Спеціальні потреби

Експерти у Вашингтоні проаналізували ситуацію в Україні


Американські експерти пильно стежать за тим, що відбувається в Україні після приходу президента Віктора Януковича до влади. І якщо одні занепокоєні згортанням демократичних свобод, інші переконують, нещодавні інциденти з журналістами та громадськими діячами скоріше є одиничними випадками і не означають, що країна скочується у бік авторитаризму.

Дискусія була організована Інститутом Брукінґса у Вашингтоні - одним з найвідоміших мозкових центрів Америки. До думок його експертів прислухаються далеко за межами Вашингтона. Лейтмотивом дискусії було - куди рухається Україна за влади президента Януковича?

Фотогалерея події

У заліне було жодного вільного стільця. Відвідувачі конференції сиділи навіть на підвіконнях. Серед запрошених були два колишніх американських посли до Києва, а також близько десятка провідних фахівців, які займаються Україною. Дискусія була запеклою, адже думки розділилися. Експерт Надія Дюк щойно повернулася з Києва. Вона сконстатувала, що демократія, а особливо свобода слова під загрозою.

«Це ще не стало системним, але є небезпека, що так станеться. Перші сто днів Януковича були схожими скоріше на тактику «бути не Ющенком», ніж на продуману стратегію щодо того, куди має рухатися Україна».

Експерт Фонду Маршала і колишній високопосадовець в адміністрації Буша-молодшого Дейвід Креймер додав, що Харківські угоди щодо базування російського флоту можна зрештою відмінити, але відновлювати демократію в Україні буде набагато важче. Креймер побоюється, що офіційний Київ може не встояти перед спокусою перейняти кілька російських рецептів утримання влади.

«Росіяни не штовхають Україну бути більш демократичною і поважати права людини. Росіяни, виправте мене, якщо я помиляюся, кажуть – наслідуй наш приклад. Якщо ти хочеш лишитися при владі, ти мусиш контролювати медіа. Ти мусиш переконатися, що результати виборів передбачувані. Україна не обов’язково піде цим шляхом, але я думаю є небезпека, що українська влада може дещо перейняти з російської моделі».

Експерти-оптимісти тим часом не вірять, що Україна може звернути з шляху до демократії. Випадок з німецьким експертом Лянґе, якого десять годин тримали в Бориспільському аеропорту, та інцидент СБУ із ректором Католицького університету – вони скоріше називають одиничними непорозуміннями. Колишній посол США в Україні, нині віце-президент Інституту миру США, Вільям Тейлор переконаний, український президент уже виправляє свої помилки.

«Коли я працював в Україні, я часто з ним спілкувався. І я переконаний він дослухався до мене, до моїх колег. Я переконаний, що в нього є бачення України як демократичної, економічно орієнтованої на Європу країни. І я думаю, що він вже визнав деякі помилки».

Поділяє думку Тейлора і експерт Атлантичної ради США Адріан Каратницький.

«Україна має певні атрибути наростаючої демократії і я думаю їх дуже важко розхитати, хоча не виключаю, що в цьому уряді є люди, які мають антидемократичні погляди».

В одному експерти дійшли згоди – найкраще, що можуть зробити зараз Сполучені Штати – це ще потужніше лобіювати Україну в об’єднаній Європі і частіше спілкуватися з українськими урядовцями.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG