Спеціальні потреби

Брюссель дав Румунії урок демократії


Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Брюссель – Європейська комісія застосувала доволі суворі формулювання на адресу Румунії, запропонувавши її лідерам навести вдома конституційний лад. Критику на адресу цієї держави оприлюднили у новому звіті про стан правових реформ, боротьби із корупцією й організованою злочинністю у Румунії та Болгарії. Водночас на адресу Софії від голови Єврокомісії теж надійшло зауваження, що Брюсселю від Болгарії потрібні переконливі приклади боротьби із корупцією та криміналітетом.

Наймолодші країни-члени ЄС – Румунія та Болгарія – ніяк не наведуть лад у себе вдома із корупцією та організованою злочинністю. П’ять років минає з часу їх приєднання до співдружності європейських держав, але Софія та Бухарест і далі пасуть задніх. Навіть більше: останнім часом Румунія рішуче відступає від демократичних принципів, а у спроможності її лідерів поліпшити становище у себе вдома експерти Єврокомісії висловлюють сумніви.

Брюссель рішуче засудив дії уряду прем’єр-міністра Віктора Понти щодо імпічменту президента Траяна Бесеску, зміни омбудсмена і обмеження повноважень румунського Конституційного Суду. Сам імпічмент президента Румунії Траяна Бесеску можуть ухвалити на референдумі 29 липня.

Корупцію як головну проблему визнають 90 відсотків румунів

Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу каже, що треба відновити повноваження Конституційного суду до проведення референдуму.
Події в Румунії похитнули нашу довіру. Спростування судових рішень, підрив діяльності Конституційного Суду, скасування встановлених процедур та ключових засобів стримування і противаги – все це ставить під сумнів відданість румунського уряду принципам верховенства права
Баррозу

Політики та партії не повинні тиснути на суддів перед ухваленням рішень та не мають їх переслідувати за рішення, які політикам не до вподоби, – додає президент Баррозу. За статистикою, 90 відсотків населення Румунії вважають корупцію головною проблемою суспільства.

Невиконання рекомендацій – втрата фінансової підтримки

Єврокомісія з огляду на картину, що вимальовується у румунському політичному житті, ухвалила низку рекомендацій, виконати які без зволікань офіційний Бухарест закликали також інші євроустанови, зокрема, Європарламент.

У Бухареста є час до кінця року для скасування політичних рішень, несумісних з європейськими принципами. Саме наприкінці осені Єврокомісія має оприлюднити наступний звіт щодо ситуації у цій країні.

Щодо Болгарії у євроустановах також немає приводу для особливих похвал. Від офіційної Софії вимагають ухвалення конституційних поправок для поглиблення незалежності та прозорості правової системи. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу зауважує: від Болгарії потрібні переконливі приклади боротьби із корупцією та злочинністю.

Обидві держави усвідомлюють, що у разі невиконання умов Брюсселя їх можуть позбавити європейської фінансової підтримки. Болгарія вже мала такий прецедент минулими роками. До того ж невідповідність європейським нормам може ще надовго відкласти приєднання цих держав до Шенгенського простору.
XS
SM
MD
LG