Спеціальні потреби

Солодкі дині стали причиною спалаху смертельної інфекції лістеріозу у США


З американських магазинів терміново вилучають усі запаси солодких мускусних динь, які стали причиною поширення смертельної для людей бактерії лістерії. Експерти вважають, що джерелом поширення інфекції стала ферма в штаті Колорадо, де протягом багатьох років вирощуються дині мускусні дині найкращої якості. Власник сімейного бізнесу Ерік Дженсен, фермер у четвертому поколінні, лише безсило спостерігає, як знищується весь його цьогорічний врожай. Він не знає, звідки на фермі взялася бактерія лістерії.

Досі диня вважалася безпечним овочем. Бактерії важко потрапити у середину плоду через його тверду зовнішню оболонку. Втім фахівці кажуть, що зараження могло відбутися де завгодно. Наприклад, на полі, через воду чи ґрунт. Бактерію могли принести з собою сезонні робітники. Лістерія могла потрапити у дині під час пакування, або неналежного зберігання у холодильнику.

Коли бактерія лістерії потрапляє у середину продукту її звідти важко видалити. Бактерія дуже стійка у довкіллі, добре переносить низькі температури, здатна розмножуються при температурі побутового холодильника, а при кип'ятінні гине лише через 3-5 хвилин. Для людини лістеріоз особливо небезпечна хвороба. Бактерія викликає запалення мозкових оболонок і часом зараження крові. Близько чверті усіх людей інфікованих бактерією лістерії – помирають.

Американські експерти кажуть, що подібна інфекція могла потрапити не лише у дині, а у що завгодно. У сучасному світі харчі щодня перевозяться на значні відстані, часто з одної країни в іншу. Дуже важко забезпечити контроль за їх якістю на кожному етапі їх виробництва, переробки та транспортування.

У типовому продуктовому магазині у передмісті Вашингтона полиці забиті товарами з усього світу. За словами власника магазину, більшість сухих чи консервованих продуктів, які там продаються - імпортуються з Китаю, Тайваню, Гонконгу та Сінгапуру.

Через активне переміщення товарів через кордони, останніми роками світ став свідком багатьох спалахів інфекційних хвороб, що передаються через продукти. Заражені сальмонелою томати у США та Мексиці, смертельна кишкова паличка у європейських овочах, забруднене молоко у Китаї.
Чи можливо завадити спалахам харчових інфекцій, якщо кожна країна має різні стандарти до безпеки харчів, а у деяких країнах ці стандарти існують лише на папері?

У Сполучених Штатах запропонували можливе рішення. Уряд США, спільно з Мерілендським університетом започаткував програму тренування фахівців з різних країн, щоб навчити їх вчасно розпізнавати інфекцію, та зробити стандарти безпеки в цих країнах універсальними з тими, які прийняті у США. Американці планують щороку навчати близько двохсот закордонних спеціалістів, які, повернувшись у свої країни будуть навчати місцевих фахівців.

Але цього може бути замало, наголошують автори програми, адже останнім часом торгівля між країнами стрімко зростає. Лише за останнє десятиліття експорт продуктів з Африки та Азії збільшився на понад 200%, а з Південної Америки на 100%. Втім, те, що узгодження стандартів безпеки відбувається, а фахівці мають можливість обмінюватися між собою досвідом, дозволяє авторам програми сподіватися, що принаймні частково нових смертельних спалахів харчових інфекцій у світі вдасться уникнути.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG