Спеціальні потреби

Дерджеп: через корупцію Україна не виконує деякі мінімальні стандарти щодо боротьби з торгівлею людьми


Державний секретар США Ентоні Блінкен під час представлення звіту Держдепу про торгівлю людьми, Вашингтон, 24 червня 2024. REUTERS/Amanda Andrade-Rhoades
Державний секретар США Ентоні Блінкен під час представлення звіту Держдепу про торгівлю людьми, Вашингтон, 24 червня 2024. REUTERS/Amanda Andrade-Rhoades

Уряд України не повністю виконує мінімальні стандарти для викорінення торгівлі людьми, але докладає значних зусиль для цього. Про це йдеться у щорічному звіті Державного департаменту США щодо стану із торгівлею людьми у світі.

Американське відомство відзначило зусилля Києва з розслідування і виявлення випадків торгівлі людьми і співпрацю з європейськими партнерами щодо розслідувань попри повномасштабне вторгнення Росії.

Корупція та боротьба із торгівлею людьми в Україні

Автори звіту також зазначають, що український уряд не виконав мінімальних стандартів у кількох ключових сферах: "Судді продовжували виносити м'які вироки, які не передбачали тюремного ув'язнення для більшості засуджених торговців людьми, що... підривало ширші зусилля з боротьби із торгівлею людьми".

Судді продовжували виносити м'які вироки

"Попри постійні занепокоєння щодо корупції, яка сприяє безкарності злочинів, пов'язаних із торгівлею людьми, і триваючі розслідування посадових осіб-пособників, сьомий рік поспіль уряд не забезпечив жодного засудження посадових осіб-пособників", - додано у документі.

Там також підкреслили, що "корупція, особливо в поліції та судовій системі, та співучасть офіційних осіб у злочинах, пов'язаних з торгівлею людьми, залишалися серйозними проблемами, які перешкоджали діям правоохоронних органів".

корупція, особливо в поліції та судовій системі, та співучасть офіційних осіб у злочинах, пов'язаних з торгівлею людьми, залишалися серйозними проблемами

Серед порад США для українського уряду: визначити та засвідчити офіційний статус більшої кількості жертв, щоб гарантувати, що вони мають свої права відповідно до закону про торгівлю людьми, і змінити процедуру надання статусу жертви, щоб зменшити тягар самоідентифікації жертв та розголошення конфіденційної інформації.

Також там закликають Київ пильно розслідувати й переслідувати такі злочини, і вимагати адекватних покарань для засуджених торговців людьми, зокрема до посадових осіб.

Для цього зокрема необхідно розширити навчання для правоохоронців, прокурорів і суддів щодо розслідування та кримінального переслідування у справах про торгівлю людьми і створити спеціальну посаду національного координатора для керівництва національними зусиллями з координації та впровадження політики боротьби з торгівлею людьми.

Вплив війни РФ на ситуацію в Україні

Міжнародні спостерігачі повідомили, що через повномасштабне вторгнення Росії український уряд переспрямував ресурси для боротьби з торгівлею людьми на гуманітарну допомогу, водночас відзначили загальне збільшення надання гуманітарних послуг, що, можливо, зменшило ризики для цих осіб стати жертвами торгівлі людьми.

чоловіки-жертви торгівлі людьми, можливо, не бажали звертатися за допомогою до уряду через страх перед мобілізацією

На питанні надання офіційного статусу жертви торгівлі людьми також позначилась російська війна: деякі жертви не можуть самостійно повідомити про такі злочини, деякі можуть не визнавати, що їх експлуатували, або українські біженці, яких експлуатували за кордоном, які могли не повідомляти владі про порушення їхніх прав після повернення в Україну.

"Спостерігачі відзначили, що чоловіки-жертви торгівлі людьми, можливо, не бажали звертатися за допомогою до уряду через страх перед мобілізацією, - вважають укладачі звіту Держдепу. - Жертви експлуатації на окупованих територіях можуть побоюватися звертатися до української влади через побоювання, що їх затаврують як "колаборантів" з Росією відповідно до закону, прийнятого невдовзі після повномасштабного вторгнення, замість того, щоб їх розглядали як жертв торгівлі людьми".

Жертви експлуатації на окупованих територіях можуть побоюватися звертатися до української влади через побоювання, що їх затаврують як "колаборантів" з Росією

"Ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну спостерігачі називали захист дітей в українській державній системі опіки неадекватним", - додають у звіті. Однак війна загострила ситуацію, пояснюють там. Діти без супроводу та розлучені із сім’єю, діти в державних установах, а також тисячі дітей, примусово переміщених або депортованих до Росії та окупованих територій України, перебували під високим ризиком торгівлі людьми.

Для відстеження та захисту таких дітей уряд увів реєстр "переміщених" дітей, однак спостерігачі відзначили, що даних про українських дітей без супроводу за кордоном, зокрема у Європі, продовжує бути недостатньо.

У звіті також зазначається, що через війну РФ 6,4 мільйона вимушених переселенців за кордон та 3,4 мільйона внутрішньо переміщених осіб, більшість з яких жінки та діти, є особливо вразливою до торгівлі людьми групою.

Незаконна депортація українців до Росії

Ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну спостерігачі називали захист дітей в українській державній системі опіки неадекватним

"Російські війська примусово перемістили 1,6 мільйона українців, у тому числі тисячі дітей, людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями, до Росії, Білорусі та окупованих територій України, у тому числі багатьох у віддалені райони, - нагадують автори звіту. - Станом на січень 2024 року російська влада, як повідомляється, повернула в Україну приблизно 500 дітей".

Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі у березні 2023 року випад ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна та так звану уповноважену у справах дітей Марію Львову-Бєлову звинувачені щодо воєнних злочинів - незаконної депортації українських дітей. Нині Європейський Союз схвалив 14-й раунд санкцій проти Росії, куди входять зокрема обмеження для організацій - "Міжнародного дитячого центру "Артек", Фонду Кадирова і Білоруського республіканського союзу молоді, - причетних до незаконного вивезення українських дітей.

"Досі надходять повідомлення про те, що очолювані Росією сили використовують дітей як солдатів, інформаторів і живий щит", - йдеться у звіті Держдепу. Також, "за повідомленнями медіа, російські збройні сили регулярно готують українських дітей до строкової служби в російських збройних силах у військових містечках в Росії та на окупованому сході України".

очолювані Росією сили використовують дітей як солдатів, інформаторів і живий щит

Крім того, Держдеп зазначає у звіті, що "багато джерел повідомляють, що російська влада змушувала українських цивільних працювати на передовій, а очолювані Росією сили на окупованій Росією території в Україні змушували в'язнів в українських тюрмах ремонтувати приміщення та будувати оборонні укріплення, часто під загрозою насильства".

Тож США радять Україні підвищити рівень захисту дітей без супроводу, наростити зусилля для ідентифікації жертв серед ВПО, біженців, розлучених із сім'єю дітей та громадян України, яких Росія примусово депортувала на свою територію або переправила всередину контрольованих Росією територій України.

Ситуація у світі

У звіті 188 країн світу класифікують до трьох категорій (Tier 1, 2, 3) щодо ситуації з торгівлею людьми відповідно до протоколу ООН від 2000 року щодо запобігання та покарання торгівлі людьми. Документ має назву "Протокол про запобігання і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за це, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності" (коротко у звіті протокол називають Trafficking Victims Protection Act, TVPA).

Цьогоріч Україна залишилась у категорії Tier 2, куди входять більшість держав, зокрема Італія, Угорщина, Швейцарія, Румунія, Ірак та інші. Ці країни не повністю виконують мінімальні стандарти з викорінення торгівлі людьми, однак спрямовують на це "відчутні зусилля".

Торгівля людьми – це пляма на совісті нашого суспільства

До категорії Tier 1, які повністю виконують мінімальні стандарти з викорінення торгівлі людьми, входять США, Німеччина, Естонія, Грузія, Польща та кількадесят інших країн.

Окремо у звіті виділяють Tier 2 Watch List - країни, як-то Сербія, Мальта, Таджикистан та інші, за ситуацією в яких варто стежити, адже там значно зростає кількість жертв торгівлі людьми, а уряди не роблять відчутних кроків для боротьби із цим.

До Tier 3, які не виконують мінімальні стандарти з протидії торгівлі людьми й уряди яких не роблять значних кроків у цьому напрямку, віднесли Росію, Білорусь, Туркменістан, Афганістан, Іран, Венесуелу та інші. До категорії "окремі випадки" віднесли Гаїті, Лівію, Сомалі та Ємен, де відзначають масові порушення прав людини.

Деякі з країн Tier 3 та категорії "окремі випадки", включаючи також КНДР, Конго, Південний Судан не є учасниками протоколу ООН TVPA, відзначено у звіті.

Кіберпростір і торгівля людьми

соціальні медіаплатформи та штучний інтелект дають змогу правозахисникам і правоохоронним органам підвищувати обізнаність

"Торгівля людьми – це пляма на совісті нашого суспільства. Це розпалює злочинність, корупцію та насильство, - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи звіт відомства. - Це спотворює нашу економіку та шкодить нашим працівникам. І це порушує фундаментальне право всіх людей бути вільними".

Блінкен відзначив, що інтернет та новітні технології розширили масштаб і швидкість торгівлі людьми, адже зловмисники використовують додатки для знайомств і онлайн-оголошення, щоб шукати жертв, а також зашифровані повідомлення та цифрові валюти, щоб уникнути виявлення.

Водночас "мобільні телефони, соціальні медіаплатформи та штучний інтелект дають змогу правозахисникам і правоохоронним органам підвищувати обізнаність про права працівників і мігрантів, знаходити жертв і винних у сексуальній експлуатації в інтернеті та аналізувати великі обсяги даних для виявлення тенденцій торгівлі людьми", - зазначив держсекретар.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG