Спеціальні потреби

Біткоїн – мейнстрім, чи мильна булька? Давайте розберемось.


З початку року криптолихоманка знову в центрі розмов фінансистів і тих, хто лише спостерігає за ринком. Особливо в Україні, яку західні ЗМІ назвали прихованим лідером криптореволюції.

Українці активно торгують криптовалютами і тримають в них свої заощадження. Лише минулого року чиновники задекларували мільйони доларів статків в криптовалютах.

Якщо курс біткоїна впаде, це боляче вдарить по Україні, де за даними Сіті банку, ринок біткоїна сягає 2,5% ВВП.

Давайте розберемося, чи мають криптовалюти шанс стати мейнстрімом офіційних біржових торгів, або ми маємо справу з черговою мильною бульбашкою, здатною поховати амбітні плани своїх фанатів і збагатити лише тих, хто першим інвестував і встиг швидко позбутись цього активу.

В основі криптовалют – справді революційна технологія – блокчейн - це запис операцій, що складається з закодованих блоків по типу ДНК. Система - децентралізована, тобто поєднує комп’ютери учасників у єдиний суперкомп’ютер. Блокчейн практично нереально зламати чи змінити. Застосування цієї технології не обмежується криптовалютами і має велике майбутнє.

А от на питання якою є справедлива ціна на криптовалюти – відповідь не очевидна. На відміну від цінних паперів, вони не підкріплені певним фінансовим потоком і на відміну від традиційних валют – за ними не стоїть держава-монополіст.

На тепер криптовалюти - це в основному спосіб заощадження, подібно до золота.

Для того, щоб криптовалюті стати ще й засобом платежу потрібна нова технологічна революція, адже учасники ринку скаржаться, що зараз проведення операцій вимагає великої кількості енергії і сплати значної комісії.

Все ж, це не зупиняє експериментів з платежами. Зараз в Україні за криптовалюту можна і заправитись і навіть купити Instagram знаменитої Київської перепічки.

Однак, майбутнє криптовалют не таке й радісне. Головна криптовалюта Біткоїн останнім часом втратила біля половини своєї вартості, знизившись зі свого пікового значення в грудні в 19 тисяч доларів США за біткоїн до менш ніж 10 тисяч доларів на кінець січня.

Падіння курсу пов’язують з посиленням регулювання ринку. Держави схопились за голову намагаючись очистити ринок від криміналітету. Слабке регулювання ринку і відносна анонімність привабили міжнародну злочинність. А такі держави як Росія намагаються використати ринок, щоб обійти міжнародні санкції.

Вже в травні Велика 20-ка планує розглянути питання регулювання ринку криптовалют. Південна Корея та Китай, колись центри криптолихоманки, оголосили про обмеження біржової торгівлі, Франція та Німеччина планують напрацювати спільну модель регулювання криптовалют і оголосити її вже в травні.

Міністерство фінансів США та податкова США оголосили про розробку методів протидії відмиванню коштів через криптовалюти.

І перед криптовалютами зараз є вибір – або запропонувати модель, що обмежить можливості використання технологій для злочинності, або полишити спроби стати мейнстрімом біржових торгів.

Оксана Бедратенко - економіст, журналіст "Голосу Америки".

Дивіться також: Час-Тайм. Як витрачається американська допомога? Інтерв’ю Полторака

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG