Спеціальні потреби

Фестиваль Docudays UA покаже українцям, що вибір є


Вдесяте Київ прийматиме Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Основна тема цього року – «Вибір є!» Сидіти вдома чи виходити на акції протесту – справа окремої людини. Фільми цьогорічного фестивалю покажуть, що очікує на країну в тому чи іншому випадку.

Протести проти результатів виборів у Білорусі, протести на Болотній у Москві, Арабська весна чи Віктор Ющенко як борець за демократію на фоні політиків-опозиціонерів з Малайзії та Зімбабве. «У нас вийшов бунтівний фестиваль цього року», – констатує голова організаційного комітету Docudays UA Світлана Смаль.

Бунтівний дух фестивалю підтримує і головне зображення Docudays UA – омонівці, за касками яких знаходиться пустота.

«Ми довго думали, який символ може передати стан країни, показати рік, який ми прожили. Згадуючи Гостиний двір, захоплення Київради, і можна цей список далі продовжувати, ми зрозуміли, що захисник громадського порядку – це символ найточніший та найуніверсальніший», – пояснює режисер Роман Бондарчук.

«В суспільстві прийнято так думати, що є кривавий режим, який утискає людей, б’є їх, мучить, а люди нещасні страждають. Це неправда, правда на плакаті. Режиму ніякого немає, немає міліції, Служби безпеки України, є такі муляжі. Якщо ти підходиш і піднімаєш каску, то побачиш, що там нічого немає», – каже активіст, редактор бюро журналістських розслідувань «Свідомо» Єгор Соболєв.

За словами Єгора Соболєва, режим існує тому, що люди бояться «підійти та підняти каску». А тих, хто це робить, замало порівняно із 46 мільйонами українців.
Журналісти – це ті люди, які інформують суспільство, формують думку суспільства. Перед ними дуже часто стає вибір – чи писати правду, чи написати так, як хоче цього редактор або власник. Тому ми будемо робити все можливе, аби їх захистити, надати якісь поради, механізми захисту.
Марина Говорухіна

За десять років міжнародний фестиваль став майданчиком для зростання своїх українських кінодокументалістів. Цього року на Docudays UA покажуть близько 20 нових українських стрічок, зазначає Світлана Смаль. Один із них – кіноальманах із десяти фільмів, присвячених колишньому Євро-2012. Інша кінозбірка розкаже про п’ятьох різних українців, які вирішили скористатися новим законом «Про доступ до публічної інформації». «Непрозорість, байдужість, приватний інтерес і брак відповідальності керівників країни – ось чому змушені протистояти герої цих документальних фільмів», – описують альманах «Відкритий доступ» його творці.

Традиційно під час Docudays UA проходить чимало тренінгів, круглих столів із обговоренням ситуації з правами людини в Україні. Цього року правозахисники сконцентруються на правах журналістів. В коментарі Голосу Америки PR-менеджер Української Гельсінської спілки з прав людини Марина Говорухіна вказала, що тільки у 2012 році сталося 498 випадків, коли журналісти зазнавали фізичного насильства.

«Журналісти – це ті люди, які інформують суспільство, формують думку суспільства. Перед ними дуже часто стає вибір – чи писати правду, чи написати так, як хоче цього редактор або власник. Тому ми будемо робити все можливе, аби їх захистити, надати якісь поради, механізми захисту», – розповідає Марина Говорухіна.

Так, для журналістів проведуть тренінг з виживання в умовах українських реалій, а також тренінг, присвячений журналістським розслідуванням.

Docudays UA відбудеться з 22 по 28 березня в будинку Кіно та кінотеатрі «Кінопанорама». Вхід на всі заходи фестивалю вільний.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG