Спеціальні потреби

«Росія прагне нас розділити» - Борель застерігає ЄС


Жозеп Борель на засіданні Європейського парламенту щодо Росії 9 лютого 2021 р.
Жозеп Борель на засіданні Європейського парламенту щодо Росії 9 лютого 2021 р.

Верховний представник ЄС у справах зовнішньої політики та безпеки Жозеп Борель сказав, що скористається своїм правом ініціювання дій щодо Росії, включно з санкціями, у відповідь на те, що Борель назвав ворожістю до Євросоюзу та порушеннями прав людини російською владою.

Очікують, що Борель на зустрічі 22 лютого з міністрами закордонних справ країн ЄС запропонує скористатися новим європейським законом, так званим “Актом Магнітського”, щоб заморозити активи і заборонити в’їзд до Євросоюзу особам, причетним до нещодавнього ув’язнення російського опозиційного діяча Олексія Навального.

Посадовець підкреслив, що остаточне рішення буде за керівниками 27 країн організації, які обговорюватимуть питання у березні.

Ми вимагаємо від Ради Європи і від наших лідерів чіткого сигналу про нашу єдність і тверді наміри.
Депутат Європарламенту з Німеччини Міхаель Ґалер

Російські активісти і зокрема сам Навальний доводять, що найефективнішими були б санкції щодо наближених до Кремля олігархів та урядовців, які мають майно та інші інтереси в західних країнах.

“Акт Магнітського” передбачає санкції лише за порушення прав людини, але активісти закликають, щоб Захід ефективніше використовував інші важелі, зокрема закони про боротьбу з відмиванням грошей.

Під час виступу перед депутатами Європейського парламенту 9 лютого Жозеп Борель зупинився на проблемах у відносинах з Росією ширше і сказав, що ворожа до ЄС політика Кремля пояснюється тим, що «вони (російські владні кола) вважають загрозою нашу ліберально-демократичну систему».

«Росія намагалася розділити нас. Вона прагне нас розділити. Їй це не вдалося стосовно України і в питаннях прав людини. Вона не досягла успіху. Це було очевидною метою під час мого візиту. Нам не можна потрапляти у ті пастки», - заявив дипломат, звітуючи про свій візит у Москві 4 - 6 лютого, який критики назвали провальним.

Борель повторив, що під час зустрічі з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим «дискусії були розгарячілими, коли я закликав до негайного і безумовного звільнення Навального, а також повного і неупередженого розслідування спроби його вбивства».

Дипломат також палко висловився за потребу переговорів з Москвою: «Я буду й надалі захищати потребу розмовляти і тримати відкритими канали зв’язку, дивитися один одному в очі, особливо у питаннях, які є конфліктними».

Відгуки депутатів

Деякі депутати Європарламенту дуже гостро критикували навіть саме рішення про його поїздку - перший візит Верховного представника ЄС до Москви з 2017 року.

«Ваш візит до Москви в цей час, на мою думку, був помилкою. Не було звернуто увагу на те, що не було можливості тиснути з вимогами звільнення Навального. Я не заперечую, що, звичайно ж, треба зберігати відкритими дипломатичні канали. Але офіційний візит в Росію, з огляду на обставини, на напруженість набуває символічного значення», - сказав депутат з Румунії Дачіян Чіолош.

«Ви вирішили туди поїхати і вас завели у пастку, старанно приготовану Сергієм Лавровим. Ви вирішили це зробити всупереч порадам країн мого регіону і представників Європейського парламенту з різних частин політикуму», - заявила депутатка з Польщі Анна Фотиґа.

Серед протилежних голосів був виступ представниці групи “Лівих” у Європарламенті, Клер Дейлі з Ірландії, яка сказала: «Тут не йдеться про права людини. Це геополітична програма проти Росії, яку підштовхує військово-індустріальний комплекс, котрому потрібен ворог, щоб виправдати свої мільйони. Звичайно, ви правильно поїхали в Росію, нам треба вести діалог, а не війну».

Депутат з Німеччини Міхаель Ґалер наголошував на тому, що ЄС не можна в цій ситуації прирівнювати до Росії.

«Це Росія - агресор в Україні та в інших країнах, а не ми. Російська влада влаштовує вбивства людей вдома і за кордоном, а не ми. Усе дуже чітко видно. Не потрібно більше видавати бажане за дійсне, не потрібно догоджати. Російські керівники не хочуть діалогу, особливо перед виборами в Думу. Ці російські керівники - супротивники ЄС і хочуть нас розділити. Ми європейці маємо діяти згуртовано і захищати наші цінності та інтереси. Ми вимагаємо від Ради Європи і від наших лідерів чіткого сигналу про нашу єдність і тверді наміри», - сказав німецький парламентарій.

Дивіться також: Чи вдасться Байдену змусити Путіна забратись із України? - експертне обговорення в Атлантичній раді США. Відео

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG