Спеціальні потреби

Діаспора профінансувала реабілітаційний центр у Львові


У Львові відкрили реабілітаційний центр імені Маркіяна Паславського. Тут проходитимуть реабілітацію вояки АТО, які втратили на війні руку чи ногу. Українець американського походження Маркіян Паславський народився в Нью-Йорку, а загинув у боях за Іловайськ. Реабілітаційний центр імені героя створений завдяки пожертвам української діаспори Америки. На відкритті побувала наш кореспондент Оксана Лігостова.

«Міна десь метрів 10 від мене впала, і осколком мені вирвало повністю коліно».

Львів’янин Володимир Кута втратив ногу на фронті, на блокпості під Луганськом. Це сталося торік у січні, а сьогодні ветеран АТО уже повернувся до повноцінного життя: поновився на роботі електрика, виховує з дружиною двох діточок і майже призвичаївся ходити на протезі. От тільки складно, – скаржиться він, – кермувати автівкою. Механічна нога часом «тупить», коли треба натиснути на педаль.

Тож Володимир зрадів, дізнавшись, що при львівському заводі, де йому робили протезування, з’явився сучасний реабілітаційний центр із симуляторами автоїзди. Каже – потренується і зможе знову сісти за кермо.

Тут у новому реабілітаційному центрі є все для того, щоб ветеран із протезом руки чи ноги зміг відновити втрачені побутові навички і не почувався безпорадним інвалідом. Тренажери, щоб заново вивчитись ходити, тенісний стіл і боксерська груша, щоб тримати м’язи в тонусі, кімната ерготерапії, щоб тренуватися нарізати штучною рукою хліб чи відкрити дверний замок.

Ідея створити тут, при Львівському протезному заводі, реабілітаційний центр для поранених АТОшників належала волонтерам. Гроші, щоб відремонтувати колишні занедбані складські приміщення заводу і закупити все необхідне обладнання, зібрала українська діаспора Сполучених Штатів. Кошторис проекту склав 40 тисяч доларів.

Говорить Вікторія Воронович з «Міжнародного альянсу братської допомоги»:

«Ми зібрали гроші, побудували реабілітаційний центр. Тут абсолютно все було побудовано за гроші громади, від ремонту до обладнання, утеплення... все за гроші наших українців в Америці».

Реабілітаційний центр назвали іменем Маркіяна Паславського – американця українського походження, який два роки тому загинув у боях під Іловайськом. На відкриття центру його імені до Львова прилетіли з Нью-Йорка сестра і мати. Кажуть – Маркіян пишався б тим, що його ім’я послужило добрій справі.

Сестра героя, Олена Паславська, каже:

«Не можу дочекатися, щоб вернутися до діаспори в Америці і показати їм знімки... Діаспора щедро давала дарунки і продовжує давати. Їм важне знати, що то йде на добру ціль тут. Вони готові допомогти воякам, які йдуть на фронт. І бути щедрими... Мій брат дуже скромна була людина. Але така ініціатива йому б дуже сподобалася, був би дуже гордий».

Орися Паславська, мати героя, розповідає про щедрість українців США:

«Я зараз приїхала з Америки, то як там хто чує, що щось таке створилося, то люди із захопленням радо помагають фінансово, хто скільки може, на ту ціль».

А побратими з батальйону «Донбас» добрим словом згадують «Франка» – таким був позивний Маркіяна. Війна триває, – кажуть вони, – і реабілітаційний центр, що носить ім’я полеглого товариша, допоможе багатьом живим. Про це каже ветеран АТО Максим, позивний «Лекс»:

«Недавно ще один наш бойовий товариш був тяжко поранений, йому відірвало обидві ноги. Ми їхали на відкриття цього центру і думали: ось є такий центр, тепер ми знаємо, що у нашого друга будуть ноги».

Дивіться також: Ось як отримати статус біженця у США

Ось як отримати статус біженця у США. Відео.
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

XS
SM
MD
LG