Спеціальні потреби

Вбити Литвиненка міг наказати особисто Путін - результати розслідування у Великій Британії


"Віддати наказ міг особисто Путін" та інші знахідки розслідування вбивства Литвиненка. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

"Віддати наказ міг особисто Путін" та інші знахідки розслідування вбивства Литвиненка. Відео

Британська Феміда заявляє: вказівку вбити колишнього російського шпигуна Литвиненка, радше за все, дав особисто Путін

Президент Росії Володимир Путін, ймовірно, особисто схвалив вбивство колишнього агента Федеральної служби безпеки Олександра Литвиненка радіоактивним полонієм-210 в Лондоні.

Такими є висновки громадського дізнання, що були опубліковані у четвер у Великобританії. Британські правоохоронці переконані – підозрювані в скоєнні злочину Дмитро Ковтун та Андрій Луговий не мали причин вбивати колишнього російського шпигуна Литиненка. Відтак, радше за все, діяли за наказом голови ФСБ Миколи Патрушева і за вказівкою президента Росії Володмира Путіна.

Щоб убити Литвиненка, за даними британського слідства, Дмитро Ковтун та Андрій Луговий у 2006-му році здійснили мініатюрний терористичний акт в центрі Лондона. Литвиненко всього лишень випив чаю, в який уже був доданий страшний радіоктивний яд – полоній-210. Після чаю чоловік гаснув на очах у безпорадних медиків і рідних три тижні. Його вдова Марина Литвиненко добивається справедливості ось уже майже десятиліття. Оголошення висновків громадського дізнання для неї особисто стало радісною звісткою.

«Я, звичайно, дуже задоволена, що слова мого чоловіка, який на смертному ложі звинуватив у своїй смерті Володимира Путіна, були доведені в англійському суді, що славиться своєю незалежністю та справедливістю, - прокоментувала заяву слідства Марина Литвиненко. – А тепер настав час діяти і Дейвіду Камерону. Я закликаю його вигнати з Великої Британії всіх російських розвідників – чи то з ФСБ, яка була причетна до вбивства Саші, чи то з інших інституцій, які базуються в лондонському посольстві».

Відповідь Дейвіда Камерона не забарилася. З його слів, британський уряд і раніше знав про те, що саме відбулося. Й саме тому вислав російських дипломатів й відмовився співпрацювати з російською розвідкою.

Я, звичайно, дуже задоволена, що слова мого чоловіка, який на смертному ложі звинуватив у своїй смерті Володимира Путіна, були доведені в англійському суді, що славиться своєю незалежністю та справедливістю
Марина Литвиненко

«Ми маємо перечитати й розібратися в усіх висновках слідства. Але, загалом, воно лише підтвердило, що все було так, як ми здогадувалися. І це значить, що дії, які були вжиті нашим урядом раніше – були правильними», – зауважив прем’єр-міністр.

А от у самій Росії на заяви британської Феміди офіційна влада не звернула особливої уваги. Ще напередодні публікації звіту прес-секретар Путіна – Володимир Пєсков заявив, що результати британського розслідування Кремлю не цікаві. Сам Путін коментувати нічого не став. Натомість за честь держави вступився, підозрюваний у вбивстві Литвиненка – Андрій Луговий.

«Ну, нехай там зачепили двох громадян Російської Федерації, – обурився він. – Але прив’язувати до всього цього ще й усю російську державу й використовувати такі формулювання як «можливо» та «ймовірно» – ось це, знаєте, обурює. Ну, і взагалі дивно, що британська правова система, в цілому, користується такими фразами як «можливо». А може «неможливо»?»

Для багатьох експертів, які ось уже майже 10 років стежать за розслідуванням вбиства Литвиненка – заяви не стали новиною. Однак, кажуть вони, світ ще довго не знав би замовників злочину, якби не наполегливість дружини покійного й захоплення Росією Криму й Донбасу.

«Те, що це слідство відбувалося не з ініціативи британського уряду, свідчить, що британський уряд не поспішав псувати свої стосунки з Росією, ситуація різко змінилася в 2014 році після того, як Росія захопила Крим і ввійшла в Східну Україну, – вважає історик Юрій Фельштинський. ­– Після того, як були оголошені санкції. І після того, що і Захід і НАТО почали якщо не розуміти, то бодай підозрювати, що напевно Росія і Путін – їм не друг, а радше суперник або й ворог».

Ситуація різко змінилася в 2014 році після того, як Росія захопила Крим і ввійшла в Східну Україну
Юрій Фельштинський

За словами Юрія Фельштинського, в результаті – британське правосуддя пішло настільки далеко, наскільки було можливо. Урядовцям Британії навряд чи вдасться накласти санкції на в’їзд до країни підозрюваного у вбивстві Литвиненка Путіна, однак, вжити такі дії проти всіх інших підозрюваних – цілком реально. Але, якими б не були наслідки такої заяви правоохороців, каже експерт – одну річ вона вже принципово змінила – про можливу причетність до вбивства колишнього російського шпигуна особисто Володимира Путіна тепер говорять не лише експерти, але й британська Феміда.

Дивіться також: Окуповані території мають бути інтегровані до України, а не просто повернуті - експерт

Окуповані території мають бути інтегровані до України, а не просто повернуті - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG