Спеціальні потреби

Демократи у Конгресі відкликали лист, у якому закликали до переговорів з Росією, щоб закінчити війну в Україні


Конгресвумен Праміла Джаяпал, яка очолює "прогресивне крило" Демократичної партії США. Фото зроблене 28 липня 2022 року. Фото AP/J. Scott Applewhite
Конгресвумен Праміла Джаяпал, яка очолює "прогресивне крило" Демократичної партії США. Фото зроблене 28 липня 2022 року. Фото AP/J. Scott Applewhite

Тридцять членів "прогресивного крила" демократів у Палаті представників Конгресу США 24 жовтня закликали президента Джо Байдена до прямих переговорів із Росією, щоб припинити війну в Україні.

Згодом автори листа пояснили свою позицію та наголосили на відданості «підтримці України в її боротьбі за демократію та свободу перед обличчям незаконного та обурливого вторгнення».

Наступного ж дня, 25 жовтня, вони відкликали свій лист, пояснюючи, що над ним працювали ще кілька місяців тому, і мовляв їхній персонал опублікував його без належної перевірки.

Про що йшлось у листі тридцятьох демократів

«Ми не плекаємо ілюзій щодо труднощів, пов’язаних із залученням Росії, враховуючи її обурливе та незаконне вторгнення в Україну та рішення вдатись до подальшої незаконної анексії українських територій», - йдеться у листі законодавців. Втім, «якщо є спосіб покласти край війні, зберігши вільну і незалежну Україну, Америка зобов’язана використовувати всі дипломатичні шляхи задля підтримки такого рішення, яке буде прийнятним для народу України».

Серед авторів та підписантів листа є законодавці Праміла Джаяпал, Ро Ханна, Джеймі Раскін, Корі Буш, Александра Окасіо-Кортес, Ільхан Омар.

Альтернативою дипломатії є затяжна війна, яка несе в собі як відомі, так і невідомі катастрофічні ризики
йдеться у листі тридцятьох демократів

«Альтернативою дипломатії є затяжна війна, яка несе в собі як відомі, так і невідомі катастрофічні ризики», - наголошують автори листа.

Вони вказують на руйнування, які війна вже спричинила в Україні, збитки для світу та ризик катастрофічної ескалації: «Останніми тижнями ризик ядерної війни зріс, бойові дії загострилися, а глобальна економічна незахищеність поглибилася. Тисячі людей загинули і ще десятки мільйонів постраждали».

Наголошуючи на тому, що члени Конгресу мають обов’язок схвалювати витрачення мільярдів доларів платників податків США на військову допомогу, автори листа зауважують, що США мають відповідальність «серйозно вивчити всі можливі шляхи».

Вони закликали Байдена «поєднати військову та економічну підтримку, яку Сполучені Штати надали Україні, з активним дипломатичним поштовхом», який подвоює зусилля з пошуку реалістичних рамок для припинення вогню.

Реакція Держдепартаменту і Білого Дому

Відповідаючи на запитання про цей лист, речник Державного департаменту Нед Прайс сказав, що Сполучені Штати надають Україні військову підтримку, щоб переконатися, що країна «буде в найсильнішій позиції» під час переговорів.

«Ми не знаємо, коли це станеться, головним чином і виключно тому, що ми не бачили жодних знаків від росіян, що вони готові брати участь у такій дипломатії та діалозі», – сказав він журналістам.

Ми не знаємо, коли це станеться, головним чином і виключно тому, що ми не бачили жодних знаків від росіян, що вони готові брати участь у такій дипломатії та діалозі
речник Державного департаменту Нед Прайс

Прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр окремо прокоментувала: «Ми дуже чітко сказали: нічого про Україну без України».

Коментуючи запитання про лист від тридцятьох демократів, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявив, що цінує стурбованість авторів листа, втім, за його словами, ініціатором будь-яких дипломатичних кроків має бути саме Україна.

«Нам усім би хотілось, щоб війна закінчилась сьогодні і вона закінчилась би сьогодні, якби Путін вивів свої війська. Коли ви бачите, як Путін мобілізує сотні тисяч молодих солдатів для своїх зусиль, коли ви бачите, як він проводить «референдуми», щоб отримати якусь політичну легітимність […] і ви бачите всі інші речі, включно із звірствами і воєнними злочинами, ударами по цивільній інфраструктурі, стає очевидним, що Путін не налаштований вести переговори», - заявив Кірбі. Він також наголосив, що нічого не вирішуватиметься про Україну без України.

Що кажуть автори про свій лист і його відкликання

Незабаром після публікації оригінального листа, конгресвумен Праміла Джаяпал, яка очолює "прогресивне крило" демократів, оприлюднила заяву, в якій пояснюється позиція авторів та підписантів листа до президента.

Лист було складено кілька місяців тому, але, на жаль, персонал його опублікував без належної перевірки. Як голова кокусу, я беру на себе відповідальність за це
Конгресвумен Праміла Джаяпал

«У сьогоднішньому листі до президента Байдена мої колеги та я виступили за те, щоб адміністрація продовжувала надавати військову та економічну підтримку українцям, водночас прагнучи дипломатичної підтримки України, щоб переконатися у тому, що ми є корисними партнерами в зусиллях із досягнення рішення, «ухваленого для народу України». Я чітко заявляю, що представники Демократичної партії єдині в нашій відданості підтримці України в її боротьбі за демократію та свободу перед обличчям незаконного та обурливого вторгнення, і в листі ніде не йдеться про зміну цієї позиції», - йдеться у тексті заяви Джаяпал на сайті "прогресивного крила" демократів від 24 жовтня.

Конгресвумен Праміла Джаяпал також наголосила на тому, що дипломатія є важливим інструментом, який може рятувати життя, втім це лише один із інструментів: «Ми чітко зазначили в нашому листі, і продовжуватимемо заявляти, що ми підтримуємо зобов’язання президента Байдена та його адміністрації не робити нічого про Україну без України».

Вже наступного дня, 25 жовтня, конгресвумен Праміла Джаяпал заявила про відкликання листа до Білого Дому стосовно України.

«Лист було складено кілька місяців тому, але, на жаль, персонал його опублікував без належної перевірки. Як голова кокусу, я беру на себе відповідальність за це», - йдеться у заяві Джаяпал, оприлюдненій на сайті "прогресивного крила".

«Демократи рішуче і одностайно голосували за кожен пакет військової, стратегічної та економічної допомоги українському народу», - додає вона.

Підписуйтеся на Telegram Голос Америки Українською, щоб бути в курсі останніх новин:

Реакція в Конгресі та серед експертів

У відповідь на лист 30-ти демократів, сенатор-демократ Ричард Блументаль оприлюднив наступну заяву у Twitter:

«Українці повинні знати однозначно – ми вас підтримуємо. Жодної наївної довіри до Путіна - воєнного злочинця, винного у геноциді. Жодного відступу у підтримці. Має бути збільшення підтримки зброєю, у гуманітарній та іншій допомозі. Путін – бандит, що знущається та розуміє тільки силу».

Блументаль також наголосив на тому, що українці досягають дивовижних успіхів на полі бою та самі мають вирішити, чи вести переговори та коли. «Замість того щоб підбадьорювати бандита, США повинні подвоїти підтримку», - додав сенатор Блументаль.

Українці повинні знати однозначно – ми вас підтримуємо. Жодної наївної довіри до Путіна - воєнного злочинця, винного у геноциді.
сенатор-демократ Річард Блументаль

Про двопартійну підтримку України наголошувала і спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі під час спільної прес-конференції з прем'єр-міністром Хорватії Андреєм Пленковичем в Загребі 24 жовтня.

"Підтримка України надходить від обох партій, обох палат [американського парламенту] - в Конгресі та в Сенаті - і це починається з нашого президента в Білому домі", - наголосила Ненсі Пелосі.

В експертному середовищі прозвучали заклики про відкликання листа. Про це, серед інших, пише публіцист Том Уотсон. Він також наголосив, що жоден із підписантів листа не поширив його на своїх сторінках у соціальних мережах.

Негативне ставлення до листа висловив і фінансист, засновник фонду Hermitage Capital Біл Брадуер.

«Це змушує мою кров кипіти. 30 демократів на чолі з конгресвумен Джаяпал закликають Байдена прирівняти до військової підтримки України (дипломатичну - ред). Вона хоче, щоб США винагородили Путіна за вбивчу агресію. Ми знаємо, до чого призводить умиротворення», - написав від у пості в Twitter. Згодом, після відкликання листа Браудер написав, що рішення про відкликання – "хороші новини".

Минулого тижня лідер опозиційної Республіканської партії в Палаті представників США Кевін Маккарті в інтерв'ю виданню Punchbowl News сказав: "Гадаю, під час рецесії ніхто не буде виписувати необмежені чеки Україні". Він закликав до більшої перевірки допомоги Україні. Деякі інші конгресмени-республіканці критикували допомогу Україні за те, що вона, буцімто, відволікає ресурси від внутрішніх потреб США.

Як повідомляв Голос Америки, спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі у відповідь заперечила твердження Маккарті: "Хтось заявив, що ми не даватимемо Україні необмежений чек, але ми ніколи не давали Україні необмежений чек, - зауважила Пелосі, повідомляють ЗМІ. - Тобто з цього можна зробити висновок, що ми не даватимемо допомогу, а це не так. І, що раніше виписували необмежений чек - неправда. Це сумлінна співпраця задля демократії та свободи у світі".

Дивіться також: 30 демократів закликали Байдена до дипломатії щодо України - пояснюємо

XS
SM
MD
LG