Спеціальні потреби

Добрянські: Росія повинна постати перед Міжнародним кримінальним судом


Пола Добрянскі
Пола Добрянскі

Колишній представник керівництва Держдепартаменту в п’ятницю закликала передати справу Росії на розгляд Міжнародного кримінального суду в Гаазі, кажучи, що російські військові і президент Володимир Путін допустили «серйозні порушення» Женевських конвенцій.

Колишній заступник держсекретаря з глобальних питань Пола Добрянські в статті, опублікованій в газеті Washington Post, заявила, що «немає сумнівів у тому, що російські війська і підконтрольні Росії сепаратисти в Україні здійснили численні воєнні злочини».

На думку Добрянські, найбільш яскраві приклади включають збиття літака авіакомпанії Malaysia Airlines 17 липня і ракетний удар по ринку в Маріуполі 24 січня.

«В обох випадках цілі носили невійськовий характер, і в результаті загинули сотні мирних жителів. Ці дії в кращому випадку представляють приклад грубого нехтування долями мирного населення при проведенні військових операцій, а в гіршому – навмисні атаки проти мирного населення, – стверджує Добрянські. – У будь-якому випадку російський президент Володимир Путін, який командує збройними силами, і вся командна структура скоїли серйозні порушення Женевських конвенцій».

«Серйозні порушення Росією міжнародних гуманітарних норм, особливо законів про збройні конфлікти, повинні стати головною метою критики Заходу і привести до рішучих заходів, – вказує автор. – Ці заходи не повинні обмежуватися дипломатичними і економічними санкціями, але повинні також включати розслідування і винесення рішень Міжнародним кримінальним судом в Гаазі».

Анексія Росією Криму та вторгнення у Східну Україну становлять агресію, яка порушує Статут Організації Об’єднаних Націй, численні європейські договори та інші міжнародні рішення, але нині Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції переслідувати злочин агресії. Все-таки він має достатні повноваження переслідувати злочини проти людства і певні види воєнних злочинів, зокрема серйозні порушення Женевських конвенцій з 1949 року.

Хоча Україна не є членом МКС, вона надала йому юрисдикцію для ведення слідства в справі звинувачень у злочинах проти людства, які, як вважається, були вчинені під час президентства Віктора Януковича. Анексія Росією Криму та вторгнення у Східну Україну, хоча сталися вже після усунення Януковича, не перешкоджають українському уряду поширити спектр первісного звертання до МКС і включити російські військові операції в Україні.

Добрянські попереджає, що якщо Росію не притягнути до відповідальності, то це лише додасть Москві сміливості, і вона продовжить рух обраним курсом.

XS
SM
MD
LG