Спеціальні потреби

Права дітей під прицілом війни


1 червня – Міжнародний день захисту дітей. Як змінились завдання щодо дітей в Україні під час бойових дій?

Київ – Евакуація з місць бойових дій, психологічні травми дітей-переселенців та забезпечення ліками дітей з особливими потребами із окупованих територій. Такі нові виклики для захисників прав дітей в Україні з’явилисьчерез збройний конфлікт на Донбасі. Вирішення цих проблем потребує нових підходів і змін законодавства, кажуть експерти.

Найбільшою проблемою для дітей з інвалідністю від початку АТО стало те, що не була продумана система евакуації із зони бойових дій. А це суперечить 11 статті в Конвенції ООН по правах інвалідів, розповідає Тетяна Баранцова, голова Ради громадських організацій переселенців з інвалідністю. Наступним викликом стала неможливість отримати необхідні ліки – не тільки на окупованих територіях, а й загалом по Україні.

Досі більшість сімей не внесені в бюджет по тимчасовому місцю проживання. Ліки не отримують навіть «найскладніші» діти з онкозахворюваннями
Тетяна Баранцова

«Люди, сім’ї з дітьми з обмеженими можливостями «відносились» до місцевих бюджетів – з нього надавались кошти для необхідних препаратів. Коли почалась війна, вони вже не могли отримувати там медичну допомогу. Але коли вони виїхали з «території війни», виявилось, що вони не можуть її отримувати і на території, де нема війни. І досі більшість сімей не внесені в бюджет по тимчасовому місцю проживання. Ліки не отримують навіть «найскладніші» діти з онкозахворюваннями» – каже Тетяна.

За словами жінки, для психологічних травм, яких нині зазнають багато дітей в Україні, є широкий спектр причин: жахіття бойових дій, вимушений переїзд, розлука з батьками, зміна місця та часто несприйняття у новому колективі.

Координатор гуманітарного напрямку благодійного фонду «Восток-SOS» Cвітлана Тарабанова говорить також, що цього року порушили право дітей на навчання – не всі діти змогли потрапити на іспити через те, що їх не пропустили на блокпостах – як сепаратистських, так і українських.

«Хто каже, що якось не належним чином була оформлена перепустка, хто каже що не встигли…Але вважали, що це діти і їх пропустять. Але вони їх просто розвернули назад. Хоча ще є можливість до 9 червня скласти іспити, але ці перепони… У дітей і так є купа проблем. Це неприпустимо» – вважає громадська активістка.

Діти потерпають від дітей

Щораз дають про себе знати проблеми дітей-переселенців – від довжелезної черги у дитячий садочок до проблем цькування дітей у школах.

Це ж наша з вами задача – дорослих, щоб якось домовитись з дітьми, провести якісь виховні заходи
Світлана Тарабанова

«Буквально на днях із Запорізької області нам телефонувала мама, яка каже, що її дочка потерпає від знущання і образ від однолітків, а вчителі закривають на це очі. Ми звернулись до запорізького відділу освіти, вони пообіцяли розібратись з цим випадком. Але одразу сказали, «ви ж розумієте, там діти». Але це ж наша з вами задача – дорослих, щоб якось домовитись з дітьми, провести якісь виховні заходи, щоб вони більше так не робили», – каже Світлана Тарабанова.

А Зінаїда Легова, вчителька молодших класів у Мелітополі Запорізької області розповідає, що в її класі навчається три дитини, які переселились із зони АТО. Різниці між ними і мелітопольськими школярами вчителька не бачить.

Вони так всі переплелися і не відчуваємо ми різниці
Зінаїда Легова

«Подивишся оком, і не скажеш, що ці діти з АТО, а ці з Мелітополя. Вони так всі переплелися і не відчуваємо ми різниці. В принципі, вони прийшли всі в перший клас, і дивилися один на одного здивовано, тому що всі вони не знали один одного. Вони добре сприйняли і колектив, і немає такого, «Я не хочу стояти, не буду», – ні, взялись за руки і пішли», – каже пані Зінаїда.

Позитивні зрушення

Активісти помічають, що на «дитячі проблеми» люди звертають увагу дедалі більше. Про це свідчить робота численних організацій, які долучаються до їх вирішення. Так, волонтер Світлана Тарабанова зауважує, що серед іншого, позитивним кроком є законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», зауважує Світлана Тарабанова. Наприклад, там є важлива норма про «Захист дітей під час воєнних дій чи збройних конфліктів». Також законопроект передбачає, що дітей, які прибули без супроводження дорослих, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування влаштовуватимуть у сім’ї і спеціальні заклади, де вони зможуть отримати всю необхідну допомогу. Також документ визначає кримінальне покарання для осіб, винних у залученні дітей до участі у воєнних діях.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG