Спеціальні потреби

2011-ий – один з найгарячіших років за всю історію метеоспостереження


До початку зими залишився один день, а стовпчик термометра в американській столиці показує 18 градусів тепла за Цельсієм. Хоча це і не є рекордом, зазвичай, температура в цю пору року не піднімається вище 11 градусів.

2011-ий рік увійшов у десятку найгарячіших років за усю історію, відколи людина веде спостереження за погодою. Про це йдеться в оприлюдненому у вівторок звіті Світової метеорологічної організації ООН. Експерти також зауважують, що 13 з 15 найспекотніших років за останні 150 років були зафіксовані після 1997-го року.

Висновки фахівців були представлені делегатам кліматичної конференції ООН, яка розпочалася у понеділок в Південно-Африканській Республіці. У місто Дурбан на конференцію, яка триватиме до 9-го грудня, з’їхалися представники понад 190 країн світу. Вони обговорюватимуть дії, необхідні для запобігання та подолання наслідків зміни клімату.

Більшість вчених вважає, що причиною зміни клімату є збільшення парникових газів в атмосфері – як у результаті випарування води, так і через спалення палива.

Приблизно з 1850-их відбулося збільшення температури на планеті на 0,8 градуса за Цельсієм», – пояснює вчений-кліматолог Тодд Сенфорд.

Протягом дня зміну температури на один градус важко і помітити. Утім наслідки від такої зміни – величезні, каже він:

«Аби це було легше зрозуміти: різниця в середній температурі за часів останнього Льодовикового періоду, коли більшість території Північної Америки була покрита льодом в півтори кілометра товщиною, і зараз – всього 5-6 градусів за Цельсієм».

Альден Меєр, директор стратегії клімату в Спілці занепокоєних науковців, каже, що глобальне потепління спричиняє збільшення кількості стихійних лих на планеті:

«Паводки стають все частішім явищем. Екстремальні зливи поєднуються з посухами в різних регіонах планети. Різниця може бути величезна, але ми бачимо, що кількість стихійних лих збільшується в США і у всьому світі».

Дослідження ООН показує, що від зміни клімату найбільше страждають найбідніші країни.

«Як правило, ці країни мають засушливий клімат і їх найбільш вражає екстремальна погода – посухи, тайфуни, зменшення родючості ґрунту, спустошення лісних та водних ресурсів», – каже політичний радник Програми розвитку ООН Вільям Орме.

Зусилля щодо зменшення викидів парникового газу в атмосферу поки що не дали помітного результату.

«Минулого року стався найбільший стрибок в обсязі викидів парникового газу за всю історію», – пояснює Сенфорд.

Знімки супутників НАСА показують, що зміни активності сонця лише незначним чином впливають на температуру на планеті. І абсолютна більшість кліматологів погоджується, що саме людська діяльність впливає на зміну клімату. Утім, вони не мають повного розуміння, як саме це відбувається.

Фред Сінгер належить до так званих скептиків. Він каже, що не існує достатньо доказів того, що людська діяльність, зміна клімату та її вплив на екологію пов’язані між собою:

«Уявіть, що мої опоненти помиляються. Вони змушують нас зробити величезні економічні жертви, які призведуть до ще більшої бідності у світі».

Інші вчені кліматологи з цією думкою не погоджуються. Альтернативні джерела енергії, кажуть вони, можуть одночасно і зберігати навколишнє середовище, і створювати достаток.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG