Спеціальні потреби

Запорука демократії – небайдужі, поінформовані громадяни


Доповідь американського документаліста Стівена Керрі (Curry)
Доповідь американського документаліста Стівена Керрі (Curry)

Якщо медіа не обговорюють важливі для країни речі, такі як вибори та політичних кандидатів, якщо люди не роблять про це документальних фільмів, якщо не ходять від дверей до дверей, розпочинаючи дискусію в суспільстві – це матиме негативні наслідки для рівня демократії в країні. Натомість, виправити ситуацію можуть поінформовані громадяни, яким небайдуже, що буде з їх містом чи країною.

Своїми роздумами про важливість для громадян мати доступ до повної та правдивої інформації про те, що відбувається в політичному житті суспільства, поділився американський документаліст Маршалл Керрі (Curry).

Його фільм «Вулична бійка» про вибори мера американського містечка Ньюарк був номінований на премію «Оскар» у категорії «Кращий повнометражний документальний фільм». Замість того, щоб переказувати, котрий кандидат, що обіцяє, Керрі показує тактичні прийоми до яких вдають учасники мерської гонки. Їх змагання піднімають питання демократії, влади та раси.

«Демократія вимагає того, щоб люди, виборці, преса підтримували її», – сказав Керрі. «Ті «вуличні» політичні технології, до яких вдавалися кандидати в моєму фільмі – це не те, що американці хотіли б показувати всім, це не та демократія, якої люди прагнуть, але в цьому суть – про такі випадки важливо говорити».

Складніше говорити про нерівних політичних кандидатів, коли один відпрацював на своїй посаді вже кілька строків, а інший тільки піднявся на політичну арену. Причина в тому, говорить Керрі, що у випадку першого, люди перестають бачити, що відбувається навколо і не сприймають будь-якої критики, вони просто роблять так, як говорить « свій кандидат».

«Більшість людей голосує за волею Божою, тобто, як вони відчувають, що буде правильно», – сказав Керрі. «Навіть, якщо всі факти говорять, що один з кандидатів корумпована, несправедлива людина, яка в той же час має сильну харизму і представляє себе, як «свій хлопець» – люди його підтримають попри будь-яку критику».

Політична гра на вразливих для суспільства темах

Кандидати політичних кампаній також можуть вдаватися до гри на найбільш вразливих темах для суспільства. Це робиться для того, щоб напевно викликати в свого електорату якусь емоцію, або розіграти цю карту проти свого супротивника, розповідає Керрі. Учасники політичних перегонів у його фільмі звернулися до однієї з найважливіших та делікатних тем для американського суспільства – расової нерівності.

Для містечка Ньюарк, де переважна більшість жителів афроамериканці, тема расової рівності дуже актуальна. Хоча обидва кандидати – чорношкірі, лунали звинувачення, що головний супротивний діючого мера «не досить чорношкірий».

«Говорилося: «Він навчався у Стенфорді та Єльському університеті, все свідчить про те, що він не представляє нашої громади. Він недостатньо чорношкірий», – розповідає Керрі. «Ми не знаємо, як насправді визначається раса. Виходить, що ми відправляємо дітей в школу, а коли вони отримують освіту – ми говоримо, що вони білі. Це вже була така маніпуляція, що далі важко придумати».

Медіа, як сторожовий пес демократичних виборів

Медіа відіграють важливу роль у процесі, коли людина робить вибір, за кого голосувати, адже в багатьох випадках саме вони відповідальні зате, щоб громадяни отримали достатньо інформації не тільки про обіцянки кандидатів, а і про їх попередню роботу. В той же час, журналісти, які працюють на виборах, повинні бути підготовленими.

З одного боку, легше працювати представникам відомих медіа-компаній, адже досить одного телефонного дзвінка і будь-який кандидат готовий зустрітися та розповісти про себе, але з іншого боку така інформація часто може не відображати реальної картини.

«Завжди потрібно бути обережним, якщо працюєш сам по собі, ти ніколи не знаєш, що може трапитися. Мені, наприклад, поліція побила камеру на вулиці посеред білого дня, але щоб захистити себе, журналісту важливо знати свої права, що йому дозволено, а що ні».

Керрі наголошує, що головне для журналіста пам’ятати, що він працює над матеріалом, про який людям буде цікаво знати. Тим паче, з розвитком Інтернет відео-платформ стало ще простіше зробити так, щоб якнайбільше людей подивилося матеріал.

XS
SM
MD
LG