Спеціальні потреби

Чи ефективна сучасна українська зброя проти російських танків на Донбасі


Український протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
Український протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»

Полювання за російськими танками. Поки бійці Збройних сил України тільки освоюють нещодавно отримані американські комплекси «Джавелін», сучасна протитанкова зброя українського виробництва вже надходить до армії. Військові в зоні бойових дій показали журналістам проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії – з чим тепер готові зустрічати бронетехніку угруповань «ЛНР» і «ДНР». Сильні та слабкі сторони новинок – у матеріалі.

Кінець травня 2018 року. Військовий полігон в Чернігівській області – саме тут пройшли поки єдині публічні випробування американського комплексу «Джавелін» в Україні. Вже тоді президент Петро Порошенко заявив: на Донбасі нова зброя з’явиться тільки в разі масштабного наступу противника.

І хоча ситуація на лінії фронту кардинально не змінюється, російська бронетехніка на Донбасі все одно б’є по українській армії.

Позиції українських військових в районі окупованого Докучаєвська. Боєць з позивним «Док» показує наслідки обстрілу: «Весь оцей викорчуваний ліс – це все, що залишається після того, як стріляє танк. Ось бачите, цей канал – його проробив танк», – показує боєць.

Наслідки танкового обстрілу з боку бойовиків
Наслідки танкового обстрілу з боку бойовиків

Бронемашина більше години безкарно поливала снарядами українських військових. Один з пострілів припав на бліндаж, де була обладнана їдальня. Товариші по службі врятувалися дивом, розповідає «Док».

«Як самі можете спостерігати – що залишилося від нашої їдальні. Розпакувало весь дах на ній», – каже боєць.

Залишки їдальні бійців
Залишки їдальні бійців

Як в такій ситуації військовослужбовці ЗСУ можуть ефективно боротися з бронею супротивника?

Бійці 93-ої механізованої бригади, яка зараз виконує завдання в зоні бойових дій, погодилися показати журналістам Донбас.Реалії своє новітнє озброєння.

Зброя, яку ще донедавна демонстрували хіба що на спеціалізованих виставках або під час випробувань на полігонах далеко від лінії фронту – тепер на Донбасі.

Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»

Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
Переносний протитанковий ракетний комплекс призначений для знищення всіх видів сучасної бронетехніки

«Переносний протитанковий ракетний комплекс призначений для знищення всіх видів сучасної бронетехніки, з усіма різновидами броні: з рознесеною бронею, з динамічним захистом. Ракети, які поставляються на озброєння – тандемно-кумулятивні: перший заряд пробиває динамічний захист, а другий заряд пробиває вже броню, тобто звільняє собі прохід», – розповідає оператор ПТРК «Стугна-П» із позивним «Челентано».

Ще один важливий фактор – безпека. Зазвичай, перебуваючи під час пострілу біля комплексу, оператор ПТРК дуже ризикує. Але після появи «Стугни» – все змінилося.

«Стугна-П»
«Стугна-П»
Установка управляється дистанційно

«Установка управляється дистанційно. Оператор розмотує кабель: 25 метрів, 50 метрів, ховається кудись в укриття і звідти веде вогонь по ворожих цілях», – пояснює боєць із позивним «Челентано».

Але у нової української зброї є і слабкі сторони. Наприклад, для переміщення «Стугни» потрібні одразу три людини.

З невеликих мінусів – це вага, вона все-таки важка. І для цього вона встановлена на машину

«З невеликих мінусів – це вага, вона все-таки важка. І для цього вона встановлена на машину. Тобто під’їхали, відстрілялися, швиденько зібралися, сів оператор в машину з водієм і швидко поїхав з місця. Це той же час, а час – це життя», – каже боєць «Челентано».

боєць із позивним «Челентано»
боєць із позивним «Челентано»

Є у комплексу і зовсім несподівані властивості. Потужна оптика «Стугни» перетворила ПТРК в зручний спостережний пункт, звідки можна спостерігати за противником в радіусі декількох кілометрів – як вдень, так і вночі.

Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»

На цьому поповнення в арсеналі бійців не закінчуються. Мобільний «Корсар» – альтернатива важковаговій «Стугні».

Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»
Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»

«Мінімальна висота, мінімальна помітність і найважливіше – ви бачили наскільки легко він переноситься. Тобто одна людина з триногою, з тубусом і апаратурою управління спокійно може здійснювати пуск», – розповідає командир батареї протитанкових керованих ракет із позивним «Серафим».

У той же час, бійці не приховують – сучасне українське протитанкове озброєння на Донбасі досі рідкість. Переважно протитанкову оборону, як і раніше, тримають застарілі радянські зразки.

«Корсар»
«Корсар»

«От ціль уже, ти бачиш її, натискаєш на спуск і ніякої реакції. Іноді не працює ракета. Не сходить», – каже військовослужбовець ЗСУ із позивним «Бобер».

Радянська зброя досі на передовій: «Фагот»

Боєць з позивним «Бобер» – оператор радянського протитанкового комплексу – «Фагот». Саме ці екземпляри – основа протитанкового щита ЗСУ на Донбасі.

Бувають такі випадки, що чіпляється дріт за щось, наприклад, за гілку дерева і ракета комплексу «Фагот» стає некерованою

«Ракета наводиться і сигнал йде по дроту. Бувають такі випадки, що чіпляється дріт за щось, наприклад, за гілку дерева і ракета стає некерована. Може вгору полетіти, може повернутись назад», – каже військовослужбовець ЗСУ із позивним «Бобер».

Час «Фагота» давно минув, кажуть бійці. Те, що колись було ефективним, зараз – час списувати.

Радянський ротитанковий комплекс «Фагот»
Радянський ротитанковий комплекс «Фагот»

Дізнатися рік виготовлення ракети досить просто. Для цього на контейнері є спеціальне маркування. Наприклад, один з них був випущений в січні 1985 року. Тобто більше 30 років тому. І термін придатності цієї ракети вже закінчився.

В умовах постійного недофінансування, українським військовим залишається тільки фантазувати, як би змінилася ситуація на передовій, якби вони мали вдосталь сучасних протитанкових засобів.

За високої насиченості такими ракетами, застосування якоїсь бронетехніки було б смертельно небезпечно з боку противника

«Зразків цієї техніки ще закуплено мало. За високої насиченості такими ракетами, застосування якоїсь бронетехніки було б смертельно небезпечно з боку противника. На цій дальності не були присутні б ні БМП, ні вся решта техніки. У них би просто не було можливості стріляти, навіть якби вони знаходилися в укриттях», – наголошує командир батареї протитанкових керованих ракет з позивним «Серафим».

Боєць із позивним «Серафим»
Боєць із позивним «Серафим»

Скільки ж всього закупили для української армії сучасних вітчизняних ПТРК – невідомо. У Генштабі заявляють – інформація секретна і розголосу не підлягає.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: ​У Києві відкриється центр, в якому бійці, зможуть отримати психологічну консультацію за стандартами США

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG