Спеціальні потреби

Київ з тривогою стежить за «фінансовим штормом» на Кіпрі


Фінансова криза на Кіпрі загрожує стабільній роботі економіки України. Про це в ексклюзивних коментарях Російській службі «Голосу Америки» говорять провідні українські експерти.

За словами економіста, колишнього міністра економіки Віктора Суслова, на 1 січня 2013 Кіпр залишався основним інвестором в економіку України.

«Протягом 2012 року з Кіпру було проведено прямих іноземних інвестицій в акціонерний капітал України на суму понад трьох мільярдів дев'ятсот мільйонів доларів. За роки незалежності України з Кіпру в національну економіку було інвестовано сімнадцять мільярдів доларів або 32% від обсягу всіх іноземних інвестицій. Звичайно, це були гроші не кіпрських бізнесменів, а українських олігархів і великих фінансово-промислових груп, які виводилися з України, а потім поверталися назад у вигляді інвестицій», - говорить Віктор Суслов.

Улюблений острів олігархів

Острів Кіпр Віктор Суслов називає «тихою і улюбленої офшорної гаванню» російських і українських олігархів. Однак сьогодні кіпрський уряд, за словами українського економіста, в боротьбі за виживання, робить, часом, непослідовні кроки, які можут остаточно підірвати довіру інвесторів до банківської системи острова.

«У кіпрського уряду з'явилося бажання скористатися частиною депозитів вкладників. Банківська система будується на довірі - і зачепити ці депозити, значить, зруйнувати цю довіру, яка створювалася Кіпром протягом десятків років бездоганної роботи фінансових механізмів країни. Фактично, приректи економіку Кіпру на дефолт і важку кризу. І, незважаючи на те, що закон не прийнятий, довіра підірвана, операції, згідно із заявою Центробанку Кіпру, заморожені, розрахунки не проводяться до 26 березня», - зазначає Віктор Суслов.

Нагадаємо, що минулого тижня політичне керівництво Кіпру заявило про бажання обкласти одноразовим податком вклади в місцевих банках. З депозити до 100 тисяч євро планувалося списати 6,75%, від 100 тисяч і більше євро - 9,9%.

Там повинні бути гроші груп компаній Рината Ахметова, Віктора Пінчука, Сергія Тігіпка, і, ймовірно, Ігоря Коломойського. Ці групи компаній можуть серйозно постраждати від кіпрського кризи
Там повинні бути гроші груп компаній Рината Ахметова, Віктора Пінчука, Сергія Тігіпка, і, ймовірно, Ігоря Коломойського. Ці групи компаній можуть серйозно постраждати від кіпрського кризи.
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства

«Думаю, що після таких заяв і спроб подібним чином вести боротьбу з кризою, кіпрській стороні не вдасться в повному обсязі відновити довіру до своєї банківської системи, - вважає Віктор Суслов. - Російські і українські олігархи всіма можливими способами спробують повернути свої гроші, оскільки уряд Кіпру показав, що він може, в односторонньому порядку, піднімати питання про конфіскацію власності».

Капітали і їх «національність»

Віктор Суслов не виключає того, що українська економіка незабаром відчує на собі всі наслідки фінансової кризи на Кіпрі.

«Багато українських підприємств не зможуть проводити платежі, оскільки їхні грошові маршрути налагоджені через кіпрські банки і компанії. Це викличе перебої у відвантаженнях товару та експорту, призведе до відпливу капіталу з України, загальмує процеси приватизації, вдарить по курсу гривні», - наголошує Віктор Суслов.

Економіст, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін називає ряд прізвищ українських мільярдерів, підприємства яких, за його словами, ведуть фінансову діяльність, використовуючи пільгове оподаткування Кіпру.

«Там повинні бути гроші груп компаній Рината Ахметова, Віктора Пінчука, Сергія Тігіпка, і, ймовірно, Ігоря Коломойського. Ці групи компаній можуть серйозно постраждати від кіпрського кризи», - говорить Олег Соскін Російській службі «Голосу Америки».

За його підрахунками, в зоні ризику на Кіпрі виявилися капітали на суму близько шістдесяти мільярдів доларів. Більша частина цієї суми, на думку економіста Олега Соскіна, має російське, українське чи білоруське походження.

Про «сполучені посудини»

«Ситуація виглядає так, як ніби-то, економіки колишніх республік Радянського Союзу і маленького острова Кіпр - це сполучені посудини. Олігархи, ухиляючись від оподаткування в Росії, Україні чи Білорусі, відкачують гроші з національних економік на Кіпр, а потім повертають їх в країну походження у вигляді західних інвестицій», - підкреслює Олег Соскін.

На питання про те, чи є в кіпрських банках гроші родин, пов'язаних з президентом Віктором Януковичем чи прем'єр-міністром Миколою Азаровим, він говорить негативно: «Гроші цих «сімей» потрібно шукати в інших офшорах. Сьогодні вони потирають руки, оскільки виявилися завбачливими і не робили ставки на Кіпр», - стверджує Олег Соскін.

Втім, Олег Соскін критично оцінює дії керівництва Кіпру, яке 20 березня в пошуках фінансової підтримки звернулося до уряду Росії.

«Кіпрське керівництво виявилося слабким. Воно, не виконавши рекомендації Європейського Союзу, без санкцій, зайнялося самостійними пошуками допомоги. Кіпру потрібно було діяти як Греція, Іспанія або Португалія. Незважаючи на тяжке становище - ці країни не порушили правил Європейського Союзу, не почали кидатися з одного боку в бік, простягаючи руку то до Москви, то до Брюсселя», - говорить Олег Соскін.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG