

Приватні школи – звільнення бюджету від навантаження

Поки з комунальними школами в області проблеми, у Донецьку за сприяння компанії SCM мільярдера Рината Ахметова планують відкрити приватну школу. Вона буде розрахована на шістсот учнів та, за задумом, створена за сучасними світовими стандартами: у ній діти навіть матимуть змогу отримати атестати міжнародного зразка та вчитися потім в університетах Європи та США. 5 відсотків дітей зможуть навчатися там безкоштовно, отримуючи щорічні гранти.

Директор зі зв’язків з громадськістю та комунікацій компанії SCM Наталя Ємченко вважає, що відкриття такої приватної школи сприятиме розвантаженню місцевого бюджету.

Держава має розвивати державні школи, і мають з'являтися приватні школи, які надаватимуть свободу вибору
Наталя Ємченко
«Це не означає, що ми таким чином конкуруємо з державними школами. Навпаки, інвестуючи в школу, в якій освіта буде платною, ми насправді звільняємо бюджет від навантаження навчати безкоштовно тих дітей, чиї батьки можуть платити. І в держави залишаються гроші, щоб інвестувати в державні школи. Держава має розвивати державні школи, і мають з'являтися приватні школи, які надаватимуть свободу вибору», – каже вона.

Тим часом із понад тисячі комунальних шкіл на Донеччині лише близько 400 – із українською мовою навчання. Причому не всі вони запрацюють першого вересня: так, у Макіївці вже майже рік судяться через українськомовну школу №3. Суд досі не вирішив, хто правий – батьки, які вимагають відновити навчання, чи місцева влада, яка цю школу вирішила закрити – в рамках тієї ж таки оптимізації.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG